Recent content by Ιαβερης

1. Ι

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Έχω ζητήσει οδηγίες από κέρινο ομοίωμα του Αϊνστάιν, θα σέβεστε. :ρ Παρόμοιο περιστατικό με αυτό της Πεταλούδας: πάω σε στάση λεωφορείου, δίπλα περίπτερο, αγοράζω τσιγάρα, τα ανοίγω κι αντί να πετάξω το περιτύλιγμα στον κάδο δίπλα πέταξα το 10ρικο που είχα πάρει ρέστα. Κόσμος στη στάση...
  2. Ι

Τζoν Στάινμπεκ, ο αγαπημένος μου

@Οινοχόος Και τα δύο είναι εξίσου όμορφα βιβλία. Προσωπικά το Ανατολικά της Εδέμ είναι το αγαπημένο μου από τον Στάϊνμπεκ, μεγάλο και χορταστικό βιβλίο, ενώ το Άνθρωποι και Ποντίκια, αρκετά πιο μικρό σε σχέση με τα υπόλοιπα και λίγο πιο στενάχωρο. Πάντως και τα δύο αξίζουν.
  3. Ι

Χρόνος Ανάγνωσης Βιβλίων

Κάπου στη Θεσσαλονίκη, ο Στάθης Παναγιωτόπουλος κλαίει στο μπάνιο γυμνός σε εμβρυική στάση. :χαχα:
  4. Ι

Το μουλτιτάσκινγκ είναι ένας μύθος, τέλος. Πολλοί άνθρωποι ξεγελούν τον εαυτό τους ότι μπορούν να κάνουν πολλά πράγματα ταυτόχρονα όμως αυτό δεν ισχύει. Ο εγκέφαλος μας ο ίδιος δεν το επιτρέπει, δεν είναι φτιαγμένος να είναι συγκεντρωμενος σε 3-4 δραστηριότητες ταυτοχρόνως. Το λένε οι...
  5. Ι

Παρεμπιπτόντως, υπάρχει κάποιος Έλληνας συγγραφέας που να έχει κάποιες πιθανότητες;
  6. Ι

Κι ούτε πρόκειται, η Ακαδημία έχει αποδείξει είναι αλλεργική στις πιέσεις. Προσωπικά θέλω φέτος να δωθει σε μη Ευρωπαίο συγγραφέα. Σε λίγες ώρες θα μάθουμε. :)
  7. Ι

@Έλλη Μ Μαλλί να'ναι κι ό,τι να' ναι, έτσι που κατάντησα δεν έχω προτιμήσεις. Αύριο γίνεται η απονομή του Νόμπελ λογοτεχνίας. Καμιά πρόβλεψη;
  8. Ι

Νέα συνανάγνωση;

Μακριά από το 2666 για ομαδική συνανάγνωση παιδιά. Θα γίνει το Βατερλώ των συναναγνώσεων. Η Αννούλα πιο βατή.
  9. Ι

Δεν το ήξερα το παιδάκι, πώς μου διέφυγε;; Χαριτωμένο αλλά μου χτυπάει κάπως ένα παιδί να μιμείται τον Ramsey.
  10. Ι

Καλά, τι κόλλημα είχα κι εγώ με το how clean is your house! Ξεκίνησα να το βλέπω όταν προβαλλόταν στο Σκάι ( ή στον Alpha ήταν;) κι έλεγα πόσο στημένο είναι ρε παιδί μου, αποκλείεται να είναι τόσο βρωμιάρηδες οι Άγγλοι. Μετά βέβαια, ήρθα στην Αγγλία και είδα ότι τα πουλάκια μου είναι όντως τόσο...
  11. Ι

@Τσίου Τον συγκεκριμένο κύριο δεν τον ξέρεις μάλλον γιατί τα κανάλια συνήθως τον κρατάνε στο σύνθετο με τα κρυστάλλινα ποτήρια από το γάμο, και τον βγάζουν μόνο στις γιορτές κατά την "μεγάλη έξοδο των Αθηναίων" για να δώσει συμβουλές ασφαλούς οδήγησης. Ή αν τύχει κανένα δυστύχημα που να κάνει...
  12. Ι

Μεσαιωνικά βιβλια

Να προτείνω και το Νάρκισσος και Χρυσόστομος του Ερμαν Εσσε, που δεν έχει δράση όπως το game of thrones, αλλά ειναι σαν νέκταρ για το μυαλό και τη ψυχή. Όνομα του Ρόδου δαγκωτό, που πρότειναν πιο πάνω! :πάνω:
  13. Ι

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Φιλιπ Αν το ξεκινούσες Σάββατο βράδυ και το τελείωνες Κυριακή πρωί, θα ήταν πολύ ορίτζιναλ διαφήμιση. :ωραίος:
  14. Ι

Η διαφορά είναι ότι το 90% της κοινής γνώμης γελάει με την είδηση του εμπρηστή και δεν πιστεύει ότι είναι αληθινή. Όλα είναι σχέδιο της κυβέρνησης, των ιλλουμινάτι και του Μπιλ Γκέιτς για να βάλουν ανεμογεννήτριες. Τουλάχιστον στο φεισμπουκ αυτή η βλακεία επικρατεί στα σχόλια.