Recent content by Ρεγινόρα

1. Ρ

Καλλιστεία βιβλίων!

Σίγουρα έχετε βιβλία που αγαπάτε να διαβάζετε λόγω του περιεχομένου τους, μα σίγουρα έχετε στην κατοχή σας και βιβλία που θα σας έφτανε και μόνο... να κοιτάζετε! :))) Η αλήθεια είναι ότι υπάρχουν μερικά έξοχα παραδείγματα διακόσμησης εξώφυλλων που είναι πραγματικά έργα τέχνης! Άλλα είναι...
  2. Ρ

Είμαστε ό,τι διαβάζουμε;

Ναι Μαργαρίτα μου αυτό συμβαίνει λίγο πολύ σε όλους μας. :ρ Πέρα από την πλάκα, οι περισσότεροι απολαμβάνουμε διάφορα είδη λογοτεχνίας με ευχαρίστηση. Μάλλον το ερώτημα είναι για το πιο αγαπημένο μας, ή έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ (μπορεί λανθασμένα). Σαν το κύριο χαρακτηριστικό μας. :)
  3. Ρ

Είμαστε ό,τι διαβάζουμε;

[Είχα σκοπό να ανοίξω το ίδιο θέμα, τριγυρνάει στο μυαλό μου εδώ και μέρες.] Με έχουν απασχολήσει πολύ και μένα αυτά τα αυθόρμητα συμπεράσματα που βγάζω, ενστικτωδώς, όταν βλέπω κάποιον να διαβάζει έναν συγκεριμένο τίτλο. Όπως πολύ σωστά είπες Άγγελε, και γω θα σχημάτιζα μια μάλλον άσχημη...
  4. Ρ

Αναζήτηση: Λογοτεχνία επικής φαντασίας

Μετά από συζήτηση με τον Αστράρχη και την αποστολή ενός δικού του έργου με τέτοια θεματολογία, αποφάσισα να αναζητήσω τα φώτα σας και να μου προτείνετε βιβλία επικής φαντασίας. Μέχρι τώρα θαύμαζα αυτό το ρεύμα σχεδόν αποκλειστικά στην ζωγραφική, μα θέλω να καταπιαστώ και με την ανάλογη...
  5. Ρ

Εναλλακτικοί τίτλοι στα βιβλία μας!

Έχετε σκεφτεί ποτέ πως κάποια βιβλία θα ταίριαζαν καλύτερα με άλλους τίτλους, από αυτούς που τα ξέρουμε; Κάποια μπορεί να μην έχουν την ακριβή μετάφραση από το πρωτότυπό τους, μα δεν μιλάω για την συγκεκριμένη περίπτωση. Λέω για τίτλους χιουμοριστικούς (ή όχι), που θα τους θεωρούσαμε πιο...
  6. Ρ

Ιστορία μερικών βιβλιακών όρων

Η ιστορία του Ουέν Άμουν μας πληροφορεί ότι η Αίγυπτος έκανε εξαγωγή παπύρου στη Φοινίκη: σύμφωνα με τις οδηγίες του, στα εμπορεύμτα που στάλθηκαν τον 12ο ή 11ο αιώνα στον Ζάκαρ Βάαλ, πρίγκηπα της Βύβλου, για να ανταλλαγούν με ξυλεία, περιλαμβάνονταν και 500 κύλινδροι επεξεργασμένου παπύρου...
  7. Ρ

Τελικά, τί γιατρό χρειάζομαι;!

Πριν λίγες μέρες τραυμάτισα το πόδι μου στο γυμναστήριο. Επειδή με ενοχλούσε αρκετά, αποφασίζω να πάω να μου το δει ένας... ειδικός γιατρός. Επισκέπτομαι λοιπόν σε ιδιωτικό ιατρείο έναν ορθοπεδικό, για να μου δώσει παραπεμπτικά για ακτινογραφίες κτλ, και να μου πει την γνώμη του. Μπαίνοντας στο...
  8. Ρ

"Δύσκολα" βιβλία για απαιτητικούς αναγνώστες

Κατά καιρούς διαβάζω αναρτήσεις από αγαπημένα μέλη για βιβλία που βγαίνουν λιγάκι εκτός πεπατημένης, που είναι κομματάκι δύσκολα στην ανάγνωση και την κατανόησή τους και προσδοκούν από τον αναγνώστη ιδιαίτερη υπομονή και προσήλωση, ώστε να μπορέσει κανείς να τα προσεγγίσει με κάποια "ασφάλεια"...
  9. Ρ

