Recent content by Ερανιστής

1. Ε

Ομάρ Καγιάμ: "Ρουμπαγιάτ"

Γιατί πάντα τους μπερδεύω αυτούς τους δύο; Ευχαριστώ!!
  2. Ε

Ομάρ Καγιάμ: "Ρουμπαγιάτ"

Αγαπητοί αναγνώστες [και Μοκαντάσα αλ Σόφερ] πρώτα είχα γνωρίζει τον Ομαρ Αλ Καγιαμ-Ρουμπαγιατ.....ως επιστήμονα , μαθηματικό του 1100..στο βιβλίο Το Θεώρημα του Παπαγάλου, μια μυθιστορία που πραγματεύεται την ιστορία των μαθηματικών ..ως κατά ένα τρόπο νουάρ ...αινίγματος..δεν είναι περίεργο...
  3. Ε

Ευριπίδης: "Ρήσος"

Βάκχε, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα η ανάρτησή σου.Κυρίως διότι για κάποιο λόγο που ειλικρινά ούτε θα ήθελα και να ρωτήσω τους ειδήμονες , δεν εππιλέγεται συχνά ένα τέτοιο έργο. Για μένα το παράλληλο εξαιρετικό κι αγαπημένο παλιά, τώρα πια δεν θυμάμαι ήταν ο Φιλοκτήτης , του Σοφοκλή. Από το...
  4. Ε

Παραδοσιακη/Κρητικη μουσικη ή Κλασσικη;

Ήμουν εκεί κάποτε στο Σεν μπρουν...δεν το θυμάμαι καν... μάλλον δεν ήμουν ανήσυχη για την προέλευση του κόσμου τότε αλλά μόνο για την ύπαρξή του... :) όμως πείστηκα ! χαχα ωραίο Τοστογεύσκυ...Έστι να αλαφρύνω.. μάλιστα...Γύρω στην εποχή του 1880 κάτι στην Ελλάδα πέρα από το Δικένσιος, κλπ...το...
  5. Ε

Παραδοσιακη/Κρητικη μουσικη ή Κλασσικη;

Η απάντηση σου ήταν διαφωτιστικότερη σε αρκετά σημεία. Σε πολλές απόψεις. Βεβαίως και μάλλον θα όφειλα να κάνω πιο σαφή το διαχωρισμό μεταξύ ύφους και διακυμάνσεων αληθοφάνειας η μη σε ό,τι επιθυμώ να πω.Είμαι ένα κομμάτι λόγου προτασιακού. Είναι σημαντικό να μην το ξεχνω αυτό. Και σ αυτό επίσης...
  6. Ε

Βιντεάκια σχετικά με το βιβλίο και την λογοτεχνία

Α! δεν είχα και ιδέα..νεοσύλλεκτη..Έγινε! Ναι.Είναι ωραιότερο .Και πιο λειτουργικό. Για ομαδική δουλειά. Ευχαριστώ. :)
  7. Ε

Το top-5 σας σε ελληνικά βιβλία!

Η πεντἀδα σου είναι ιδανική. Επίτρεψέ μου να δώσω έμφαση το τελευταίο σου. της Λιλής Ζωγράφου.
  8. Ε

Χαιρετώ !

Δεν θα ταν ωραιότερο να συστηνόμασταν έτσι; Ή έστω αυτή είναι μια νομοτελειακή αρχή. Επίσης..Είχα γελάσει και χαμογελάσει πολύ με το παρακάτω άρθρο./απόσπασμα//Παράθεση λοιπόν...! ''Πώς αναγνωρίζεις έναν άνθρωπο που διαβάζει; Ας ξεχάσουμε επιτέλους τα στερεότυπα. Ο βιβλιόφιλος δεν είναι...
  9. Ε

Νομίζω με κάλυψε ο Χρυσόστομος. Εάν όμως δεν είχα κοιτάξει απ την αρχή τις λίστες όλων και ξεκινούσα αυθόρμητα, κάτι που θα προσπαθήσω , [ειρωνικό αν το αυθόρμητο αυνεπάγεται προσπάθεια..! ] όπως και νά χει. Αγαπητή Αριάδνη, δυστυχώς είναι δύσκολο να περιγράψω τα βιβλία αυτά. Ενδεχομένως αν...
  10. Ε

Βιντεάκια σχετικά με το βιβλίο και την λογοτεχνία

όλες οι διασωθείσες εκπομπές της ερτ στο διαδίκτυο με τίτλο ''Παρασκήνιο'' Την επιχειρηματολογία την αφήνω σε σας. Ερανιστής, Άννα
  11. Ε

Βιβλία ή συγγραφείς που θέλουμε να διαβάσουμε αλλά για κάποιο λόγο συνεχώς το αναβάλουμε...

-θουκυδιδης, Ιστορια [ ολόκληρο ] - Hypatia of Alexandria - Maria Dzielska - Ηράκλειτος, Κώστας Αξελός [η διδακτορική διατριβή του] -Ιστορία και λόγος στον θουκυδίδη, Jacqueline, de Romilly - Άνθρωπος Χωρίς Ιδιότητες, Μούζιλ - - H διάκριση του Πιέρ Μπουρντιέ -και ξανα γιατί το έχω ξεχάσει...
  12. Ε

Νομίζω με κάλυψε ο Χρυσόστομος. Εάν όμως δεν είχα κοιτάξει απ την αρχή τις λίστες όλων και ξεκινούσα αυθόρμητα, κάτι που θα προσπαθήσω , [ειρωνικό αν το αυθόρμητο αυνεπάγεται προσπάθεια..! ] όπως και νά χει. ~1 . Και με το φως του λύκου επανέρχονται /Ζυράννα Ζατέλη, εκδ. Καστανιώτη ~2. Οι...
  13. Ε

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

- Black Beauty //Anna Sewell//[original text//Penguin Editions] -Γράφτηκε σε τέλη του 1880 ώστε να ευαισθητοποιήσει στην Αμερική , όπου και κυκλοφόρησε αρχικά, τους ανθρώπους για την κακοποίηση των αλόγων, και γενικότερα όλων τον ζώων, κάτι που πραγματικά το πέτυχε η συγγραφές και ο τρόπος που...
  14. Ε

Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

Μονόλογος εν απραξία. ---------------------------------------- 0ι ποιητές δεν είναι οι εργάτες του λόγου. Και στ αλήθεια δεν ήταν ποτε΄. Γιατί θα πρεπε; Δεν το κατανοώ. Σκηνοθετώντας αινίγματα, βεβηλώνουν το μόνο υπαρκτο. Το ανεξήγητο.Με πλήρη επίγνωση κεχαριτωμένοι/α. Και το πληρώνει η έρμη...