Recent content by Δήμητρααα

1. Δ

Ανώνυμοι Βιβλιοφάγοι

Βιβλιοφρικιο αλλα ειμαι σε υφεση πλεον.Αυτο ειναι το σημαντικο. Παλια η κατασταση ηταν τραγικη.Διαβαζα τρωγοντας,διαβαζα μεσα στο αυτοκινητο,σε εκδρομες,σε οικογενιακες επισκεψεις,σε καφεδες,στο σχολειο-επαιρνα εξωσχολικα μαζι μου για να χω,διαβαζα στο μπανιο,στον...
  2. Δ

Τα Αριστουργήματα της Γαλλικής Λογοτεχνίας από το "Βήμα"

Θα σε φωτισω εγω..οπου δεις Ζολα..ΤΡΕΧΑ!!!:)))) Ο Εμιλ,ειναι ο πατερας του νατουραλισμου,σκοπος του δηλαδη να περιγραψει πως η κληρονομικοτητα και η φτωχεια και η κακοπεραση πλαθουν τον χαρακτηρα και το ποιον των ανθρωπων.Για να φανταστεις σχεδον ολα τα βιβλια του περιγραφουν μονο την ιστορια...
  3. Δ

Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

Δεν είμαι τίποτα. Ποτέ δεν θα’ μαι τίποτα. Δεν μπορώ να θέλω να’ μαι τίποτα. Πέρα απ’ αυτό, έχω μέσα μου τα όνειρα του κόσμου όλου. [....] Να πιστέψω σ’ εμένα? Όχι, κι ούτε σε τίποτε άλλο. Ας έλθει η Φύση να χύσει πάνω από το ζεστό μου κεφάλι, τον ήλιο της, τη βροχή της, τον άνεμο που μου...
  4. Δ

Ήρωας βιβλίου που σου μοιάζει

χαχ..λοιπον. O Bardamu απο το Ταξιδι στο Τελος της νυχτας του Celine,Ο Χαρυ απο το Steppenwolf του Hesse,η Ιnes απο το No Exit του Sartre(στο toned down,straight version) αυτοι οι 3 βασικα ειμαι εγω η ιδια.Τωρα αν μετα απαυτα θελετε να συνεχισετε να με εχετε μελος του φορουμ-τους 2 απτους 3...
  5. Δ

Βιβλία που σας απογοήτευσαν

Λοιπον..σιγουρα εχω διαβασει και χειροτερα οταν ημουν παιδι αλλα δεν τα θυμαμαι.Απαυτα που διαβασα ως πιο μεγαλη και θυμαμαι: Τα βιβλια του Salvatore-Forgotten Realms.Τα πιο κακογραμμενα βιβλια που διαβαζα-μην με ρωτατε γιατι ακριβως, απλα ειναι λιγο εθιστικα και δυσκολο να ξεκολλησεις.>_>...
  6. Δ

Στην δική σας βιβλιοθήκη ποιος νικάει;

Γενικα..σιγουρα,σιγουρα ο Ασιμοφ.Εχουμε καμια 30αρια. Στην δικη μου παιδικη νικαει η Ζωρζ Σαρρυ και η Enid Blyton(Mallory Towers).Επισης και η Rowlling με τα Χαρυ Ποττερ-καλα αυτα τα εχω παρει και στην τωρινη μου βιβλιοθηκη :p Στην φοιτητικη μου,που εχω τωρα νικαει ο Ντοστογιεφσκι (αν και δεν...
  7. Δ

Χαιρετισμός

Καλως μας ηλθες!!:D
  8. Δ

Ποια χώρα θεωρείτε ότι έχει βγάλει την καλύτερη λογοτεχνία;

Ο λογος που δεν εβαλα γλωσσα ειναι ο εξης,σε καμια περιπτωση δεν γινεται να βαλουμε την λογοτεχνια της αγγλιας στο ιδιο τσουβαλι με αυτο της αμερικης,ή αυτο της λατινικης αμερικης σε αυτο με της ισπανιας. Είναι τελειως διαφορετικες λογοτεχνικες κουλτουρες και σχολες που αν και επηρεασμενες-οι...
  9. Δ

xax,καλα..δεν θελω να εκβιαζω κιολας.Αν και το νοημα δεν ειναι να αφησεις κατι αγαπημενο εκτος,αλλα η επιλογη σε ποια χωρα και βασικα,σε ποια γλωσσα,εχουν γραφτει τα πιο σπουδαια αριστουργηματα ως συνολο.Ομως οπως επιθυμουν οι ψηφοφοροι παντα βεβαιως.:P
  10. Δ

Αααα οχι!Αυτο ειναι το θεμα.Αν πρεπει να επιλεξεις μια μονο,ποια θα ηταν αυτη?:p
  11. Δ

Σε μια συζητηση που εκανα με αλλους βιβλιοφιλους προεκυψε αυτη η ενδιαφερον απορια.Εσεις ποια χωρα νομιζετε οτι εχει βγαλει γενικα την καλυτερη λογοτεχνια? Η Ρωσια,με τους Dostoyevski,Tostoi,Gogol,Turgenev,Puschkin,Chekov,Bulgakov .. Η Γαλλια με τον...
  12. Δ

Ο Τουέιν κι η κακιά λέξη "nigger"

Θα ηθελα να σας δωσω ενα λινκ για οποιον ξερει αγγλικα,απο ενα απο τα καλυτερα μπλογκ με θεμα τον πολιτισμο και την τεχνη-του αγαπημενου κριτικου R.Ebert-αξιζει να διαβασετε και τα σχολια-θεωρειται ενα απο τα μπλογκ με τους πιο καλλιεργημενους και εξυπνους αναγνωστες.Ενδεικτικα αναφερω: "Οποιος...
  13. Δ

Σπανίως σχετικός με το θέμα

Αγνωστο ειδωλο..που δεν επιτρεπεις σε κανεναν να γινει ο καθρεπτης σου..Καλωσήλθες στο φορουμ. Ελπιζω να μην συμμετεχεις τοσο σιωπηλα στις καταστασεις..ο σακος με τα αισθηματα ειναι πολυτιμος..αλλα μεγαλυτερη αξια εχει οταν μοιραζεται.
  14. Δ

Λυρικη Ποιηση Β Λυκειου Θεωρητικης Κατευθυνσης το 2002 ή 03 Μα συμφωνω μαζι σου,οτι η Ωστεν εγραφε πληρως με το πνευμα της εποχης της αν και στην εποχη της ήταν που ο κοσμος δεν την διαβαζε πολυ οπως σημερα.Προτιμουσαν την Elliot ..και μονο τον τελευταιο αιωνα διαβαζεται τοσο και εχει γινει...
  15. Δ

Δυστυχως..και ελληνικη.Να πως εχουν αλλαξει αντωνυμιες σε ποιηματα της Σαπφως σε βιβλια της δευτερας λυκειου,ωστε να φαινεται οτι απευθυνονται σε αντρα αντι για γυναικα!! Μην νομιζουμε οτι ειμαστε υπερανω τετοιων συμπεριφορων εμεις,οι ελληνες!Καθολου,μα καθολου.