Recent content by Αστρολόγχη

1. Α

Εσείς κρίνετε ένα βιβλίο από το εξώφυλλό του;

Δεν μπορώ να πω ότι το πολυκοιτάω. Εν παση περιπτώσει αν το εξώφυλλο είναι κραυγαλέα άσχημο μα αξίζει τον κόπο, μπορείς πάντα να μαζέψεις χρήματα για να το δέσεις με ωραίο δερμάτινο ή υφασμάτινο σκληρό εξώφυλλο, χρυσά γράμματα και άλλα τέτοια όμορφα (:
  2. Α

Σπιτικές βιβλιοθηκες

Ψάχνω πρόγραμμα στον υπολογιστή που να μπορώ να χρησιμοποιήσω ευκολα, ώστε να καταχωρήσω τα βιβλία μου σε κατηγορίες, να τα οργανώσω και να τα έχω αν θες σε ψηφιακούς καταλόγους. Για παράδειγμα όταν κάνω μια έρευνα για τον Εμφύλιο Πόλεμο, να πατώ στην αναζήτηση "εμφύλιος" και να εμφανίζονται...
  3. Α

Στέφανι Μέγερ (Stephenie Meyer): "Λυκόφως"

Δεν έχω μπει στη διαδικασία να ξοδεύσω ούτε ένα ευρώ γι αυτό το έκτρωμα και αν θεωρηθώ σνομπ, ας είναι. Είναι τόσο κραυγαλαία εμπορικό,παγίδα για 16χρονες κοπέλες. Θα μπορούσε ωστόσο να είναι εξαίρετη συντροφιά στην παραλία, ένα ελαφρύ συνοδευτικό και ως τέτοιο θα έπρεπε να λογίζεται. Έχω δει...
  4. Α

Σιμόν ντε Μποβουάρ (Simone de Beauvoir)

Εμένα πάλι μου κάνει εντύπωση η απλησίαστη, υψηλή ακόμα και τώρα τιμή του :ωιμέ: Να με συγχωράτε για την πεζότητα, μα αλήθεια 50 ευρώ είναι πολλα, μα την πίστη μου! :P
  5. Α

Σπιτικές βιβλιοθηκες

είναι αγαπημένη ηρωίδα η αλήθεια είναι. Και μου αρέσει το γεγονός ότι παρά το όνομα της, ο δημιουργός δεν θέλησε να την κάνει ωραιότερη απο τις άλλες πριγκίπισσες. Εστίασε στον εσωτερικό της κόσμο και την κατέστησε την πιο καλλιεργημένη πριγκίπισσα της Disney , κατά τη γνώμη μου (:
  6. Α

Γκι ντε Μοπασάν (Guy de Maupassant): Διηγήματα

Είναι από τους αγαπημένους μου συγγραφείς. Πριν κανά μήνα διάβασα την "Χοντρομπαλού" από τις εκδόσεις "Νεφέλη", που με σόκαρε, με έκανε να συμπάσχω με την δόλια ηρωίδα και να αγανακτίσω για ακόμα μια φορά με τη "σαπίλα" της μπουρζουαζίας. Εν τέλει καταλήγει στο συμπέρασμα : " οι ανήθικοι -ας...
  7. Α

Σπιτικές βιβλιοθηκες

Το όνειρό μου είναι μία βιβλιοθήκη σαν κι αυτή του Τέρατος στην Πεντάμορφη και το Τέρας. Ευτυχώς είμαι τυχερή, γιατί συνεχίζω την βιβλιοθήκη των γονιών μου. Συγκεκριμένα, στο σπίτι μου υπάρχουν 4 βιβλιοθήκες (και 3 μικρά ραφάκια, στα οποία έχω την χρυσογραμμένη σειρά ρομαντικής λογοτεχνίας) που...
  8. Α

Αρχικος Χαιρετισμος

Κάτι σαν το ότι λέμε τον Ειρηνικό Ωκεανό , ειρηνικό,ενώ δεν είναι:χαχα: Καλως ήρθες :)))
  9. Α

Watchmen

Μέσα στο έργο σαφώς διέκρινα κοινωνικους και πολιτικους προβληματισμους, οι οποιοι στις μέρες μας είναι πιο σύγχρονοι από ποτέ.Μολαταύτα, το κατα πόσο οι προβληματισμοί αυτοί με προβλημάτισαν , παραμένει ένα ερώτημα :P Σε μια εποχή που τα πάντα κινούνται γρηγορότερα από τη σκέψη, πως θα έρθει η...
  10. Α

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Δεν διαφωνώ.Αυτό είναι σύμφωνα με την κρίση του κάθε αναγνώστη. Προσωπικά, όμως, πιστεύω πως οι "σκοποί" ενός συγγραφέα, έχουν αποτέλεσμα (θετικό ή αρνητικό) στο ίδιο το έργο και συγκεκριμένα την ποιότητά του.
  11. Α

Ρίσελ Μιντ (Richelle Mead): "Ακαδημία Βρικολάκων" (Vampire Academy)

Έτσι όπως το βλέπω παιδιά, μου θυμίζει κάτι από ένα γιαπωνέζικο μάνγκα που έχω διαβάσει. " Vampire Knight" λέγεται. Αν σας αρεσει η θεματικη αυτή και θέλετε να χαλαρώσετε με κόμιξ -θα έλεγα- σας το προτείνω!
  12. Α

Nαι αυτός είναι. Είδες? Όταν οι άνθρωποι είναι μαζί για πολύ καιρό, απο τον πολυ συχνοτισμό, αρχίζουν και εμφανίζουν ίδια χαρακτηριστικά, αδελφοποιούνται :χαχα:
  13. Α

Η Σιμόν Ντε Μποβουάρ (στα γαλλικά:Simone de Beauvoir) ήταν Γαλλίδα συγγραφέας, φιλόσοφος (στο έργο της εντοπίζονται υπαρξιακές ανησυχίες) και φεμινίστρια.Θεωρήθηκε μάλιστα από πολλούς "η μητέρα του φεμινισμού μετά το 1968". Με τα έργα της θίγει την θέση της γυναίκας σε ένα ανδροκρατούμενο...
  14. Α

Ήρωας βιβλίου που σου μοιάζει

Aυτό, Ιαβέρη, μου θυμίζει ένα τραγούδι της Χαρούλας Αλεξίου : "Πάντα γι'άλλους μιλάμε, έτσι δεν πονάμε, έτσι ξεχνάμε" :P
  15. Α

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Επέισης βλέπω ότι το συγκεκριμένο νήμα έχει τοποθετηθεί στην κατηγορία "επιστημονική φαντασία". Θαρρώ πως ταιριαζει καλύτερα στον "τρομο", καθώς αδυνατώ να βρω στοιχεία επιστημονικής φαντασίας στον Κινγκ. :P