Recent content by Ασάρα

1. Ασάρα

Βιβλία που σας σόκαραν

Όντως είναι επιτηδευμένο, ο συγγραφέας μπορεί να το ξεκίνησε για να ξορκίσει τους δικούς του δαίμονες, το αναφέρει ο ίδιος σε ένα δοκίμιο που συνοδεύει το βιβλίο και ειδικότερα την σχέση με τον πατέρα του, ο οποίος έπασχε από νευροσύφιλη. Την εποχή που γράφτηκε ίσως να είχε κάτι να πει, τώρα...
  2. Ασάρα

Βιβλία που σας σόκαραν

Το βιβλίο είναι όπως είπα πολύ μικρό, σίγουρα μικρότερο από την Φιλοσοφία στο Μπουντουάρ. Αναλυτές όπως ο Μπαρτ και η Σούζαν Σόνταγκ το έχουν μελετήσει και έχουν εμβαθύνει στην προσπάθεια του Μπατάιγ να υπερβεί την σεξουαλικότητα και τον συμβολισμό υγρών αντικειμένων όπως τα αυγά.
  3. Ασάρα

Βιβλία που σας σόκαραν

Βιβλία που με σόκαραν: 1984 του Όργουελ Η ιστορία της Θεραπαινίδας/Η ιστορία της Πορφυρής Δούλης της Άτγουντ Το διάβασα όταν ήμουν μικρή και μάλλον δεν έπρεπε. Αρκετά σκληρό βιβλίο. Η ιστορία του Ματιού του Μπατάιγ Υπάρχουν κάποιοι που τους σόκαρε ο Σαντ στο Η φιλοσοφία στο Μπουντουάρ...
  4. Ασάρα

Χρόνια Πολλά Λέσχη μας!

Χρόνια Πολλά με πολλές κριτικές, βιβλιοπροτάσεις και συζητήσεις! :ματιά:
  5. Ασάρα

Ένα μικρό κουίζ για τους φίλους των κόμικς...

Έχω την εντύπωση ότι στην βιομηχανία κόμικ στην Αμερική ίσχυε ότι ίσχυε και στην βιομηχανία του κινηματογράφου, ιδιαίτερα τις πρώτες δεκαετίες του 20ου αιώνα. Δηλαδή σημασία είχε ο σταρ, είτε ήταν ο Μίκυ Μάους είτε ήταν ο Κάρυ Γκραντ και το έργο των σκιτσογράφων και των σκηνοθετών θεωρείτο...
  6. Ασάρα

Αν σου άρεσε αυτό, πολύ πιθανόν να σου αρέσει κι εκείνο

Επίσης σε όσους άρεσε το 1984 του Όργουελ και ο Θαυμαστός Νέος Κόσμος του Χάξλεϋ θα αρέσει και η Ιστορία της Θεραπαινίδας της Μάργκαρετ Άτγουντ. Σε όσους αρέσει ο Πόε, θα αρέσει και ο Ε.Τ.Α. Χόφμαν.
  7. Ασάρα

Βιβλιονέα

Κυκλοφόρησε το τελευταίο τεύχος της σειράς κόμικ The League of Extraordinary Gentlemen το οποίο σηματοδοτεί το τέλος της καριέρας του Άλαν Μουρ καθώς ο δημιουργός δήλωσε ότι αποχωρεί από τον χώρο των κομιξ...
  8. Ασάρα

Το μωρο της Ροζμαρι

Ωραία παρουσίαση! Το βιβλίο αλλά και την ταινία τα έχω διαβάσει/δει αλλά πάει καιρός. Από ότι θυμάμαι πάντως ήταν αρκετά πιστή μεταφορά και έχω την εντύπωση πως ο σκηνοθέτης ζήτησε την συμβουλή του συγγραφέα σε ορισμένα σημεία. Αυτό που βρήκα τρομακτικό στο βιβλίο δεν ήταν τόσο η θεματολογία...
  9. Ασάρα

Ίαν Μακ Γιούαν-Προτάσεις

Ποιό από τα βιβλία του Ίαν Μακ Γιούαν θα προτείνατε σε κάποιον που έχει διαβάσει την Εξιλέωση και ξετρελάθηκε και το Στην ακτή, και βαρέθηκε? Έχει διαβάσει κανείς το Καρυδότσουφλο? Αξίζει? Τα παλιότερα βιβλία του όπως την Έμμονη Αγάπη?
  10. Ασάρα

Αναζήτηση συλλογής παιδικών διηγημάτων-δεν θυμάμαι τίτλο [Βρέθηκε]

Πριν από χρόνια σε δανειστική βιβλιοθήκη είχα βρει μια συλλογή διηγημάτων που απευθύνονταν κυρίως σε παιδιά. Από τα λίγα που θυμάμαι είναι τα εξής: το βιβλίο είχε λαδί εξώφυλλο(μάλλον) μια από τις ιστορίες λεγόταν θεία μίκα μάγισσα, ύστερα από έρευνα βρήκα ότι είναι του Νίκου Δήμου αλλά ούτε...
  11. Ασάρα

Η αίθουσα του θρόνου / Τάσος Αθανασιάδης

Εκδόθηκε το 1969 και η πλοκή αφορά τις ζωές διάφορων χαρακτήρων που βρίσκονται σε ένα νησί κάπου στο Αιγαίο. Αν δεν κάνω λάθος(δεν έχω αυτή την στιγμή μαζί μου το βιβλίο) δεν μαθαίνουμε ποτέ το όνομα του νησιού. Ο Αθανασιάδης έπλασε ένα δικό του νησί με ιστορία όχι πολύ διαφορετική από εκείνη...
  12. Ασάρα

Σημεία Στίξης

Ενοχλείστε όταν διαβάζετε ένα κείμενο και παρατηρείτε ότι τα σημεία στίξης είναι τοποθετημένα λανθασμένα; Δεν είμαι φιλόλογος και κάνω αρκετά λάθη στην ορθογραφία και στην σύνταξη, τις περισσότερες φορές λόγω βιασύνης, όμως εκνευρίζομαι όταν διαβάζω βιβλία και είναι φανερό ότι δεν έχει γίνει...
  13. Ασάρα

Γειά!

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη! Έγινα μέλος πριν από λίγες ώρες. Καλώς σας βρήκα!:)