Χαρούκι Μουρακάμι (Haruki Murakami): "Νορβηγικό δάσος"

Τίτλος: Νορβηγικό δάσος Πρωτότυπος τίτλος: Norwegian wood Συγγραφέας: Χαρούκι Μουρακάμι (Haruki Murakami) Μετάφραση: Αργυρώ Μαντόγλου Εκδόσεις: Ψυχογιός Έτος έκδοσης: 2012 ISBN: 9604966537 Ο Βατανάμπε είναι ένας κύριος. Το μυθιστόρημα έχει σαν κεντρικό ήρωα τον Βατανάμπε, έναν έφηβο (τον...
  10. Ρ

Η δυναμική της πρώτης φράσης

Λευτέρη, έβαλες τις δύο πιο αγαπημένες μου φράσεις από αγαπημένα βιβλία, και πραγματικά πόσο δίκιο έχεις! Συνοψίζουν με μια φράση ολόκληρο το νόημα ή την ατμόσφαιρα του βιβλίου. Εδώ ίσως θα μπορούσα να ενταχθεί και η πρώτη φράση από το "Περηφάνεια και Προκατάληψη" της Όστεν: "Είναι μια αλήθεια...
  11. Ρ

[Σειρά] Alcatraz

Η σειρά Άλκατραζ (ή Αλκατράζ; :χμχμ: ) αποτελείται από 13 επεισόδια διάρκειας περίπου 50 λεπτών. Η υπόθεσή του μας μεταφέρει στην πιο διαβόητη φυλακή ίσως του κόσμου, όπου το 1963, ανεξήγητα κατά τα φαινόμενα, εξαφανίζονται επάνω από τον "Βράχο" όλοι όσοι βρίσκονταν επάνω. Από τους κρατούμενους...
  12. Ρ

Τέρενς Ντίκινσον (Terence Dickinson): "Το σύμπαν και πέρα από αυτό"

Τίτλος: Το Σύμπαν και πέρα από αυτό Πρωτότυπος τίτλος: The universe and beyond Συγγραφέας: Τέρενς Ντίκινσον (Terence Dickinson) Μετάφραση: Σίμος Οικονομίδης Εκδόσεις: Πλανητάριο Θεσσαλονίκης Αριθμός σελίδων: 182 ISBN: 960-86810-5-7 Από το Πλανητάριο Θεσσαλονίκης: "Το βιβλίο αυτό είναι ένα...
  13. Ρ

Αγαπημένα κινούμενα σχέδια μιας άλλης εποχής...

Πιάνω συχνά τον εαυτό μου να αναπολεί σε εποχές όπου και γω σαν παιδί, καθισμένη μπροστά από την τεράστια τηλεόραση, εκστασιασμένη με τις εικόνες που έβλεπα να ξετυλίγονται μπροστά μου, ταξίδευα σε μέρη μαγικά και ξέφευγα από την τόσο αθώα και απλή πραγματικότητα μου. Μερικά από τα πιο...
  14. Ρ

Σαρδάμ

Η λέξη σαρδάμ προέρχεται από αναγραμματισμό του ονόματος Μαδράς. Ο Αχιλλέας Μαδράς ήταν ηθοποιός-σκηνοθέτης και είχε γυρίσει την πρώτη ελληνική κινηματογραφική παραγωγή. Σε μία προσπάθειά του να αυτοσαρκάσει την συνήθειά του να μπερδεύει τα λόγια του όταν μιλούσε, διάβασε ανάποδα το επίθετό του...
  15. Ρ

Η μόδα στη λογοτεχνία..

Ξέρω εκ των προτέρων, ότι θα αγγίξω γυναικείες καρδιές... :)))) Πόσες και πόσες φορές διαβάζοντας ένα βιβλίο, κυρίως εποχής, δεν πλάθατε με το μυαλό σας τα ρούχα που θα φορούσαν οι πρωταγωνιστές, την αρχιτεκτονική των κτιρίων, την φύση και το περιβάλλον ολόγυρα; Ευτυχώς, είμαστε τυχεροί που...