Recent content by Βιβλιολάγνος

1. Β

Σχετικά με την ανάγνωση ξενόγλωσσων βιβλίων

Ξεκίνησα πρόσφατα να βάζω στο wishlist μου κάποια βιβλία της αγγλικής λογοτεχνίας. Οι λόγοι που το έκανα είναι γιατί στο εξωτερικό υπάρχει πολύ υλικό που μπορείς να διάβασεις, καθώς και αρκετά νέα βιβλία, που είναι στην επικαιροτητα και δεν μπορείς να τα βρεις στην Ελλάδα. Το πρόβλημα μου...
  2. Β

Όταν χάνεται το ενδιαφέρον...

Καλήσπερα σε όλους τους Book nerds του φόρουμ. Θα ήθελα να σας πω για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τους τελευταίους τρεις μήνες. Η ενασχολήση μου με το διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων(σαν χόμπι) ξεκίνησε το καλοκαίρι του 14. Τότε έγινα και μέλος του φόρουμ. Δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε, αλλά...
  3. Β

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Δεν είχα ιδέα για αυτή την πληροφορία! Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, Ίζι. Τώρα λύθηκε και το μυστήριο σχετικά με την προέλευση του σκοτεινού άντρα. Μέχρι τώρα έχω διαβάσει από Κινγκ τα εξής βιβλία: Λάμψη, Δόκτωρ Ύπνος, Νεκροταφείο ζώων και το Κοράκι. Και θα συνεχίσω με το ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ...
  4. Β

Τελείωσα το Κοράκι σήμερα. Πολύ καλό βιβλίο με πολλούς χαρακτήρες και ενδιαφέρουσα πλοκή. Ντάξει, δεν είχε πολύ τρόμο, ειδικά μετά την αποκάλυψη του σκοτεινού άνδρα, αλλά και πάλι είχε μια εξαιρετική ιστορία με πάρα πολλούς πρωταγωνιστές.
  5. Β

Σε ευχαριστώ Ίζι για την απάντηση.
  6. Β

Χαίρομαι που θέλεις να συζητήσουμε για το συγκεκριμένο θέμα, Ίζι. Είσαι μια μεγάλη θαυμάστρια του Κινγκ, τα ξέρεις καλύτερα τα βιβλία του, οπότε μπορεί να με βοήθησεις να καταλάβω καλύτερα το τέλος. Γενικά δεν μου αρέσουν τέτοιου είδους φινάλε. Θέλω να ξέρω τι κατάληξη έχει ο κάθε χαρακτήρας...
  7. Β

Το τέλος του Νεκτροταφείο Ζώων είναι το χειρότερο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής. Είναι τόσο απότομο, που είναι λες και κόβει την δράση στην μέση και σε αφήνει με χίλιες δυο απορίες. Και είναι κρίμα, γιατί εμένα το βιβλίο μου άρεσε στο σύνολο και περίμενα να έχει ένα αξιοπρεπές τέλος. Τώρα...
  8. Β

Τελειώσα και το Δόκτωρ Ύπνο. Μια άξια συνέχεια της Λάμψης που, όμως, δεν φτάνει το μεγαλείο της. Έχει περισσότερη δράση και λιγότερο μυστήριο σε σχέση με την Λάμψη. Για εμένα αυτό δεν ήταν καθόλου αρνητικό. Το τελικό μέρος ήταν λίγο προβλέψιμο, αλλά ήταν πολύ καλό. Επίσης υπάρχουν πάρα πολύ...
  9. Β

Ποια ταινία έχεις δει; Άμα έχεις δει του Κιούμπρικ, πίστεψε με, δεν ξέρεις τι περιμένεις... Έχω ξεκινήσει εδώ και 3 μέρες το Δόκτωρ Ύπνο, αφού τελείωσα τη Λάμψη την προηγούμενη εβδομάδα. Μου αρέσει έτσι όπως έχουν εξελιχθεί τα γεγονότα με τον Ντάνι και επίσης μου αρέσει η καινούργια...
  10. Β

Εξόριστος: Το αγόρι που δεν ήταν μάγος

Περιγραφή Ασθενικό πλάσμα, έκτρωμα, λάθος της φύσης; Ένα είναι σίγουρο: ο δωδεκάχρονος Τίμοθι είναι ο μόνος άνθρωπος στον κόσμο χωρίς μαγικές δυνάμεις. Γι’ αυτό κι έχει περάσει όλη του τη ζωή εξόριστος σ’ ένα μακρινό νησί. Όταν επιστρέφει για πρώτη φορά στην πόλη όπου γεννήθηκε, ο Τίμοθι...
  11. Β

Γιώργος Λεονάρδος: "Μαγγελάνος – Τρεις Έλληνες στο τέλος του κόσμου"

Υπόθεση από το οπισθόφυλλο: "Η αναζήτηση της αλήθειας για την πλάση, η θαρραλέα εξερεύνηση των σκοτεινότερων ακτών της Γης, η ανακάλυψη πρωτόγονων φυλών, καινούριων τόπων και εδαφών, που κλόνισαν τις μέχρι τότε θρησκευτικές και φιλοσοφικές πεποιθήσεις του ανθρώπου σχετικά με το μικρόκοσμο που...