Προτάσεις για ταινίες

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Σας προτείνω ένα πολύ ενδιαφέρον δράμα επιστημονικής φαντασίας, το Sunshine (2007) του Danny Boyle!





Κι όποιος θέλει μπορεί να πάρει ιδέες από αυτήν εδώ την λίστα που έστησα με μερικές ταινίες Ε.Φ.
 
Ειδα πριν απο λιγο τα Red Shoes(1948)το οποιο βρηκα αριστουργηματικο, ενα σωστο θαυμα της 7ης Τεχνης (τοσο μοντερνα η σκηνοθεσια,ποση διορατικοτητα απο τους δημιουργους της).Υποκλινομαι στην 15 λεπτη σεκανς του χορου που ειναι οτι πιο ομορφο εχω παρακολουθησει με την αδιορατη αλλαγη σκηνικων που τοσο φυσικα πραγματοποιειται(και εμεις μετσφερομαστε απο τον κοσμο της σκηνης σε αυτον των εσωτερικων συγκρουσεων και επιθυμιων της πρωταγωνιστριας ).Αντλει υλικο απο το ομωνυμο παραμυθι του Χανς Κριστιαν Αντερσεν οπου μια νεαρη φιλοδοξη κοπελα παθιασμενη με τον χορο αγοραζει τα περιφημα κοκκινα παπουτσια και η ιστορια ξετυλιγεται.Στην πραγματικοτητα προκειται για τη φορμα της ιστοριας μεσα στην ιστορια εκει οπου μυθος και πραγματικοτητα περιπλεκονται ανεγειροντας παντα επικαιρα θεματα οπως της ματαιοδοξιας,του παθους,του ερωτα,της ζηλειας. Ισορροπει τοσο μοναδικα αναμεσα στο δραμα και την ποιητικη αλληγορια. Μπηκε στις αγαπημενες μου φυσικα :ναι:
 
Last edited:
Πολύ καλή ταινία Φάρε, να την προτείνεις!!! Χαρακτηριστικό δείγμα του γερμανικού κινηματογράφου πριν τους ναζί!!!
 
Don't look now (1973). Καταπληκτική κινηματογραφική μεταφορά της μικρής ιστορίας της Daphne Du Maurier από τον Nicholas Roeg με τον Donald Sutherland και την Julie Christie. Γυρισμένη στην Βενετία, με φοβερή ατμόσφαιρα και σκηνοθεσία.
 
Είδα το "The lunch box", μια ταινία γυρισμένη στην Ινδία. Ανάλαφρη σαν πλοκή αλλά με πολλά μηνύματα για τις ανθρώπινες σχέσεις. Νομίζετε ότι το delivery φαγητού είναι πολύ απλή δουλειά; Λάθος! Κάτι να πάει στραβά και κλείνουν σπίτια, νέοι έρωτες γεννιούνται...
Κάποιο μέλος την είχε προτείνει εδώ και σας την προτείνω κι εγώ με την σειρά μου.
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είδα το Lebanon (2009), για τον πόλεμο του 1982 και την εισβολή του Ισραήλ στον Νότιο Λίβανο, γυρισμένο όλο μέσα σε ένα τανξ. Μια ανθρώπινη ματιά στην σκληρότητα του πολέμου βγαλμένη από τις προσωπικές εμπειρίες του σκηνοθέτη.

 
Αγαπητέ τιτανομέγιστε και φοβερέ διαχειριστή, Φαροφύλακα
(καλοπιάνω γιατί, μη εσκεμμένα, δεν τήρησα τους κανόνες στο νήμα με το «γεια» μου και έγραψα 2 μη Ελληνικές λέξεις! :ουχ: )
και λοιποί συνΛεσχίτες.
Τι λέτε για το "Source Code" (2011) ; Απ' ότι βλέπω, δεν συμπεριλαμβάνεται στη λίστα σας.
Είναι μία από τις (λιγοστές) αγαπημένες μου ταινίες
 
Last edited:

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Σε εμένα δεν πολυάρεσε, Άτοπο. Βλέπω στην imdb πως του έχω ένα 5☆.
 
Σεβαστό. :) Εγώ το θεωρώ ισάξιο του "Limitless" (2011), του οποίου βλέπω ότι η imdb βαθμολογία σου είναι 10 αστέρια.
Και για άλλη μια φορά αποδεικνύεται πόσο πολύπλοκα, ενδιαφέροντα και υπέροχα πλάσματα είμαστε οι άνθρωποι
 

Φαροφύλακας

Απαρέμφατος Δροσουλίτης του πιο Μόρμυρου Φθόγγου
Προσωπικό λέσχης
Είμαστε φίλοι στην imdb ή στην ΚΛ;

:χμ:
 
@Άτοπο, εμένα μου άρεσε αρκετά το source code και ίσως λιγάκι παραπάνω από το limitless!
Φάρε, μη με βρίσεις! :ρ
 
Εγώ τώρα που τα βλέπω έχω και στα δυο 8, αλλά εκ των υστέρων - τώρα δηλαδή - έχω μια ιδιαίτερη αδυναμία στο source code.
 
Top