Recent content by Πίπη Φακιδομύτη

1. Π

Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

ΘΑΛΑΣΣΑ θάλασσα στο νου στην ψυχή και στις φλέβες μας θάλασσα. Είδαμε τα πλοία να φέρνουν τις μυθικές χώρες εδώ στην ξανθή αμμουδιά όπου αργοπορούν οι βραδινοί οδοιπόροι. Ντύσαμε τις παιδικές αγάπες μας με νωπά φύκια. Προσφέραμε στους θεούς της ακρογιαλιάς όστρακα στιλπνά και βότσαλα. Γιάννης...
  2. Π

Κράτα ένα ψέμα για το τέλος

Γοργόνα εγώ είχα την ατυχία να δω την 6η αίσθηση αφού κάποιος καλός άνθρωπος είχε φροντίσει πρώτα να μου μαρτυρήσει το τέλος! Βέβαια έτσι πρόσεξα πράγματα που υπό άλλες συνθήκες δεν θα τους έδινα σημασία, λεπτομέρειες δηλαδή που έκαναν τη διαφορά. Όμως (όντως) έχασα τη μαγεία και δεν είχα καμία...
  3. Π

Αναγνωστική ταχύτητα

Ως παιδί διάβαζα πολύ (3 βιβλία τη βδομάδα περίπου). Και επειδή ήταν αδύνατο να αγοράζω συνέχεια καινούρια βιβλία, ξαναδιάβαζα όσα μου άρεσαν ή δανειζόμουν από τη βιβλιοθήκη του σχολείου! Τώρα, λόγω και της δουλειάς διαβάζω ανάλογα με τις αντοχές μου.. Συνήθως μιάμιση ώρα τη μέρα, δηλ. περίπου...
  4. Π

Διαβάζετε πολλά βιβλία συγχρόνως;

Δεν μπορώ με τίποτα να διαβάζω περισσότερα βιβλία ταυτόχρονα! Νιώθω ότι κάνω απιστία στο βιβλίο που διαβάζω ήδη! Συνήθως τελειώνω ένα βιβλίο μέσα σε 3-4 μέρες, οπότε δεν προλαβαίνω να το βαρεθώ. Αν ταυτόχρονα ξεκινήσω και δεύτερο, αυτό σημαίνει ότι το πρώτο δεν μου άρεσε καθόλου, οπότε το αφήνω...
  5. Π

Βιβλίο: Το διαβάζουμε μία ή πολλές φορές ;

Δεν λένε ότι η επανάληψη είναι μήτηρ πάσης μαθήσεως; Όταν ένα βιβλίο μου αρέσει πολύ σίγουρα θα το ξαναδιαβάσω. Σε σημείο που το παρακάνω πολλές φορές! Τζέην Ώστεν, Χάρι Πότερ, τα έχω λιώσει κυριολεκτικά! Διάβασα πρόσφατα μια έρευνα που έδειχνε ότι το διάβασμα αγαπημένων βιβλίων φτιάχνει τη...
  6. Π

Πώς τα βάζεις στην βιβλιοθήκη;

Στη μία βιβλιοθήκη έχω τα νομικά βιβλία ταξινομημένα ανά κλάδο δικαίου. Στην άλλη βιβλιοθήκη έχω στα πάνω ράφια την ξένη λογοτεχνία, στα μεσαία την ελληνική και στα κάτω την παιδική. Εκεί τα βιβλία είναι ταξινομημένα με έκατό τρόπους (ταυτόχρονα!): ανά συγγραφέα, ανά εκδoτικό οίκο, τα ψηλά στις...
  7. Π

Από πού το παρωνύμιό σου;

Νομίζω το δικό μου παρωνύμιο είναι προφανές από που προέρχεται! Αν και δεν είμαι κοκκινομάλλα, ούτε φακίδες έχω, το επέλεξα γιατί μου άρεσε από μικρή να διαβάζω τις ιστορίες της Λιντγκρεν για την κεφάτη - τρελούλα - ατρόμητη - ανεξάρτητη - θαρραλέα Πίπη με τις πεταχτές κοτσίδες της και την...
  8. Π

