Recent content by Άναμπελ Λη

  1. Ά

    Τόμας Πίντσον (Thomas Pynchon) : "Ενάντια στη μέρα"

    Πολύ ωραία παρουσίαση! Το πρώτο βιβλίο του Πίντσον βέβαια που ολοκλήρωσα με τη δεύτερη προσπάθεια, χωρίς να θέλω να αποθαρρύνω υποψήφιους αναγνώστες...
  2. Ά

    Βιβλία λίγα και σε έκδοση καλής ποιότητας ή πολλά και σε φθηνό χαρτί;

    Με ενδιαφερει και μεναη εμφανιση εκτός των άλλων. Αλλά περισσότερο η υφή. Βέβαια το τι πληρώνεις δεν είναι ανάλογο παντα του τι παίρνεις.Αγόρασα προσφατα καινουριο βιβλίο από γνωστές ελληνικές εκδόσεις, τιμή συνηθισμένη, 15 κάτι, και το χαρτί ήταν ... εφημεριδας!
  3. Ά

    Μια μέρα μ'έναν συγγραφέα

    Εγώ θα ήθελα να περάσω μια μέρα με τον Τόμας Πίντσον. Θα αράζαμε σε μια παραλία της Καλιφόρνια, πίνοντας, καπνίζοντας και θα τα λέγαμε...
  4. Ά

    Τι γνωρίζετε για το βιβλίο "50 αποχρώσεις του γκρι"; ("Fifty Shades Of Grey")

    Προσωπικά, δεν μπόρεσα να το διαβάσω μέχρι το τέλος. Στην αρχή κυλούσε κάπως η ιστορία, αλλά γρήγορα βαρέθηκα. Τόσα κλισέ μαζεμένα, τόση έλλειψη φαντασίας και τόση σεμνοτυφία σε ένα υποτίθεται τολμηρό βιβλιο, δεν τα άντεξα... Και κακογραμμένο, φτωχή σύνταξη, φτωχό λεξιλόγιο. Αλλά... Αυτό είναι...
  5. Ά

    Βιβλία που σας σόκαραν

    Βιβλίο πορνογραφικού περιεχομένου δε με έχει σοκάρει ποτέ. Με έχουν σοκάρει κατά καιρούς σκηνές ωμής βίας σε βιβλία, αλλά όχι σε σημείο να το παρατήσω, απλά δε μου ήτανευχάριστο, πχ Ματωμένος Μεσημβρινός, 2666 κ.α. Υπαρχουν και βιβλία που με σόκαραν, με την καλή έννοια μάλλον, λόγω αλλοκοτου...
  6. Ά

    Διαβάζεις βιβλία στην τουαλέτα; (βγάλ' το από μέσα σου!)

    Δεν έχω διαβάσει ποτέ στην τουαλέτα, κυρίως επειδή επιδιώκω οι επισκέψεις μου εκεί να είναι σύντομες. Αν ωστόσο υπήρχε κάποιος τρόπος να διαβάζω στην μπανιερα όταν κανω τα μεγαλης διαρκειας αφρολουτρά μου χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να βραχεί το βιβλίο, θα το έκανα. Εχω παει σε σπίτι πάντως που...
  7. Ά

    Αν καταστρέφονταν όλα τα βιβλία του κόσμου κι έπρεπε να διασώσεις μόνο ένα, ποιό θα ήταν αυτό;

    Δεν απαντούσα τόσο καιρό γιατί σκεφτόμουν ... :))) Σκεπτόμενη την ανθρωπότητα πάντα, θα επέλεγα κάποιο υπερκείμενο. Για μένα το κορυφαίο είναι το "ουράνιο τοξο της βαρύτητας" του Πίντσον. Κέρδισε στο παρα τρίχα τον "Οδυσσέα" του Τζόυς. Αν ήταν να επιλέξω κάτι με πιο ξεκάθαρες ηθικές...
  8. Ά

