Recent content by Προφέσορας

1. Προφέσορας

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Τόσο το πουλάνε και τώρα οι εκδόσεις anubis και διάφορα βιβλιοπωλεία για αυτό βιάστηκα να το παραγγείλω. Σε αυτή την τιμή το έχει μόνο το βιβλιοπωλείο πολιτεία και τα public από ότι ξέρω. Μάλιστα στο βιβλιοπωλείο πολιτεία έγραφε ελάχιστα αποθέματα. Να φανταστείς σκοπεύω να το διαβάσω κατά τον...
  2. Προφέσορας

Το Κόσμος της Φωτιάς και του Πάγου είναι περιζήτητο , μάλιστα είχε εξαντληθεί παλιότερα οπότε το παρήγγειλα γιατί ανησύχησα πως σε 1 με 2 μήνες μπορεί να μην το βρίσκω. Επίσης πήρα και το τρίτο βιβλίο το πρώτο μέρος. Το τρίτο βιβλίο θεωρείται το καλύτερο στην σειρά οπότε δεν χανόταν. Για...
  3. Προφέσορας

Βιβλία που θέλω να αγοράσω (και γιατί)

Θα δω πως θα εξελιχτεί η πορεία καθώς Ιούλιο σκοπεύω να ξεκινήσω (τα δύο πρώτα του Martin τα έχω στα αδιάβαστα για την ώρα ) , αλλά σκοπεύω τελικά να τα αγοράσω όλα μαζί με το Κόσμος της Φωτιάς και του Πάγου , εκτός από το Φωτιά & Αίμα.
  4. Προφέσορας

Πως ανεβάζετε εικόνες ; Πατάω attach files και δεν ανεβαίνουν.
  5. Προφέσορας

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Μερικές φορές αναρωτιέμαι από που ως που εγώ ξεκίνησα να διαβάζω βιβλία και μάλιστα φανατικά. Εγώ που πάντα ένιωθα ικανοποίηση και μεγάλη χαρά όταν αγόραζα ένα καινούργιο videogame. Η απάντηση ακούει στο όνομα Witcher. Βέβαια δεν πρέπει να νιώθω άβολα για αυτό, Είναι καλό να διαβάζουμε βιβλία...
  6. Προφέσορας

Διαβάζετε βιβλία που ταιριάζουν με την εποχή ;

Μιας που δεν βρήκα ανάλογο thread είπα να ανοίξω το topic. Εμένα μου αρέσει συνήθως με ότι ασχολούμαι να σχετίζεται με την εποχή πχ το καλοκαιράκι να βάλω να παίξω το Assassin's Creed Black Flag. Το ίδιο και με τα βιβλία. Το χαρακτηριστικό μότο του τραγουδιού της φωτιάς και του πάγου είναι το...
  7. Προφέσορας

Πού προτιμάτε να διαβάζετε;

Σπίτι τις περισσότερες φορές είτε στο υπνοδωμάτιο είτε στο γραφείο είτε στο σαλόνι όταν δεν υπάρχουν άλλοι να μου αποσπούν την προσοχή είτε στην βεράντα όταν είμαι στο εξοχικό στην φύση , είτε στην τουαλέτα. χαχα Πιο πολύ από όλα προτιμάω τουαλέτα, καθώς πάω με το βιβλίο παραμάσχαλα. Κρεβάτι με...
  8. Προφέσορας

Πως επιλέγετε ποιό βιβλίο θα διαβάσετε;

Δύσκολη η απάντηση στην ερώτηση...γιατί δεν βρέθηκα σε αυτό το δίλημμα ποτέ. Συνήθως διαβάζω βιβλία τα οποία έχουν μεταφερθεί στην οθόνη ή έχουν γίνει videogame , οι συγγραφείς αυτών έχουν γράψει βιβλία αγαπημένα,προμοτάρονται από γνωστούς συγγραφείς πχ Kingkillers Chronicles που σκέφτομαι να...
  9. Προφέσορας

Γιατί αποφεύγουμε να διαβάσουμε ένα βιβλίο;

Γιατί δεν μας τραβάνε τελικά όσο ελπίζαμε. Σε αυτή την περίπτωση το χαρίζω άνετα. Βέβαια μέχρις στιγμής δεν το έχω πάθει στα βιβλία αλλά στα videogames. να έχω αγοράσει και να μην γουστάρω να παίξω γιατί τελικά δεν μου αρέσουν.
  10. Προφέσορας

Ποιο βιβλίο δεν θα θέλατε να βλέπουν ότι διαβάζετε;

Βαρουφάκη....είναι πολλοί καμένοι που θα με παρεξηγούσαν και μπορεί να έμπλεκα.
  11. Προφέσορας

Ακούτε μουσική όταν διαβάζετε;

Η αλήθεια είναι πως μουσική άκουγα την ώρα που διάβαζα όσο σπούδαζα αλλά όσον αφορά τα της ψυχαγωγίας, συνήθως ακούω μουσική πρίν διαβάσω ώστε να είμαι στο mood. Για παράδειγμα πρίν ξεκινήσω το Σιλμαρίλλιον άκουγα το A Elbereth Gilthoniel καθώς υπάρχει βίντεο στο youtube με την μελοποίηση. Τώρα...
  12. Προφέσορας

Μεταξύ ύπνου και ξύπνου

Το έπαθα όταν διάβαζα το παράρτημα στα Παιδιά του Χούριν ξαπλωμένος στο κρεβάτι. xD Το βαριόμουν τόσο πολύ, που δεν μπορούσα να ανοίξω βλέφαρο.
  13. Προφέσορας

Παραγγελία από Πολιτεία 32 € ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΤΟΥ ΣΤΕΜΜΑΤΟΣ (ΕΠΙΤΟΜΟ) ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΒΑΣΙΛΕΩΝ (ΕΠΙΤΟΜΟ)
  14. Προφέσορας

Tolkien vs Ursula Le Guin vs GGR Martin

Σχετικά με τον Πόλεμο των Ρόδων το είδα πρίν λίγο ! Ας επανέλθουμε για τον Τόλκιν. Λοιπόν, όσον αφορά τον Ιλούβαταρ και το Βάλινορ προσομοιάζουν τον Χριστιανικό Θεό και τον Παράδεισο. Έτσι και αλλιώς βάση επιστήμης ακόμα και οι σύγχρονες θρησκείες και τα όσα ισχυρίζονται όπως και η μετά...
  15. Προφέσορας

Tolkien vs Ursula Le Guin vs GGR Martin

Όσον αφορά τον Τόλκιν θα διαφωνήσω με τον χαρακτηρισμό "παραμυθάς" Για μένα ήταν κάτι παραπάνω. Ναι μεν , έκτισε έναν φανταστικό κόσμο τεχνητό με δικιά του γλώσσα όμως ο κόσμος αυτός έχει αρκετές ομοιότητες με τον πραγματικό και τον αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον ως προς το...