Recent content by Μακρυγιάννης

1. Μακρυγιάννης

Το μωρο της Ροζμαρι

Το είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια. Η γνώμη μου: αξίζει μόνο για την πρωτοτυπία του. Είναι (ήταν) ένα πρωτότυπο, καλογραμμένο βιβλίο. Τίποτα παραπάνω.
  2. Μακρυγιάννης

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Διαβάζω όσα ποιήματα του Νίκου Καββαδία δεν είχα διαβάσει παλιότερα.
  3. Μακρυγιάννης

Τέλειωσα το "EROICA" του Κοσμά Πολίτη. Είναι πραγματικά καλό βιβλίο, αντάξιο της φήμης του. Διαβάζω την "Ελληνική Νομαρχία" του Ανώνυμου Έλληνα (ωραίο-κουραστικό) και μερικά άλλα, παράλληλα, όπως το "Τέλος καλό όλα καλά" του Σαίξπηρ σε μετάφραση Βασίλη Ρώτα. Το έχουμε πει πολλές φορές: η...
  4. Μακρυγιάννης

Αμάν πια με αυτόν τον Κορτώ. Δεν είχα διαβάσει τίποτα δικό του, ο αγράμματος και τις τελευταίες βδομάδες διάβασα οκτώ βιβλία του, που είναι διαθέσιμα δωρεάν στο Ίντερνετ. Η γνώμη μου: καλός, έξυπνος, ταλαντούχος, αλλά ρε παιδιά, δεν μιμείται τα πεζά του Απολλιναίρ και τον Κούντερα; Καμιά φορά...
  5. Μακρυγιάννης

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Μια που το υπουργείο Πολιτισμού όρισε το 2109 σαν έτος Ερωτόκριτου αντιγράφω μερικά αγαπημένα αποσπάσματα: Kι όντεν η νύκτα η δροσερή κάθ' άνθρωπο αναπεύγει, και κάθε ζο να κοιμηθεί τόπο να βρει γυρεύγει, ήπαιρνεν το λαγούτο του, κ' εσιγανοπορπάτει, κ' εκτύπα-ν το γλυκιά-γλυκιά ανάδια στο...
  6. Μακρυγιάννης

Σασμός. Του Σ. Πετρούλάκη. Καλό βιβλίο. Από τις πρώτες σελίδες καταλαβαίνεις πως ο συγγραφέας δεν έχει ζήσει στην Κρήτη. Ουμπέρτο Έκο. Στους ώμους των γιγάντων. Κείμενα σκόρπια του Εκο που τα περισσότερα υπάρχουν σε προηγούμενα βιβλία του. Από τη μύγα ξύγκι βγάζουν οι εκδότες. Ο Έκο, πάντα μου...
  7. Μακρυγιάννης

Αναγνώστη βοήθεια:

Αναγνώστη βοήθεια! Ότι έχω μια αγάπη για τις παλιές και σπάνιες εκδόσεις... την έχω. Η ιστορία του βιβλίου και τα βιβλία γύρω από αυτήν, πάντα με ενδιέφεραν. Οι παλιές εκδόσεις κρύβουν πολλά μυστικά. Η αναζήτηση των κρυμμένων αυτών μυστικών είναι (για μένα τουλάχιστον) μια μεγάλη απόλαυση...
  8. Μακρυγιάννης

Τι σας νευριάζει περισσότερο στην επανέκδοση ενός βιβλίου?

Πολλές φορές οι επανεκδόσεις είναι πολύ πρόχειρες. Έχεις στο μυαλό σου μια προσεγμένη έκδοση, καλοδεμένη, με σκληρά εξώφυλλα και άπταιστη εκτύπωση και παίρνεις ένα χαρτόδετο κατασκεύασμα, με λίγη κόλα στη ράχη και εκτύπωση χάλια. Παράδειγμα οι επανεκδόσεις κάποιων Αλφαβηταρίων του δημοτικού...
  9. Μακρυγιάννης

Οι βιβλιοθήκες μας

Στη βιβλιοθήκη μου πρόσθεσα μερικά ράφια, με σκοπό να μαζέψω εκεί ότι έχει κάποια συλλεκτική αξία. Τελικά ήταν λίγα, αλλά αγαπημένα!:αγαπώ:
  10. Μακρυγιάννης

Καραμανλίδικη και Φραγκολεβαντίνικη γραφή στην Οθωμανική αυτοκρατορία

Τον τελευταίο καιρό, το είχε η μοίρα μου, να ασχοληθώ με έναν ενδιαφέροντα τρόπο γραφής της Τούρκικης γλώσσας την «Καρμανλίδικη Γραφή». Σε κάποιες περιοχές της νοτιοανατολικής Τουρκίας, νότια της Καισάρειας (Καραμανία), οι Ορθόδοξοι υπήκοοι της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, αναγκάστηκαν να...
  11. Μακρυγιάννης

Παρακολουθώντας τις εξελίξεις στην εξερεύνηση του διαστήματος

Έχω μερικές απορίες: Και τι θα τρώνε, βρε παιδιά, στον ξένο τόπο; Θα έχει εκεί πάνω σουβλάκια και μπύρα; Θα έχει ίντερνετ; Καλά, πλάκα κάνω!:)))) Έχω πολλά βιβλία αστροφυσικής στο σπίτι μου. Ένα ωραίο είναι αυτό. Έχω και ένα φορητό τηλεσκόπιο (κατοπτρικό παρακαλώ) 30 cm διάμετρο (!), που μου...
  12. Μακρυγιάννης

Απόστολος Δοξιάδης: "Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ"

Τίτλος: Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ Συγγραφέας: Απόστολος Δοξιάδης Γλώσσα: Ελληνική Εκδόσεις: Καστανιώτη Έτος έκδοσης: 2001 Διαστάσεις: 14,5 Χ 20 εκ. Αριθμός σελίδων: 288 ISBN: 960-03-2991-5 Στην επιστήμη των μαθηματικών, υπάρχουν προβλήματα που η λύση τους είναι τόσο δύσκολη...
  13. Μακρυγιάννης

ΒΙΠΕΡ (ΒΙ-βλία ΠΕΡ-ιπτέρου). Ποιος τα θυμάται;

Ρέθυμνο 1971. Στη Δευτέρα τάξη του Γυμνασίου. Η χούντα των συνταγματαρχών στις δόξες της. Ένας γνωστός μου βιβλιοπώλης, μου μιλά για μια σημαντική προσπάθεια του εκδοτικού οίκου Πάπυρος, με φτηνά και ποιοτικά βιβλία. Μέχρι τότε στην Ελλάδα τα βιβλία ήταν ακριβά. Ένα βιβλίο στοίχιζε περισσότερο...