Recent content by Πληθων

1. Πληθων

Συνανάγνωση: "Κάτω από το ηφαίστειο" Μάλκολμ Λόουρυ (Malcolm Lowry)

Καλησπέρα σε όλους! Δυστυχώς λόγω έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να συνεχίσω την εξαιρετική αυτή συνανάγνωση. Η διαίσθησή μου λέει πως το "Κάτω από το ηφαίστειο" είναι αριστουργηματάκι και αυτός είναι, ο ένας λόγος που στενοχωριέμαι.. Ο άλλος λόγος, είναι, πως θα χάσω την συντροφιά σας και τα...
  2. Πληθων

Ωραία ξεκίνησε το πρώτο κεφάλαιο. Πολλές φορές βέβαια, έχω πιάσει τον εαυτό μου να βαριέται τα πρώτα κεφάλαια, τα οποία είναι συνήθως εισαγωγικά, με πλήθος ονομάτων και αναφορών, ώστε κάποιες φορές να καταντάει τελείως διαδικαστική υπόθεση για μένα. Εδώ βέβαια ο Λόουρυ φροντίζει εκτός από τα...
  3. Πληθων

Δυστυχώς η μετάφραση από τις εκδόσεις Αστέρι, ορισμένες φορές είναι δύστροπη. Μεχρι στιγμής, εκτός από κάποια λάθη στο συντακτικό, συνάντησα και κάποιες λεξούλες, παράδειγμα σελ 51 "Τσέζεντ", "Κλίποθ" οι οποίες είναι Καμπαλιστικές (Εβραϊκός μυστικισμός) και δεν προφέρονται έτσι αλλά (απ΄ότι...
  4. Πληθων

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγόρασα τον Μοραβαζίν του Blaise Cendrars, που μόλις έγινε και πάλι διαθέσιμο. Ήταν στην λίστα μου πάρα πολύ καιρό, και χάρηκα ιδιαιτέρως! Λένε πως μοιάζει κάπως με το "Ταξίδι στην άκρη της νύχτας" Είμαι πολύ περίεργος να ανακαλύψω αν ισχύει..
  5. Πληθων

Ελπίζω να μην τρομάξουμε με το Ηφαίστειο του Λόουρυ. @Αζαθοθ θα ρωτήσω στην τοπική κάβα για Mezcal. Αν δεν έχει, θα βολευτώ με ό, τι βρω πρόχειρο. Salud!
  6. Πληθων

Αγόρασα την δίγλωσση έκδοση ¨Φύλλα Χλόης" του Whitman, τον παπαγάλο του Φλωμπέρ (Julian Barnes) που ήταν σε πολύ καλή προσφορά και επίσης παρήγγειλα ηλεκτρονικά τις ¨Νεκρές ψυχές" του Gogol από εκδόσεις Γαλαξία.
  7. Πληθων

Σε ευχαριστώ! Οπότε μην το ξεκινήσεις ακόμη, αφού ο καλός @Νικόλας Δε Κιντ θα κανονίσει συνανάγνωση οσονούπω :χαχα: (να τελειώσουμε πρώτα με το "Κάτω από το ηφαίστειο" εννοείται)
  8. Πληθων

Ζήλεψα και παρήγγειλα Αύγουστο μόλις τώρα από Πολιτεία :))))
  9. Πληθων

Συνανάγνωση για την περίοδο μετά το lockdown, την λες και καλοκαιρινή.

Την έχω δει την ταινία, μου είχε κάνε καλή εντύπωση, τότε δεν ήξερα βέβαια για το βιβλίο αλλά την είδα λόγω του αγαπημένου, John Huston. Επίσης η δική μου έκδοση δεν γράφει εκδόσεις Αστάρτη αλλά εκδόσεις Αστέρι..:χμ:
  10. Πληθων

Μεταχειρισμένα βιβλία: Αγορά - Πώληση.

@Αλάσκα Μου φαίνεται υπερβολικό να ζητάει τόσα.. Με Ελτά δεν θα στο στείλει; Ελλάδα δεν είστε και οι δύο; Εκτός αν το βιβλίο ζυγίζει πολύ αλλα και πάλι δεν βγαίνουν τα κουκιά αν σκεφτείς πως αν στο στείλει σαν απλό δέμα, μέχρι 2 κιλά νομίζω κοστίζει 3.50 ευρώ..
  11. Πληθων

Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Μα εννοείται πως περιμένουμε να μας οργανώσεις!
  12. Πληθων

Συνανάγνωση: "Βερολίνο Αλεξάντερπλατς" Άλφρεντ Ντέμπλιν (Alfred Doeblin)

Τώρα που πέρασε κάποιο διάστημα, από το τέλος της συγκεκριμένης συνανάγνωσης, φέρνω συχνά το Βερολίνο Αλεξάντερπλατς στον νου μου. Είχα γράψει πως είναι ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει και εξακολουθώ να το πιστεύω. Τώρα, επιπλέον, θεωρώ πως είναι αριστούργημα της παγκόσμιας...
  13. Πληθων

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελείωσα την έρημο των Ταρτάρων (εξαιρετικό) και συνεχίζω με τον Πότη του Χανς Φάλλαντα
  14. Πληθων

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Ιαβερης Θαυμάσιες, μέχρι στιγμής, οι περιγραφές του οχυρού Μπαστιάνι και οι ενδόμυχες σκέψεις του πρωταγωνιστή, Τζοβάνι Ντρόγκο. ο Μπουτζάτι καταφέρνει με εξαιρετικό τρόπο να σου γεννάει πολλά συναισθήματα με κυρίαρχα αυτά της απομόνωσης, της παραίτησης αλλά και μιας παράξενης προσμονής για...