Χαρούκι Μουρακάμι (Haruki Murakami): "Νορβηγικό δάσος"

Για τους λάτρεις του Μουρακάμι: http://www.diastixo.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=395%3Amurakami&catid=52%3Aarthra&Itemid=262
  9. Π

Η Χρυσηίδα Δημουλίδου για τις δανειστικές βιβλιοθήκες

Από νομικής πλευράς, ο Ν. 2121/1993 (περί πνευματικής ιδιοκτησίας), η Οδηγία 92/100 ΕΕ και οι ισχύουσες διεθνείς συμβάσεις περί πνευματικής ιδιοκτησίας αναγνωρίζουν στους δημιουργούς το αποκλειστικό και απόλυτο περιουσιακό δικαίωμα να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν την εκμίσθωση και τον δημόσιο...
  10. Π

Βιβλία... δανεικά κι αγύριστα

Τώρα με κάνατε με αυτά που διάβασα να νιώσω τύψεις γιατί δεν έχω επιστρέψει ακόμα σε 3 φίλους το "Χαρταετοί πάνω απ' την πόλη, το "Girls of Riyadh" και το "Ψηφιακό Οχυρό"! :ντροπή:Τα έχω βάλει όλα μαζί στην βιβλιοθήκη μου για να το θυμηθώ. Βέβαια εννοείται ότι κι αυτοί έχουν ξεχάσει να μου τα...
  11. Π

Οι φίλοι σας διαβάζουν;

Αν η αγαπη για το διάβασμα κληρονομείται, την κληρονόμησα από τον πατέρα μου. Διαβάζει συνεχώς, και το πιο εντυπωσιακό είναι ότι διαβάζει τα πάντα: Λογοτεχνία, ποίηση, ιστορία, φιλοσοφία... Η μητέρα μου και η αδελφή μου διαβάζουν μυθιστορήματα, καμιά δεκαριά το χρόνο. Όταν δεν έχουν τι να...
  12. Π

Χαρούκι Μουρακάμι (Haruki Murakami): "Νορβηγικό δάσος"

Από τα αγαπημένα μου βιβλία! Οι ήρωές του κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν είναι ξεχωριστοί, ούτε η ιστορία καθαυτή, ξεχωριστός είναι ο τρόπος του Μουρακάμι να περιγράφει τα συναισθήματα των ηρώων, τα πάθη, τους φόβους, τις αναζητήσεις τους και να εμβαθύνει στον ψυχικό τους κόσμο. Ή τουλάχιστον...
  13. Π

Μια μέρα μ'έναν συγγραφέα

Μικρή ήθελα πάρα πολύ να γνωρίσω από κοντά την αγαπημένη Ζωρζ Σαρή, να μου μιλήσει για τη ζωή της και να τη ρωτήσω που σταμάταγε η αλήθεια και που άρχιζε η μυθοπλασία στα βιβλία της: "Νινέτ", "Ε.Π.", "Όταν ο ήλιος", "Οι νικητές", "Ο χορός της ζωής", που ήταν εν μέρει αυτοβιογραφικά. Επίσης θα...
  14. Π

Βιβλία που σας σόκαραν

Σ' ευχαριστώ για την πρόταση! Θα τη δω σίγουρα (αν και φοβάμαι ότι θα έχει πολύ σκληρές εικόνες)! Πρόλαβες και τον ενδοιασμό μου μήπως η ταινία δεν είναι παρά μια κακή μεταφορά του βιβλίου!
  15. Π

Βιβλία που σας σόκαραν

Ένα βιβλίο που με σόκαρε ήταν το "Περί τυφλότητος" του Ζοζέ Σαραμάγκου. Δεν τιμήθηκε άδικα ο συγγραφέας με το Νόμπελ Λογοτεχνίας. Ακόμα και ο τρόπος γραφής του, χωρίς τελείες, με προτάσεις που γεμίζουν πολλές σειρές, είναι από μόνος του αγχωτικός. Το βιβλίο περιγράφει ένα κόσμο που ο ένας μετά...