Recent content by Γουλφ

1. Γ

Το top-5 σας σε ελληνικά βιβλία!

Ιλιάδα και Οδύσσεια :) Η αίθουσα του θρόνου - Τάσος Αθανασιάδης Ασκητική - Καζαντζάκης Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου - Πηνελόπη Δέλτα Η φόνισσα - Παπαδιαμάντης
  2. Γ

23ο Παζάρι Βιβλίου 2019-Πλατεία Κοτζιά

Δυστυχώς πάλι φέτος λείπουν οι εκδόσεις Ύψιλον, μάλλον τον Μπέκετ που θέλω θα τον πάρω τελικά από βιβλιοπωλείο...
  3. Γ

Η μονομανία του ενός συγγραφέα

Τώρα τελευταία μονομανία έχω με τον Κάφκα (στόχος να διαβάσω τα πάντα), και με την Βιρτζίνια Γουλφ (4 μέχρι τώρα). Επίσης έχω διαβάσει πολύ Κινγκ (τα 8 του πύργου και πολλά από τα παλιά κλασικά-αϋπνία, χρήσιμα αντικείμενα, λάμψη, κλπ κλπ) , Όσκαρ Γουάιλντ, Τόλκιν, Ντοστογιέφσκι, ενώ είμαι στο...
  4. Γ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα το "Άδυτο" του Φώκνερ, που για τον μήνα Οκτώβρη σε μεγάλο βιβλιοπωλείο του κέντρου έχει έκπτωση 50%, ελπίζω να μου αρέσει τόσο όσο η "Βουή και η μανία" και το "Καθώς ψυχορραγώ" Επίσης πήρα τα "Παραμύθια" του Έρμαν Έσσε από τις εκδόσεις Σμίλη. Μετά τα σχετικά νέα μου αποκτήματα μόλις ένα...
  5. Γ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μόλις τελείωσα το "Άνεμος μέσα από την κλειδαρότρυπα" του Κινγκ, που με εξέπληξε ευχάριστα, καθώς στέκεται επάξια δίπλα στα υπόλοιπα βιβλία της σειράς του Μαύρου Πύργου. Τώρα διαβάζω Διηγήματα και μικρά πεζά του Κάφκα από τις εκδόσεις Ροές, δεν έχω βρει μέχρι στιγμής κάποιο διήγημα να ξεχωρίζει...
  6. Γ

στρόγγυλος ή στρογγυλός;

Λέμε όλοι ολοστρόγγυλος, όπως λέμε καθαρός-ολοκάθαρος :) Πολύ ενδιαφέρον, ο τόνος ήταν αρχικά στο -γγύ και μετά κινήθηκε ανάλογα με το συνθετικό (ολοστρόγγυλος, στρογγυλόμορφος) το έχω ακούσει στα βόρεια "στρόγγυλο" και μου άρεσε, αν και έχω συνηθίσει το "στρογγυλό"
  7. Γ

Βιβλία... δανεικά κι αγύριστα

Στιλλ περιττό να σου πω ότι δεν το έχω βάλει ακόμα στη θέση του στη βιβλιοθήκη, το κοιτάω και το ξανακοιτάω... μα τι σκεφτόμουν και άφησα τόσο καιρό να περάσει; Ζητήστε τα αγύριστα, πάμε όλοι μαζί, κινητοποίηση τώρα :χαχα:
  8. Γ

Με χαρά σας ανακοινώνω ότι ο Σταντάλ επέστρεψε σήμερα στα χέρια μου μετά από 2 χρόνια απουσίας, σχεδόν αλώβητος...ευχαριστώ όλους σας για την υποστήριξη, ήταν καθοριστική!!!!
  9. Γ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Σήμερα βρέθηκα στο κέντρο της Αθήνας με τη λίστα μου στο χέρι !!!! Πήγα και πολιτεία και πρωτοπορία και έφυγα: με το Κιβώτιο του Αλεξάνδρου, το Νεκρωταφίο Ζώων και τον Άνεμο μέσα από την Κλειδαρότρυπα του Κίνγκ (είναι το μόνο που δεν έχω διαβάσει από τον Μαύρο Πύργο), το Ανάμεσα στις πράξεις...
  10. Γ

Χένρυ Τζέημς (Henry James): "Το στρίψιμο της βίδας" (The Turn of the Screw)

Ευχαριστώ πολύ Στιλλ, προς την Άγρα κλίνω και γω, απλά κάποια κριτική έλεγε ότι η μετάφραση θα μπορούσε να είναι καλύτερη και επηρεάστηκα...
  11. Γ

Χένρυ Τζέημς (Henry James): "Το στρίψιμο της βίδας" (The Turn of the Screw)

Δεν ξέρω αν κάνω καλά την ερώτησή μου εδώ, αλλά μου φαίνεται σωστό το νήμα: θέλω να αγοράσω το Στρίψιμο της Βίδας, βλέπω ότι κυκλοφορεί από Άγρα και από Ζαχαρόπουλο σε μετάφραση Κοσμά Πολίτη και από εκδόσεις ΟΞΥ σε μετάφραση Θ. Καραγιαννόπουλου, σε καλύτερη τιμή... ποια έκδοση να προτιμήσω...
  12. Γ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα τον Αγνοούμενο (Αμερική) του Κάφκα. Μέχρι στιγμής μου θυμίζει αρκετά την Δίκη και τον Πύργο, επομένως μάλλον δεν θα απογοητευτώ :)
  13. Γ

Τα νεότερα από το μέτωπο είναι ότι πήρα φόρα πριν 3-4 μέρες (με οδηγό τις παροτρύνσεις σας!) και το ζήτησα, και μου είπε ότι θα μου το φέρει. Δεν το έχει διαβάσει ακόμα αλλά μάλλον δεν θα το διαβάσει ποτέ, μου είπε. Χάρηκα πολύ φυσικά, λέω οκ, θα το πάρω πίσω, όλα καλά. Από τότε συναντηθήκαμε...
  14. Γ

Εσύ πόσα αδιάβαστα έχεις;

Κάνω λίστες με τα βιβλία μου από τότε που αγόρασα 2η φορά βιβλίο που δεν θυμόμουν ότι είχα...και χαζεύοντας στη λέσχη βρήκα αυτό το νήμα και μπήκα στην διαδικασία να μετρήσω τα αδιάβαστα...202 λοιπόν, από τα οποία πολλά είναι οι σειρές των Ρώσων και των Γάλλων του Βήματος, του Καζαντζάκη, του...
  15. Γ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

θα ξανάβρισκε τον εαυτό του, όμως για κάποιον που είναι εκτός εαυτού, δεν υπάρχει τίποτε πιο απεχθές απ' το να επανέλθει στον εαυτό του. Τόμας Μαν, Θάνατος στη Βενετία