Recent content by Αντρεας

1. Α

Αμφισβητίες του Καζαντζάκη

ευχαριστώ,μαγειρεύω στο σπίτι συνήθως αν στο γοοδρεαδς,και στο καθε γοοδρεαδς,γράφουν με το ύφος που έχεις εσύ,ευχαριστώ,δε θα πάρω
  2. Α

λέω πως το επιχείρημα είναι σπουδαίος επειδή κάναν ταινία ένα έργο του,δεν ευσταθεί αναγκαστικά μπορεί να έγινε για 100 λόγους,ένας εκ των οποίων είναι να είναι πράγματι σπουδαίος
  3. Α

καταλαβαίνεις ότι ένα άνθρωπο που έχει διαφορετική άποψη από σένα τον αφορίζεις? στην κυριολεξία λυπάμαι που τέτοιες απολυταρχικές ιδέες υπάρχουν στην κοινωνία μας
  4. Α

Σχετικά με την ικανότητα του Καζαντζάκη να πλάθει χαρακτήρες,θα συμφωνήσω με τον Ρένο,ότι δεν ξέρει να φτιάχνει και φέρνω παραδείγματα από τον Ζορμπά 1) η γνωριμία τους στο λιμάνι, πλησιάζει ένας γέρος έναν καλοντυμένο κύριο,λέμε για τη δεκαετία του '40,και του λέει πάρε με μαζί σου του λέει...
  5. Α

τρολ είσαι και φαίνεσαι σου αποδεικνύω ότι το σκεπτικό σου,παγκόσμια αναγνώριση = ποιότητα,απλά δεν ισχύει
  6. Α

κατ αρχήν σε μένα μπορείς να πεις ότι θέλεις,μέσα στα όρια της ευπρέπειας φυσικά, εφ όσον είσαι ειλικρινείς και το πιστεύεις αυτό που λες εγώ δε θα προσβληθώ και θα σου απαντήσω ευγενικά είναι βασικός κανόνας διαλόγου ένας άλλος κανόνας του διαλόγου είναι να απαντάς σε αυτά που λέει ο...
  7. Α

περιμένω και μάλλον θα περιμένω πολύ
  8. Α

χρειάζεται να σου θυμίσω ότι το συγκεκριμένο παράδειγμα το έφερα όταν εσύ έκανες λόγο για αριστερή πλεκτάνη που δήθεν κρατάει τον Καζαντζάκη δημοφιλή? δεν έβγαλα γενικά και αόριστα τους αριστερούς κλέφτες,αλλά συγκεκριμένα τον Σαββόπουλο που ως γνωστόν διασκεύαζε τραγούδια ξένων και τα...
  9. Α

Μα Κόρτο,αν είχα να παραθέσω κείμενο που ο Καζαντζάκης όντως έλεγε ότι καλά κάναν οι Σοβιετικοί,δε θα έκανα την ερώτηση στο μήνυμά #84 αν ευσταθούν οι κατηγορίες στο πολύ ενδιαφέρον σύνδεσμο που παρέθεσες έχει αυτό το απόσπασμα https://postimg.org/image/j4olpxkel/
  10. Α

μπορείς σε παρακαλώ να μου βάλεις σε παράθεση το σημείο που συγκρίνω τα Μακ ντοναλντς με τον Καζαντάκη?
  11. Α

κύριοι,με συγχωρείται που θα στρέψω το θέμα ταυτόχρονα ΚΑΙ αλλού αλλά προέκυψε αυτός ο Νίκος Σαραντάκος,είναι αξιόπιστος? στη δουλεία του είναι αμερόληπτος? δεν τον ξέρω,αλλά από τα έργα που βλέπω ότι επιμελήθηκε μου φαίνεται κάπως ότι μπερδεύει την ιδεολογία του με τη δουλειά του ενδεικτικά ...
  12. Α

καθόλου αγαπητέ τώρα ψάχνω σχετικά με αυτό το κείμενο και τον ιδιοκτήτη της σελίδας ποιο επιχείρημα ? η ερώτηση που έκανα είναι επιχείρημα για σένα? και πως καταρρίφθηκε δηλαδή? είπε ο Ρένος το Χ,κάποιος είπε το αντίθετο, και ο δεύτερος έχει δίκαιο αυτοστιγμη?!? λίγο βιαστικό σε βρίσκω σε...
  13. Α

νομίζω ότι πρέπει να τονίσω ότι τις 2 κατηγορίες του Ρένου προς τον Καζαντζάκη τις ανέφερα και ρώτησα αν ισχύουν πουθενά δεν έγραψα ότι ισχύουν ή όχι το μόνο που φαίνεται είναι ότι εσύ,προσωπικά,αντί να κάνεις διάλογο με κάποιον που έχει αντίθετη γνώμη επιλέγεις να τον διαβάλεις τι...
  14. Α

δε συμφωνώ η ασκητική μου φαίνεται σαν Νίτσε για αρχάριους θυμάμαι,εκεί που έλεγε "παππού πιο δρόμο να πάρω?" έγραψα "για Λιανοκλάδι όλο ευθεία" :)))) (όποιος δει τη σημείωση να ξέρει,εγώ το έκανα,η΄ταν δανεισμένο το βιβλίο) Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό ότι ο Λιαντίνης δεν είναι τίποτα...
  15. Α

Διαφωνώ μαζί σας κύριοι Δείτε διαφορά στο ήθος : ο ένας,εκ του ασφαλούς,εκ του μακρόθεν,δήλωσε υπέρ αυτού https://el.wikipedia.org/wiki/Ουγγρική_Επανάσταση_του_1956 ο άλλος,υπηρετώντας εν καιρώ του πιο αιματηρού πολέμου που περάσαμε,είπε δε θα χύσω αίμα Έλληνα,και κουβαλούσε τον Αρχιμήδη ο...