Recent content by Καλαμαράς

1. Κ

Νέος Συγγραφέας - Μπορώ να έχω νόμιμα έσοδα χωρίς ΤΕΒΕ;

Διαβάζω τα σχόλια σας αν και το θέμα τελικά έγινε αν πρέπει ο καλλιτέχνης να πουλά το έργο του. Νομίζω πως έχουμε διαφορετικές απόψεις με κάποιους αλλά περισσότερο έχουμε διαφορετικούς τρόπους να τις εκφράζουμε. Πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε ότι δεν είναι σωστό να ξεπουλιέται ο καλλιτέχνης, αλλά...
  2. Κ

Τώρα που διάβασα όλα τα μηνύματα μπορώ να απαντήσω και συνολικά. Κατ αρχήν ευχαριστώ που μου απαντήσατε, δεν περίμενα τόσα μηνύματα. Άργησα να απαντήσω γιατί όπως έγραψα παραπάνω σχόλασα κατα τη μια το βράδυ. Ευχαριστώ και για το κράξιμο, τώρα που είδα τις διατυπώσεις μου "Πιστεύω όμως πως ο...
  3. Κ

Ευχαριστώ, ακριβώς αυτό θέλω να πετύχω γιατί όπως γράφω και παραπάνω δουλεύω σαν το σκυλί. Δε με νοιάζει να κονομησω, με νοιαζει να κανω αυτό που αγαπαω. Αν δεν το αγαπούσα τις ελαχιστες ώρες που μου μενουν να ξεκουραστώ δεν θα καθομουν να γράφω. Για παραδειγμα σήμερα Παρασκευή δούλευα σπαστό...
  4. Κ

Προεπιλογή Δεν είμαι αρνητικός στο δωρεάν, μάλλον ήμουν υπερβολικός. γι αυτό γράφω άρθρα δωρεάν , διηγήματα, ποιήματα... Στην ουσία και από αυτά πληρωνομαι απλά όχι σε χρήματα. Ούτε σαν αγγαρεία το κάνω, έτσι κι αλλιώς ενάμιση χρόνο που μου πήρε να γράψω αυτό το βιβλίο δεν ξεπληρώνεται με 500-...
  5. Κ

Δεν είμαι αρνητικός στο δωρεάν, μάλλον ήμουν υπερβολικός. γι αυτό γράφω άρθρα δωρεάν , διηγήματα, ποιήματα... Στην ουσία και από αυτά πληρωνομαι απλά όχι σε χρήματα. Ούτε σαν αγγαρεία το κάνω, έτσι κι αλλιώς ενάμιση χρόνο που μου πήρε να γράψω αυτό το βιβλίο δεν ξεπληρώνεται με 500- 1000 ευρώ...
  6. Κ

Επειδή έχω ασχοληθεί με διάφορα και έχω προσφέρει πολλές φορές αφιλοκερδώς με έχουν βοηθήσει αρκετοί άνθρωποι χωρίς να ζητήσουν χρήματα. Ένας φίλος μου φτιάχνει το site, ένας άλλος γραφίστας το εξώφυλλο, μια άλλη φίλη φιλόλογος μου έκανε την διόρθωση... Για τα υπόλοιπα θα τρέχω μόνος. Ιζι θα...
  7. Κ

Κατανοώ την άποψη σου και ευχαριστώ που την μοιράζεσαι μαζί μου. Πιστεύω όμως πως ο συγγραφέας πρέπει να αμοίβεται για τον μεγάλο κόπο του να κάτσει μερόνυχτα και να γράψει τα εσώψυχα του και τι έχει στο μυαλό του. Δωρεάν στο ιντερνετ θα ανέβαζα κανένα άρθρο μου, κανένα διήγημα, ως εκεί όμως...
  8. Κ

Καλησπέρα σε όλους. Εδώ και λίγες εβδομάδες έχω ολοκληρώσει το πρώτο μου μυθιστόρημα και φιλοδοξώ να το τυπώσω μέχρι το καλοκαίρι. Έχω επιλέξει την αυτοέκδοση, έχω πάρει προσφορές από τυπογραφεία για να το τυπώσω (αν μπορείτε να μου προτείνετε κι εσείς κάποιο θα το εκτιμούσα), τις επόμενες...
  9. Κ

Ποια ήταν τα πρώτα σας βιβλία;

Όντως πολύ δύσκολο να θυμηθείς το πρώτο. Τα πρώτα μου με την επιφύλαξη πως ξεχνάω κάποια είναι τα παρακάτω: Έξι εναντίον ενός 1-1-4 Ζουμ Τόμ Σόγιερ Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες 20000 λεύγες κάτω από τη θάλασσα Ταξίδι στο κέντρο της γης Η σειρα "Οι τρεις ντετεκτιβ του Άλφρεντ Χίτσκοκ" Πολυ...
  10. Κ

Αγαπημένος συγγραφέας και γιατί!

Τελικά είναι ένας τρόπος για να καταλάβεις ποιος είναι ο πιο αγαπημένος σου συγγραφέας το πόσα βιβλία του έχεις! Αν και εγώ έχω περισσότερα βιβλία του Ιούλιου Βερν, νομίζω 13, ο αγαπημένος μου είναι Έλληνας και δεν είναι άλλος από τον Νίκο Καζαντζάκη. Τι να πει κανείς; Ζορμπάς, Καπετάν Μιχάλης...
  11. Κ

Καλώς σας βρήκα

Καλώς ήλθες Φιλέα! Κι εγώ είμαι καινούριος εδώ ακριβώς για το λόγο ότι δεν έχω φίλους να διαβάζουν... Από ότι έχω καταλάβει οι περισσότεροι είμαστε έτσι αλλά δεν πειράζει, αυτό είναι που κάνει αυτό το φόρουμ ακόμα πιο όμορφο. Μικρός είχα μια σειρά από 10 βιβλία του Ιούλιου Βερν! Πρέπει να ήταν...
  12. Κ

Μαρκ Τουέην (Mark Twain) : "Οι περιπέτειες του Χακ Φιν"

Σαν παιδί κάθε καλοκαίρι πήγαινα διακοπές στο χωριό της μάνας μου, στη Μυρτιά στο Ηράκλειο της Κρήτης. Για όσους δεν την ξέρουν είναι το χωριό του Νίκου Καζαντζάκη, εκεί βρίσκεται και το μουσείο του. Εκεί λοιπόν για να περάσουν τα ατελείωτα μεσημέρια που οι μεγάλοι πήγαιναν για ύπνο διάβαζα ότι...
  13. Κ

Νέο βιβλιοπωλείο - καφέ στην επαρχία

Τέλεια σας ευχαριστώ πολύ! Θα χαρώ κάποια στιγμή να έρθετε να μου πείτε και από κοντά τη γνώμη σας! το έχω πάρει απόφαση. Θα αρχίσω να το στήνω τον Αύγουστο και θα ξεκινήσω μέσα Οκτώβρη. Τα έχω σκεφτεί όλα, αυτό που μου λείπει είναι ένας συνεργάτης. Γιατί μόνος είναι πολύ δύσκολο να κρατάς το...
  14. Κ

Καλησπέρα

Καλώς ήλθες Έρση, κι εγώ πριν λίγες μέρες ανακάλυψα το forum
  15. Κ

Γειά σε όλους!

Καλωσηρθες!