    Αγγελική Νικολούλη: "Ονειρεύτηκα το δολοφόνο σου"

    Το διαβασα κι εγω το βιβλιο αν και δεν το ειχα σκοπο, αλλα βρεθηκε στα χερια μου επειδη το πηρα δωρο στη μητερα μου, φανατικη τηλεθεατρια της Νικολουλη. Γνωριζα από πριν πού αναφερεται, αλλά μου κρατησε το ενδιαφερον, ηταν καλογραμμενο, περιεκτικό και μικρό σε μέγεθος. Για να είμαι ειλικρινης...
  9. Ά

    Τόμας Πύνσον (Thomas Pynchon) : "Το ουράνιο τόξο της βαρύτητας"

    Πολύ ωραία παρουσίαση. Από τα αγαπημένα μου βιβλία, όσο ασχολούμαι μαζί του τόσο περισσότερα ανακαλύπτω κάθε φορά. Πριν λίγες μέρες το απέκτησα και στα ελληνικά, το έχω διαβάσει απο τα αγγλικά μόνο, κι ΄εχω σκοπό να το ξαναδιαβάσω τώρα. Όποιος θέλει να εντρυφήσει περισσότερο υπάρχουν στο...
  10. Ά

    Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

    Το χω παρακανει... Το τελευταιο τριμηνο εχω αγορασει γυρω στα 50 βιβλια, κι εχω διαβασει γυρω στα 5... Αλλα αυτο ειναι ανα περιοδους... Υπαρχουν διαστηματα που το μονοπου κανω ειναι να ψαχνω για βιβλια, για κριτικες κλπ και να τα αγοραζω ολα σαν τρελη:))) και κάποια στιγμή ηρεμώ, τα κλείνω όλα...
  11. Ά

    Οι φίλοι σας διαβάζουν;

    Δεν ειχα ποτε φιλους να μοιραστω μια εμπειρια αναγνωσης. Μονο μια συμμαθητρια μου, γυρω στα 15, που τριγυρνουσαμε στα βιβλιοπωλεια και τις βιβλιοθηκες. Αλλα μετα το σχολειο χαθηκαμε. Οι κοντινοι μου φιλοι, με τα πτυχια τους τα μεταπτυχιακα τους κλπ, δεν εχουν διαβασει ποτε ουτε ενα βιβλιο. Για...
  12. Ά

    Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

    "Δεν πρέπει να διηγιέσαι ποτέ τίποτα ποτέ τίποτα, σε κανέναν. Έτσι και το κάνεις, τότε όλοι αρχίζουν να σου λείπουνε" Σάλιντζερ, Ο φύλακας στη σίκαλη
  13. Ά

    'Εμιλυ Μπροντέ (Emily Bronte): "Ανεμοδαρμένα ύψη"

    Ουτε εγω θα το εβαζα στα γυναικεια βιβλια οπως εχει επικρατησει ο ορος.
  14. Ά

    Οι γονείς ως πρότυπο μίμησης

    Μάλλον αποτελώ εξαίρεση καθώς δεν είχα κανένα ερέθισμα απ΄ το σπίτι. Η βιβλιοθήκη περιελάμβανε μόνο βιβλία από τις σχολές των γονιών μου και σχετικά με τα επαγγέλματά τους, χημείες, ιατρικές κλπ, καθόλου ελκυστικά... Βιβλίο διάβασα για πρώτη φορά στη δευτέρα δημοτικού που μου είχαν φέρει δώρο...
  15. Ά

    Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

    Αυτη τη στιγμή έχω τα πιο πολλά αδιάβαστα που είχα ποτέ μου. Γύρω στα 30, και τα 20 από αυτά τα απέκτησα τον τελευταίο μήνα σχεδόν. Περνάω φάσεις που δε διαβάζω καθόλου, ένα το μήνα πχ, κι άλλες που διαβάζω ένα την ημέρα. Μετά απο μια περίοδο αδράνειας, έκανα προμήθειες για να έχω απόθεμα...
Top