Recent content by Νικορούσκι

1. Ν

Συνανάγνωση Σαίξπηρ

:χαχα:Ανυπομονώ!! Εγώ προτείνω: Άμλετ Βασιλιάς Ληρ Οθέλλος
  2. Ν

Συνανάγνωση - Θέατρο

Τι ωραία ιδέα!! Θα λάβω μέρος και εγώ! :) Οι προτάσεις μου παρακάτω: Μπρέχτ Ίψεν Πίντερ
  3. Ν

Συνανάγνωση: "Ζωή, οδηγίες χρήσεως" Ζωρζ Περέκ (Georges Perec)

Καλημέρα, Χτες κατάφερα και εγώ να τελειώσω το βιβλίο. Δεν είμαι σίγουρη τι μου άφησε τελικά - είναι ανάμεικτα τα αισθήματα. Δυσκολεύτηκα αρκετά να το τελειώσω και πολλές φορές σκέφτηκα να το παρατήσω αφού ένιωθα να 'χάνομαι΄, να μην μπορώ να παρακολουθήσω τις ιστορίες και όλα έμοιαζαν...
  4. Ν

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα)

Ααα πολύ χαίρομαι που σου αρέσει ως τώρα, έχει μεγάλο ενδιαφέρον η διήγηση και ο τρόπος γραφής γιατί, όπως είπες, η συγγραφέας προσπαθεί να τα μεταφέρει όπως τα βίωνε και σιγά σιγά ξετυλίγεται μπροστά μας το πως έρχεται σε επαφή με την πραγματικότητα. Εγώ δεν έχω ξεκινήσει ακόμα γιατί ακόμα...
  5. Ν

Τελείωσα και εγώ με το τρίτο μέρος και έχω να πω ότι έχω σοκαριστεί που δεν το έχω παρατήσει ακόμα! Ενώ συμφωνώ ότι δεν είναι δύσκολο βιβλίο, είναι πολύ απαιτητικό ταυτόχρονα. Χρειάζεται συγκέντρωση, οργάνωση, καλή μνήμη και πολλές φορές με αποτρέπει από το να το ανοίξω γιατί δεν είμαι σε...
  6. Ν

Ααα πολύ καλές επιλογές, και τα δύο από τα αγαπημένα μου το 2020, το Μορφωμένη, αν και συγγραφικά όχι τόσο δυνατό για τους πιο αυστηρούς, σαν ιστορία με συγκλόνισε προσωπικά και με έκανε να ψάξω περισσότερα για το θέμα. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ δυσκολέυτηκα με το να προτίνω ελληνικά επειδή...
  7. Ν

Καλησπέρα και από μένα! :) Ομολογώ πως και εμένα με έχει δυσκολέψει το βιβλίο από την άποψη ότι χάνομαι συχνά. Διαβάζω και παρασύρομαι στην λεπτομέρεια και στις διακλαδώσεις χωρίς να τις παρατηρώ στενά και, εφόσον από την αρχή αποφάσισα ότι δεν θα φτιάξω σχεδιάγραμμα γιατί ήξερα ότι αυτό -...
  8. Ν

Εεε θα τρελαθώ εγώ! Γι’αυτό ομολογώ δεν το ήξερα (και πάλι δεν το κατάλαβα) αλλά απ’ότι φαίνεται έτσι τα διαβάζω εγώ, από τέλος προς την αρχή:μουάχαχα: Λοιπόν, άλλη μια προσπάθεια, “Μορφωμένη”, Tara Westover, ελπίζω να σου άρεσει κάποια απο τις επιλογές μου! Εγώ ομολογώ δεν είχα ακούσει κανένα...
  9. Ν

Ευχαριστούμε πολύ Σαώρη!! :) :) Καλημέρα @Σελεφά! Εγώ το διάβασα εκτός τριλογίας και θεωρώ ότι μπορεί να σταθεί και μόνο του, αυτό έχω διαβάσει και από άλλους σχολιασμούς δηλαδή. Δεν χρειάζεται να ξέρεις την ζωή της οικογένειας πριν, σου δίνει μια πολύ καλή ιδέα για το τη συμβαίνει ήδη αλλά αν...
  10. Ν

Εγώ παιδιά ήρθα απροετοίμαστη, δεν είχα ιδέα τι με περίμενε, Περέκ άκουγα αλλά δεν ρώταγα; Είχα διαβάσει πολλά καλά αλλά δεν ήξερα κανέναν που το είχε διαβάσει (τυχαίο;) και πραγματικά αναρωτιέμαι σαν την Αννετούσκα ΤΙ ΔΙΑΒΑΖΩ και ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΕΙ;;;; Νωρίς ακόμα προφανώς...πάντως αυτό με το χάρτη...
  11. Ν

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αχ και εγώ έχω αδιάβαστα σωρό αλλά...Σήμερα αγόρασα, "Ιστορίες που δεν είπα στον ψυχολόγο μου" Τατιάνα Κιρχοφ, "Η καλύτερη χειρότερη μέρα της ζωής σου" Αύγουστος Κορτώ και το "Από την αρχή" του Θοδωρή Παπαιωάνου
  12. Ν

Θα συμμετάσχω και εγώ, η πρώτη μου συν-ανάγνωση! Το περιμένω από μέρα σε μέρα! :)
  13. Ν

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Τίποτααα)

Καλησπέρα σε όλους! Πολύ φρέσκο μέλος και εγώ! :) Θα συμμετάσχω και εγώ αν και ζω στο Λονδίνο οπότε ελπίζω να καταφέρω να τα βρω τα βιβλία! Οι προτάσεις μου: 1) Είμαι όσα έχω ξεχάσει - Ηλίας Μαγκλίνης 2) Ο βασιλιάς της - Χρήστος Χωμενίδης 3) Μέση Αγγλία -Τζόναθαν Κοε