Recent content by Έλεν

1. Έλεν

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο (2021)

@Σελεφά είναι από τα πολύ αγαπημένα μου βιβλία. Το διάβασα όμως στην ελληνική μετάφραση του από τις εκδόσεις Άγρα που ήταν πολύ προσεγμένο βιβλίο γενικά. Ήταν το πρώτο βιβλίο του Ray που διάβασα και με εντυπωσίασε!
  2. Έλεν

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο (2021)

Κι εγώ θέλω να συμμετάσχω! Τα βιβλία μου για φέτος: 1) Κανείς δεν άναβε τα φώτα - Felisberto Hernandez 2) Τα χρονικά του Άρη - Ray Bradbury 3) Ψηφιδωτό - Τάσος Ζαφειριάδης, Πετρος Χριστούλιας
  3. Έλεν

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Άκουσα αυτό σήμερα και μου άρεσε. Πολλά από τα λόγια δε νομίζω ότι τα καταλαβαίνω πλήρως…
  4. Έλεν

Συνθήματα σε τοίχους

Συνθήματα σε τοίχους από τη «Τσιγγάνικη Ορχήστρα» του Γιάννη Καλαϊτζή:
  5. Έλεν

Ποιήματα, στίχοι και στιχάκια που μας συγκινούν μέχρι δακρύων

Δεν το είχα ξανακούσει το παραπάνω τραγούδι, όντως είναι λίγο στενάχωρο... Από τους ίδιους καλλιτέχνες (Χατζιδάκις, Γκάτσος) είναι και αυτό, και είναι από τους μεγαλύτερους μου φόβους: "Εκεί που φύτρωνε φλισκούνι κι άγρια μέντα κι έβγαζε η γη το πρώτο της κυκλάμινο τώρα χωριάτες παζαρεύουν τα...
  6. Έλεν

Συνανάγνωση: "Άπαντα τα Πεζά", Μπρούνο Σουλτς (Bruno Schulz)

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα, Τελείωσα και το τελευταίο μέρος του βιβλίου με τα τελευταία γνωστά κείμενα του Bruno Schulz. Είναι τέσσερα ακόμη διηγήματα από διάφορες χρονικές περιόδους της ζωής του ήρωά μας. Το πρώτο έχει τον τίτλο "Ο κομήτης" και λαμβάνει χώρα τότε που ακόμη η Αντέλα δούλευε...
  7. Έλεν

Καλησπέρα! Έφτασα επιτέλους στο τρίτο και τελευταίο μέρος του "Σανατορίου κάτω από την κλεψύδρα". Η αλήθεια είναι ότι λίγο αν μπεις στο κλίμα πορώνεσαι με τον κύριο Shulz , οπότε από όταν ξαναξεκίνησα το βιβλίο οι σελίδες γυρνούν πλέον πολύ εύκολα. Οπότε λογικά μέχρι και την επόμενη βδομάδα θα...
  8. Έλεν

Ποιήματα, στίχοι και στιχάκια που μας συγκινούν μέχρι δακρύων

Federico Garcia Lorca Νίκος Καββαδίας Ανέμισες για μια στιγμή το μπολερό και το βαθύ πορτοκαλί σου μεσοφόρι. Αύγουστος ήτανε δεν ήτανε θαρρώ, τότε που φεύγανε μπουλούκια οι Σταυροφόροι. Παντιέρες πάγαιναν του ανέμου συνοδιά και ξεκινούσαν οι γαλέρες του θανάτου. Στο ρωγοβύζι ανατριχιάζαν τα...
  9. Έλεν

Καλησπέρα και καλό μήνα! Συνεχίζω με τα διηγήματα από το Σανατόριο κάτω από την κλεψύδρα και σε αυτή την ενότητα. Καθώς προχωράω την ανάγνωση του βιβλίου σε κάθε κεφάλαιο μου φαίνεται η διήγηση του Schulz κάπως να αλλάζει. Μου φαίνεται ότι ο ήρωας μεγαλώνει και μαζί του μεταμορφώνεται και το...
  10. Έλεν

Τα προηγούμενα διηγήματα αποτελούσαν τη συλλογή Τα μαγαζιά της κανέλας ή Sklepy cynamonowe στο πρωτότυπο, ενώ στα αγγλικά κυκλοφορούν με τον τίτλο The Street of Crocodiles. Σε αυτά μάλλον πήραμε μια πρώτη γεύση από τη ζωή του ήρωά μας. Με το διήγημα "Το Βιβλίο" ξεκινάει η συλλογή Το Σανατόριο...
  11. Έλεν

Καλημέρα και καλή Κυριακή! Αυτή τη βδομάδα τελείωσα και το δεύτερο μέρος από "Τα μαγαζιά της κανέλας". Συνεχίζουμε, λοιπόν, να παρακολουθούμε την καθημερινότητα του ήρωα μας. Μαθαίνουμε για το "Θείο Κάρολ" που τις αργίες μένει μόνος του στο σπίτι, από τη μία φαίνεται να απολαμβάνει την...
  12. Έλεν

Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

@Έλλη Μ όχι αυτό δεν το έχω ακόμη. Ο τίτλος είναι ακριβώς αυτός που παρέθεσα και πάνω: «Η τέχνη και ο τρόπος να προσεγγίσεις τον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου για να του ζητήσεις αύξηση» (εκδόσεις Καστανιώτη, μτφ. Τόλια Τούλα).
  13. Έλεν

Βιβλιοφιλικά μ' αρέσει δεν μ' αρέσει

@Πεταλούδα βιβλίο με ένα μόνο κόμμα στην αρχή της πρότασης στην πρώτη σελίδα του βιβλίου και μια τελεία στο τέλος της πρότασης, που την βρίσκεις στο τέλος του βιβλίου: «Η τέχνη και ο τρόπος να προσεγγίσεις τον προϊστάμενο της υπηρεσίας σου για να του ζητήσεις αύξηση» του αγαπημένου μου -πλέον-...
  14. Έλεν

Καλημέρα σας, Στα πρώτα δύο διηγήματα μου φάνηκε λίγο δύσκολο να παρακολουθήσω όλες τις περιγραφές και να καταλάβω αν υπήρχε μια βασική ιστορία η οποία κατέληγε κάπου. Όταν άρχισα να διαβάζω τα "Πουλιά", άρχισα να μπαίνω στο νόημα, οπότε επέστρεψα και ξαναδιάβασα και τα δύο προηγούμενα. Για...
  15. Έλεν

Σελιδοδείκτης, ο καλύτερος... φίλος τού βιβλίου!

Έχω έναν τέτοιο σελιδοδείκτη που σου προσθέτει -κατά κάποιο τρόπο κορδέλα μέσα στο βιβλίο: Έχω ακόμη έναν κάπου, τον είχα πάρει παλιά από ένα βιβλιοπωλείο στο Ηράκλειο. Θέλει λίγη προσοχή γιατί το πίσω μέρος του είναι μεταλλικό για να μη χαλάσει το βιβλίο. Είναι όμως από τους αγαπημένους μου...