Recent content by Μαρμαροθ

  1. Μ

    Χένρυ Τζέημς (Henry James): "Το στρίψιμο της βίδας" (The Turn of the Screw)

    Θα έπρεπε να προβάλλεται (ανάμεσα σε άλλα ) σε σεμινάρια για σκηνοθέτες που θελουν να κινηματογραφήσουν ενα βιβλίο.
  2. Μ

    Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

    "Μετανιώνουμε για κάτι που δεν είμαστε συνηθισμένοι να κάνουμε. Φρόντισε λοιπόν να επαναλάβεις συχνά αυτό που σου φέρνει τύψεις και θα τις δεις μεμιάς να σβήνουν. Αντίταξε τους την φλόγα των παθών, τους πανίσχυρους νόμους του συμφέροντος και θα τις δεις μεμιάς να διαλύονται. Οι τύψεις δεν είναι...
  3. Μ

    Χένρυ Τζέημς (Henry James): "Το στρίψιμο της βίδας" (The Turn of the Screw)

    Εγω το διάβασα απο εκδόσεις ΜΙΝΩΑΣ (1η έκδοση 2016) και θεωρώ οτι κάνουν πολύ καλή δουλειά σαν εκδοτικός σε οτι έχουν μεταφράσει. Και τιμές είναι λογικές. Το μόνο μειονέκτημα για εμένα ειναι τα εξώφυλλα. Οσο αφορα το βιβλίο η λογοτεχνική του αξία του ειναι ανδιαμφισβήτητη.
  4. Μ

    S.King/P.Straub: "Το Φυλαχτό"

    Η αληθεια ειναι οτι πολλα βιβλια "χανουν" στο τελος, γενικα. Το "ζουμι" και η ουσια ομως βρισκεται στο ταξιδι και στην πορεια για τον τελικο προορισμο και το συκγεκριμενο προσφερει πολλα στον αναγνωστη του.
  5. Μ

    Γεια σας

    Καλησπερα Τριανταφυλλο...καλως εσμιξαμε
  6. Μ

    Προσφορές βιβλίων στις εφημερίδες του Σαββατοκύριακου

    Σημερα το Εθνος εχει το "Σημαδι του Μεσημβρινου". Το ενστικτο μου λεει οτι θα ειναι καλο. Το εχετε διαβασει?
  7. Μ

    Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

    Ξαφνικά ξύπνησα...και πάλι κάτω στο Μετρό, τα νήματα σου με πείσμα ακολουθώ, εδω στις υπόγειες μυστικές διαδρομές κοντά σε μια έξοδο για ενα κατεστραμένο, απαγορευμένο πλεον κόσμο για εμάς τους ανθρώπους. Η στάση που βρίσκομαι είναι στην κόκκινη γραμμή, η πλατεία της επανάστασης. Θέλω να βγω έξω...
  8. Μ

    Τζίλιαν Φλιν (Gillian Flynn): Αιχμηρά αντικείμενα

    Ενα καναλι την εποχη εκεινη 2008? αν θυμαμαι καλα, το διαφημιζε μαζι με διαφορα αλλα βιβλια απο εκδ. Modern Times και για καποιο λογο πειστηκα να το αγορασω.Δυο φορες μου εχει συμβει ( Σκοτεινος Αρκτικος ) και ευτυχως δεν το μετανιωσα που με παρεσυρε μια διαφημιση. Και τα τρια βιβλια της Φλυν...
  9. Μ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Λεω επιτελους να ξεκινησω το Μετρο 2035 που τοσο καιρο περιμενα να μεταφρασουν
  10. Μ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Τα εχω διαβασει ολα και περιμενω με ανυπομονησια και το επομενο και ναι ειναι καλος συγγραφεας (αυτο δεν σημαινει οτι θα του χαριστω) απλα δεν μπορω να πιστεψω οτι δεν τον προωθησαν.Και οι επιροες ειναι επιροες,ο βηχας δεν κρυβεται.Και ξαναλεω,το παλευει να ξεφυγει και θα τα καταφερει.
  11. Μ

    Συλβια Πλαθ - Ο Γυαλινος Κωδων

    Συλβια Πλαθ Η ποιητρια και πεζογραφος Σύλβια Πλαθ γεννήθηκε στις 27 Οκτωβριου του 1932, στη Βοστωνη της Μασαχουσετης. Ήταν προικισμενη και ταραγμενη ποιητρια, γνωστη για το εξομολογητικο υφος στο εργο της.Πασχοντας απο διπολικη διαταραχη εκανε την πρωτη αποπειρα να αφαιρεση την ζωη της το...
  12. Μ

    Γεια σας

    καλησπερα Χρυσοστομε,καλως σας βρηκα
  13. Μ

    Πήτερ Χάμιλτον: " Η δυσλειτουργία της πραγματικότητας" - Η τριλογία της αυγής της νύχτας

    Θυμαμαι την χαρα μου τοτε που διαβαζα για την υπαρξη αυτης της space opera και την απογοητευση οταν εμαθα οτι ειναι σε δυο τομους (σιχαινομαι τους τομους) και τα αλλα δυο δεν εχουν μεταφραστει ακομα.Δεν βαριεσαι,λες και ξεκινας τις διαδικασιες ευρεσης και αγορας του πρωτου. Αααα ειστε...
  14. Μ

    Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

    Ιαβερης ο Joe Hill ειναι Καταδικασμενος να ζει κατω απο τον παχυ ασκιανό του μπαμπα (shadow of a Colossus) αν και στο Νοσφερατου ενιωσα εντονα την παρουσια του Μπαρκερ.Το παλευει παντως να ξεφυγει.Το Κουτι σε σχημα καρδιας (αρκετα καλο,old schooll με καλη δομη που θυμιζει το ξεκινημα του μπαμπα)...
  15. Μ

    Γεια σας

    Καλημερα,χαιρομαι που σας βρηκα
Top