Recent content by Καικίλιος Μέτελλος

1. Κ

Το πρώτο κόμιξ που διαβάσαμε

Εγώ ξεκίνησα κλασικά όπως κάθε πιτσιρικάς με Λούκυ Λουκ,Αστερίξ,Μπλεκ,Περιπέτεια κλπ.Στην πορεία όμως γνώρισα τον Κόρτο Μαλτέζε που με ενθουσίασε. Ο Ούγκο Πραττ είχε πολλές γνώσεις και τις αξιοποίησε με αποτέλεσμα που μαγεύει.Άλλωστε,τα σκίτσα είναι υπέροχα.Ομοιάζει με τη "συμβατική" λογοτεχνία.
  2. Κ

Το πρώτο κόμιξ που διαβάσαμε

Εγώ ξεκίνησα κλασικά με Λούκυ Λουκ,Αστερίξ κλπ. Ό,τι δηλαδή συνήθως διαβάζει ένα πιτσιρίκι :P.Στην πορεία όμως ανακάλυψα τον Κόρτο Μαλτέζε και έκτοτε έγινε το αγαπημένο μου κόμικ.Για όσους δεν το έχουν διαβάσει το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ομοιάζει με τη "συμβατική λογοτεχνία",ενώ τα σκίτσα του...
  3. Κ

Έχετε διαβάσει το "Άνεμοι Πολέμου" του Στίβεν Πρέσσφιλντ (Steven Pressfield);

Καλό βιβλίο,ψαγμένο.Βέβαια, δεν μου άρεσε τόσο όσο το "Ο κύριός μου ο Αλκιβιάδης" του Άγγελου Βλάχου.
  4. Κ

Φράνσις Σκοτ Φιτζέραλντ: "Ο υπέροχος Γκάτσμπυ"

Εξαιρετικό βιβλίο.Εκπληκτική η ταινία με τον Ρέντφορντ και μάλιστα νομίζω βραβεύτηκε για τις ενδυμασίες των ηθοποιών.Η ενδυματολόγος ήταν Ελληνίδα. :)
  5. Κ

Ρέιμοντ Τσάντλερ (Raymond Chandler): "Ο Μεγάλος Ύπνος"

Πολύ καλό βιβλίο,το αγαπημένο μου από Τσάντλερ.Έχω δει και την ομώνυμη ταινία του 1978 με τον Ρόμπερτ Μίτσαμ στο ρόλο του Φίλιπ Μάρλοου, που τον ενσαρκώνει καταπληκτικά. Παρακμιακός,αλκοολικός,κυνικός,αντικοινωνικός,μοναχικός αλλά και ηθικός,ανθρώπινος.Παράλληλα, στα βιβλία του Τσάντλερ θίγονται...
  6. Κ

Μια μέρα μ'έναν συγγραφέα

Θα ήθελα να συναντηθώ από κοντά με το Θανάση Βαλτινό. Και επίσης θα ήθελα να πιώ τσιπουράκια με το Σωτήρη Δημητρίου.
  7. Κ

Οι κλασικοί του μέλλοντος

Πιστεύω ακράδαντα πως στους κλασικούς του μέλλοντος θα ανήκει ο Τόμας Πίντσον. Αν λυθεί και το διαδικαστικό μέρος με την εμφάνισή του πιστεύω ότι θα είναι νομπελίστας. Με μπερδέψατε με τον Έσσε και γι'αυτό αναφέρω τον Μπόρχες, αν και κατά τη γνώμη μου είναι ήδη κλασικός.
  8. Κ

Τζον Στάϊνμπεκ ( John Steinbeck): "Τα Σταφύλια της Οργής"

Πολύ καλό βιβλίο,αγαπητό στο μέσο Αμερικάνο και όχι μόνο. Παρόλο που ο Στάινμπεκ δεν είναι της ίδιας κλάσης με το Φώκνερ ή το Χέμινγουεη, εντούτοις "Τα σταφύλια της οργής" ενέχουν μια ευαισθησία και μια ανθρωπιά που το καθιστούν ένα ιδιαίτερο ανάγνωσμα!!
  9. Κ

Ποιες είναι οι αγαπημένες σας εκδόσεις και γιατί;

Σίγουρα τα βιβλία των εκδόσεων Άγρα είναι πολύ προσεγμένα. Άλλες πολύ καλές εκδόσεις είναι ο Βάνιας στη Θεσ/νίκη και οι εκδόσεις Θύραθεν όσον αφορά συγκεκριμένα επιστημονικά βιβλία. Από λογοτεχνικά βιβλία προτιμώ τις εκδόσεις Πατάκη,Καστανιώτη και Περίπλους. Δεν αγοράζω αποκλειστικά από αυτές...
  10. Κ

Μ. Καραγάτσης: "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν"

Pas mal για κράτος που ιδρύθηκε με Προστάτιδες Δυνάμεις....
  11. Κ

[Μίνι Σειρά] Band of Brothers

Φίλε μου έχω δει στο παρελθόν τα 2 πρώτα επεισόδια νομίζω.Ήταν πολύ ρεαλιστικά. Με έψησες να δω και τα επόμενα.!
  12. Κ

"Ο ελληνικός 20ός αιώνας σαν μυθιστόρημα" από Τα Νέα

Πολύ προσεγμένη σειρά, ωστόσο με κέρδισε η Πολιορκία του Κοτζιά. Απεικονίζει ρεαλιστικότατα την πάλη δεξιών-αριστερών για τον έλεγχο της Αθήνας, μετά το διαφαινόμενο τέλος της παρουσίας των Γερμανών στην Ελλάδα. Αντεικιμενικότατος ο Κοτζιάς, ζωντανή αφήγηση και κατανοητή γλώσσα. Πραγματικά, το...
  13. Κ

Μ. Καραγάτσης: "Ο Συνταγματάρχης Λιάπκιν"

To διάβασα όταν βγήκε από το Βήμα και μου άρεσε. Αληθοφανής χαρακτήρας ο Λιάπκιν. Όλοι κρύβουμε μια τρέλα μέσα μας...