Recent content by Πεταλούδα

1. Πεταλούδα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Ναι, το μισό για την ακρίβεια, τα μαγαζιά είναι μικρά - μεγάλα και βρίσκονται αριστερά, δεξιά και στη φάτσα που βλέπει το στενάκι και δεξιά όταν στρίψεις το King’s Theater ανήκει κι αυτό στο Λιτλ Κουκ.
  2. Πεταλούδα

Φρέσκες φωτογραφίες, σπαρταράνε.. Τα κλικ (του κινητού :p) ήχησαν για σένα @Αντέρωτας :))))
  3. Πεταλούδα

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Χρυσόστομος τουλάχιστον έκανες την δοκιμή σου για να ξέρεις. Είναι χρόνια που τον έχω διαβάσει και δεν θυμάμαι λεπτομέρειες, αλλά αφού σου φάνηκε καλογραμμένο και το έχεις αποφασίσει δοκίμασε αυτά που λέγαμε που οι ιστορίες τους είναι καθαρά δικαστικές υποθέσεις, πριν βγάλεις την τελική σου...
  4. Πεταλούδα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

@Νικόλας Δε Κιντ αλήθεια; Πόσο ακόμα θα αγαπήσω αυτή την ταινία; :) Μου έβαλες ένα ακόμα λόγο να ανυπομονώ να το διαβάσω, έχει σειρά μετά την συνανάγνωση.
  5. Πεταλούδα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πήρα το "2001 Οδύσσεια Ένα" του Άρθουρ Κλαρκ, το οποίο έγραψε αφού είχε συνεργαστεί με τον Κιούμπρικ στο σενάριο του "2001 Οδύσσεια του Διαστήματος". Η ταινία με μάγεψε και ήρθε η σειρά του βιβλίου, που από ότι ξέρω διαφέρει από την ταινία και μοιράζονται μόνο κάποια κοινά σημεία.
  6. Πεταλούδα

Η αλήθεια βρίσκεται κάπου στην μέση Αντέρωτα, μια μπύρα ήπια για το καλό σε μαγαζί γνωστού. Και τι ωραία που έκατσε, με τον ήχο της βροχής να ακούω κάτι τέτοιο Είναι πολύ καμμένη η ταινία; Να μην επιχειρήσω να την δω;
  7. Πεταλούδα

Αναζητώ: Η Γραμμή του Ορίζοντος - Βακαλόπουλος Χρήστος

Ωραία η ιδέα σου, σε ευχαριστώ! Με την πρώτη ευκαιρία, θα το δοκιμάσω.
  8. Πεταλούδα

Ναι και μόλις είδα στο Goodreads κάποια το πουλάει και είναι τρεις στην αναμονή.. Σε ευχαριστώ που κοίταξες!
  9. Πεταλούδα

Αναζητώ το βιβλίο "Η γραμμή του Ορίζοντος" του Χρήστου Βακαλόπουλου. Σε αρκετές σελίδες που κοίταξα το εμφάνιζε εξαντλημένο. Κυκλοφορεί ένα pdf στο διαδίκτυο, αλλά θα προτιμούσα να το βρω με σάρκα και οστά. Αν τυχόν πέσει κάτι στην αντίληψή σας, θα χαρώ πολύ!
  10. Πεταλούδα

Να σου πω, μπορεί να μην είναι κακή ιδέα τελικά, ή να προτιμήσουν εξορκισμό; :τρέλα: Από χθες το απόγευμα πρώτη μέρα ανοίγματος καφέ - ποτό με βροχή και σήμερα κάποια στιγμή με τον αέρα ήμουν κάπως έτσι (με λίγο λιγότερη χάρη ομολογώ..)
  11. Πεταλούδα

Τσίου μου, αν δεν το κάνουμε ταινία με Βούρτση και Ξανθόπουλο σε συγχωρώ με την μία! :)))) @Λευκή Σελίδα πραγματικά υπέροχο το παραμύθι σου, το αγάπησα κεραυνοβόλα :αγαπώ:
  12. Πεταλούδα

Εξαντλήθηκαν; Τα περισσότερα τα είχα δώσει κάποια περίοδο που έκανα εκκαθάριση στην βιβλιοθήκη μου, έχω κρατήσει κάνα δυο.. Πες μου πως σου φάνηκε το βιβλίο, αλλά και η ταινία όταν την δεις.
  13. Πεταλούδα

Εγώ θα μιλήσω μόνο για την ιδιότητα του συγγραφέα Γκρίσαμ, πριν χρόνια είχα διαβάσει πολλά βιβλία του. Αν θα σου αρέσει αυτού του είδους η γραφή Χρυσόστομε, σου προτείνω προκαταβολικά το "Ο Πελάτης" και το "Οι ένορκοι". Αυτό που διαβάζεις έχει γυριστεί μια καλή ταινία και φυσικά το "Κωδικό Όνομα...