Recent content by Ίζι

1. Ί

Προσοχή Έργα

Τα κατάφερα!!! Καλορίζικη η νέα μας λέσχη. Είναι τέλεια!!! Βάγγυ κι εγώ τα ίδια. :αγαπώ:
  2. Ί

Το τραγούδι της 28ης Οκτωβρίου "Κορόιδο Μουσολίνι"

Θυμάστε από τα σχολικά σας χρόνια να τραγουδάτε το "Κορόιδο Μουσολίνι" στην εθνική εορτή της 28ης Οκτωβρίου; Το τραγούδι το θυμήθηκα αυτές τις μέρες και συνειδητοποίησα ότι δεν γνώριζα τίποτε για την προέλευσή του. Σχετικά με την ιστορία του, λοιπόν, βρήκα κάποιες πληροφορίες εδώ. Στην εκδοχή...
  3. Ί

"I hate you! I hate you!" - μια ιστορία με ατελές χρονικό παράδοξο

Έπεσε ένα τεύχος του περιοδικού "Creepy" στα χέρια μου, όπου διάβασα την ιστορία των Bill Warren και Mike Royer με τίτλο "I Hate You! I Hate You!". Μια που το θεωρώ απίθανο να διαβάσει και κάποιος άλλος αυτήν την ιστορία ώστε να τη συζητήσουμε, θα σας τη διηγηθώ με δυο λόγια εδώ πέρα, γιατί...
  4. Ί

Ρέιμοντ Μπριγκς (Raymond Briggs): "Όταν Φυσάει ο Άνεμος"

Τίτλος: Όταν Φυσάει ο Άνεμος Πρωτότυπος τίτλος: When The Wind Blows Συγγραφέας: Raymond Briggs Εικονογράφηση: Raymond Briggs Μετάφραση: Γιώργος Σιούνας Εκδόσεις: Βαβέλ Έτος έκδοσης: 1987 Έτος πρώτης έκδοσης: 1982 Αριθμός σελίδων: 46 Πρέπει να ήμουν κάπου 8-9 χρονών όταν βρέθηκε τυχαία στα...
  5. Ί

Την χρονιά που γεννήθηκα!

Το είδα αλλού και μου άρεσε. Θέλετε να βάλουμε το αγαπημένο μας βιβλίο, ταινία και τραγούδι απ' τη χρονιά που γεννηθήκαμε; Αν δεν έχουμε κι απ' τα τρία, δεν πειράζει, όσα έχουμε :) Ας ξεκινήσω. 1981 Βιβλίο: Κούτζο, Στίβεν Κινγκ Ταινία: Ο Ταχυδρόμος Χτυπά Πάντα Δυο Φορές, Μπομπ Ράφελσον...
  6. Ί

Νάνσυ Χιούστον (Nancy Huston): "Dolce Agonia"

Τίτλος: Dolce Agonia Συγγραφέας: Νάνσυ Χιούστον Εκδόσεις: Άγρα Μετάφραση: Ειρήνη Τσολακέλλη Έτος έκδοσης: 2005 Αριθμός σελίδων: 433 ISBN: 960-325-608-0 Κάπου στο 2000 μια παρέα δώδεκα ανθρώπων μαζεύεται σ’ ένα σπίτι στη Νέα Αγγλία για να γιορτάσει την ημέρα των Ευχαριστιών. Οι συνδαιτυμόνες...
  7. Ί

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

Διανύουμε τον τελευταίο μήνα της χρονιάς, και ήρθε η ώρα να δώσουμε τα βιβλιο-βραβεία μας. Λοιπόν, ποιο ήταν το καλύτερο και ποιο το χειρότερο βιβλίο που διαβάσατε φέτος; Και ποια κονταροχτυπήθηκαν για τις θέσεις αυτές; :)) Φέτος οι επιλογές που έκανα με ικανοποίησαν στην πλειοψηφία τους, αν...
  8. Ί

Σας αρέσουν τα πολυπρόσωπα μυθιστορήματα;

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να ασχολούμαι πολύ με το goodreads χαζεύοντας τις κριτικές για διάφορα βιβλία που έχω διαβάσει ή θέλω να διαβάσω. Κάτι που παρατήρησα και μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η αντιπάθεια που εκφράζουν ορισμένοι χρήστες για τα πολυπρόσωπα μυθιστορήματα, σε σημείο που...
  9. Ί

Αναζητώ BELL μεταχειρισμένα

Αναζητώ για συγγενικό μου πρόσωπο μεταχειρισμένα BELL σε όσο το δυνατόν χαμηλότερες τιμές. Η κατάσταση δεν χρειάζεται να είναι άριστη, αρκεί να διαβάζονται. Η λίστα: HERMAN WOUK Οι άνεμοι του πολέμου Πόλεμος κι αναμνήσεις (έχω μόνο τον Α' τόμο) TOM CLANCY Ο Καρδινάλιος του Κρεμλίνου JEFFREY...
  10. Ί

Αγαπημένες γυναίκες συγγραφείς!

Διαβάζοντας το νήμα για τους αγαπημένους μας συγγραφείς, μου έκανε εντύπωση ότι στη συντριπτική τους πλειοψηφία, οι εκλεκτοί μας είναι άντρες! Μέχρι στιγμής: - Έχουν αναφερθεί 102 άντρες συγγραφείς και μόλις 16 γυναίκες! - Οι άντρες μέλη μας ανέφεραν συνολικά 112 αντρικά ονόματα (υπολόγισα εδώ...
  11. Ί

Αναζήτηση: βιβλία του Αύγουστου Κορτώ

Ενδιαφέρομαι για αγορά ή ανταλλαγή των εξής βιβλίων του Αύγουστου Κορτώ: Ραμπαστέν Ο Γιος της Τζοκόντα Στοιχειωμένος Το Τετράγωνο Ο Δαιμονιστής Οι Νεράιδες του Μαν Δεκαέξι Ανιμάλ Ευχαριστώ :))
  12. Ί

Αναζήτηση συλλογών τρόμου εκδόσεων Λιβάνη

Πάντως Ινσμούθιε έχεις απίστευτη ρέντα με τα εξαντλημένα. :πάνω: Την επόμενη φορά που θα ψάχνω κάτι θα σου πω να έχεις το νου σου :)
  13. Ί

Αναζήτηση βιβλίων

Το θέλεις απ' τη συγκεκριμένη έκδοση και μόνο; Γιατί κυκλοφορεί από Επιλογή σε πιο προσεγμένη έκδοση (και με πολύ καλή μετάφραση).
  14. Ί

Αναζήτηση βιβλίου Τζακ Κέτσαμ

Αυτό έχει γίνει και ταινία που είναι πολύ καλή! Καλή επιτυχία στην αναζήτηση :)
  15. Ί

Το καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2015

Έφτασε η ώρα για άλλη μια λεσχιτική παράδοση! Ποιο ήταν το καλύτερο και ποιο το χειρότερο βιβλίο που διαβάσατε φέτος; Και ποια τα αναπληρωματικά, αν υπάρχουν; Για μένα η επιλογή αυτή τη φορά ήταν πολύ δύσκολη, μια που η χρονιά μου ήταν καταπληκτική αναγνωστικά. Διάβασα και ξαναδιάβασα πολλά...