Recent content by Λούνα

1. Λούνα

Προτάσεις για σειρές

Παιδιά θα "σπάσω" λίγο τον κορεάτικο ενθουσιασμό με μια αναφορά στο Yellow Jackets. Πρωταγωνίστριες είναι οι μαθήτριες της ποδοσφαιρικής ομάδας ενός σχολείου όπου μετά από τη συντριβή του αεροπλάνου κάπου στα δάση του Καναδά προσπαθούν να επιβιώσουν. Παράλληλα βλέπουμε και κάποιες απ τις...
  2. Λούνα

Προτάσεις για ταινίες

@Σελεφά ε ναι κούρασε κάπου. Άσε που μετά την τριλογία του Νόλαν με τον Κρίστιαν Μπέιλ είμαι αρνητικά προδιατεθειμένη για οτιδήποτε άλλο..
  3. Λούνα

Προτάσεις για σειρές

@Ιαβερης εγώ απ την άλλη ενθουσιάστηκα με την darkiλα του (μαζόχα) και το γεγονός ότι συνεχώς σε μπέρδευε και σε έκανε να αναθεωρήσεις αυτό που (με προσπάθεια) συμπέρανες.. Υποκειμενικό φυσικά.
  4. Λούνα

Προτάσεις για σειρές

Ξεκίνησα χτές το the crown στο netflix για την ζωή της βασίλισσας ελισάβετ. Τώρα το κατά πόσο είναι πιστό στα γεγονότα θα δείξει..
  5. Λούνα

Βιβλία που σας απογοήτευσαν

@Βασίλισσα με είχε απογοητεύσει της ίδιας συγγραφέως η Άγρια Φύση ( το δεύτερο που έγραψε) .Οπότε με γλίτωσες απ τη διαδικασία να πάρω και το καινούριο της. :ουχ:
  6. Λούνα

Προτάσεις για σειρές

Είδα χτές τα 3 πρώτα επεισόδια του καλαμαριού και δε μπορώ παρά να συμφωνήσω με Χρυσόστομο και Βιβλιολάγνο.. κάπου το έχουμε ξαναδεί το concept. Δεν είναι και η σειρά που θα κοιμηθώ στις 4 το πρωί για χάρη της.. για να δούμε τα υπόλοιπα σήμερα.
  7. Λούνα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα το " Ο ωκεανός στην άκρη του δρόμου" του Neil Gaiman. Για το είδος του (φαντασίας) ενδιαφέρον φαίνεται..:διάβασμα2:
  8. Λούνα

@Ασάρα το "όλα είναι δυνατά" είναι απ τις αγαπημένες μου συλλογές διηγημάτων του Κινγκ παρόλο που δεν έχει εκτιμηθεί αρκετά (κατά τη γνώμη μου ) από τους περισσότερους φαν του. Η διαφορά για μένα σε σχέση με άλλες συλλογές είναι η αίσθηση του απόκοσμου του creepy ουσιαστικά που δε βρίσκεις σε...
  9. Λούνα

Προτάσεις για σειρές

@Αλουκαρδ . Το βιβλίο μου άρεσε πολύ αν σκεφτείς ότι έχω διαβάσει τα άπειρα αστυνομικά-ψυχολογικού τύπου θρίλερ και κάπου έχει επέλθει κορεσμός. Το συγκεκριμένο όμως ξεχώριζε και το φινάλε δεν με απογοήτευσε ( όπως συνήθως συμβαίνει με άλλα του είδους).
  10. Λούνα

Προτάσεις για σειρές

Είδα κι εγώ Midnight Mass κι ενώ σε κάποια σημεία με κούραζε με τους μακρόσυρτους διαλόγους σαν concept και απόδοση νοήματος( και θέλοντας να αποφύγω τα σπόιλερ) είχε πολλούς συμβολισμούς που αφορούν την ενοχή, την θρησκοληψία και τα μυστικά που κρύβει ο καθένας μας μέσα του. Συνέχισα με τον...
  11. Λούνα

Διάβασα το "Ο πίνακας της Φλάνδρας" . Ενώ το ξεκίνησε καλά με έντονες περιγραφές και ιστορικού τύπου στοιχεία ( μυθοπλασίας κάποια πιθανόν) στο τέλος μου τα χάλασε.. Εκεί που νόμιζα ότι θα διαβάσω ένα βιβλίο μυστηρίου με αποκρυφιστικά στοιχεία και κώδικες καθώς χρησιμοποιεί πολύ στο βιβλίο την...
  12. Λούνα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

@Νικόλας Δε Κιντ ωχ! τόσο καλά? Αυτό το "πολύ θεωρία" με τρομάζει..:ωιμέ::χαχα:
  13. Λούνα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα τη "Θεωρία των χορδών" του Somoza Jose Carlos. Me προϊδέασε θετικά η περίληψη του βιβλίου που αναμιγνύει την επιστήμη της φυσικής με στοιχεία ψυχολογικού θρίλερ.
  14. Λούνα

Η ζωή (μας) την εποχή του Κορωνοϊού

Παιδιά με μια μικρή καθυστέρηση να σας πω κι εγώ πως βιώνω το θέμα κορωνοιός-εμβόλιο. Εστιάζω μόνο στην παράμετρο του εμβολίου και θα καταλάβετε γιατί.. Τον Μάιο κόλλησα απ το σύντροφό μου covid και το πέρασα σπίτι με βιταμίνες και την αγαπημένη αντιβίωση zithromax ( να αναφέρω ότι πρέπει να με...
  15. Λούνα

@Ασάρα το είχα στην λίστα αγοράς! Αναμένουμε εντυπώσεις.:)