Recent content by Σατανια

1. Σ

Χαιρετίσματα από έναν Τεχνολόγο και Λογοτέχνη

Μπα σε καλο σου..... διαβασα την αναρτηση τρωγοντας καρπουζι... πνιγικα το ερμο... καλωσορισες!!!!! :)
  2. Σ

Παρακούσματα

Και κοιτα κατι πραγματα.... νομιζα οτι μονο εγω κουφιζω... (ετσι το λεμε στο χωριο μου οκ?) απο που να αρχισω και που να τελειωσω με τετοια... Για να θυμηθω... οταν ημουν πολυ πολυ μικρη, θυμαμαι ενα τραγουδι που ελεγε "βαρδα κι αραξαμε εγια μολα, γεια σου καικι μου Αι -Νικολα" το τι ακουγα...
  3. Σ

Διαβάζεις βιβλία στην τουαλέτα; (βγάλ' το από μέσα σου!)

Μα γιατι... Η τουαλετα ειναι το καλυτερο μερος για διαβασμα.... Το πιο αστειο ειναι να κοντευω να τα κανω πανω μου και να ψαχνω αγωνιωδως να βρω τιποτα προχειρα παρατημενο για να διαβασω...Ο φιλος μου με κοιταει λες και ειμαι εξωγιηνη να χοροπηδαω απο το ενα ποδι στο αλλο... και να ειμαι προστα...
  4. Σ

Τί "υποκατάστατο" για την Αγκάθα Κρίστι έχετε να προτείνετε;

-Σειρά "Τα Χρονικά του Αδελφού Κάντφελ" τής Έλις Πήτερς Μεσαιωνικη αστυνομικη σειρα... Ενας πρωην σταυροφορος (αν θυμαμαι καλα) τα αφηνει ολα πισω του και μπαινει σε μοναστηρι οπου βρισκεται αντιμετωπος με διαφορα εγκληματα και μυστηρια!!!! Κι εγω φανατικη της αγκαθα ειμαι...αλλα και ο Καντφελ...
  5. Σ

Μισοάγνωστες ελληνικές παροιμίες

Μια απο τις αγαπημενες μου... νομιζω οτι δεν την ειδα γραμμενη καπου.... Ψωμι τυρι δεν ειχαμε παχια ψ...λη γυρευαμε
  6. Σ

Ο τόνος που απέμεινε

απο αποψη γραμματικης ειναι απλοποιημενα..... απλα για μενα ειναι οτι να 'ναι γλωσσα....για μενα προσωπικα ειναι δυσκολη, και μετα απο τοσα χρονια μονο καταλαβαινω τι διαβαζω, χωρις ομως να μπορω να τα προφερω.... αν με βαλεις δηλαδη να διαβασω φωναχτα, δεν θα προφερω σωστα τις λεξεις.... ενω θα...
  7. Σ

Ο τόνος που απέμεινε

καταμπερδευτηκα ετσι οπως το ειπες..... γμω τα ελληνικα μου μεσα..... και υποθετω οπως το καταλαβαινω οτι ειναι λιγο διαφορετικο!!!! το podre τονιζεται στην ληγουσα γιατι ειναι οξυτονη λεξη και τελειωνει σε φωνιεν..... ο almodobar τονιζεται γιατι ειναι παροξυτονη λεξη η οποια δεν τελειωνει σε...
  8. Σ

Μεταφραστικά... ολισθήματα

δηλαδη???? απλα εχω παρατηρησει οτι στις περοσσοτερες ξενες σειρες, ειναι 2-3 ατομα... στα ντοκιμαντερ του σκαι νομιζω οτι ειναι πισω απο την μεταφραση καποια εταιρια... στην ερτ κατι κανουν οι ιδιοι
  9. Σ

Ναι αυτο ειναι σωστο, αλλα απευθυνονται σε ενα μεσο κοινο.... οποτε? εχει καθαρα να κανει με την χρηση της λεξης και οχι με την ετυμολογια της! Εξαλλου παρα πολλες ειναι οι λεξεις που αλλο σημαινουν στην πραγματικοτητα και αλλο εχει επικρατησει να εννοειται!!!! μια απο αυτες ειναι και η...
  10. Σ

σε καποια ταινια ο αρχηγος εστειλε scouts (ανιχνευτες) να ερευνησουν μια περιοχη και ο μεταφραστης το ειχε εκλαβει σαν προσκοπους!!!! δεν καταλαβαινα που ειχε βρει τους προσκοπους, μεχρι που αρχισα να προσεχω τι ελεγε στα αγγλικα!!!!
  11. Σ

Από πού το παρωνύμιό σου;

Το Σατάνια (Satania) ειναι ο τιτλος απο το πρωτο τραγουδι που ακουσα απο τους ισπανοφωνους Mago De Oz! Μαργαριτα λενε και την δικια μου ηρωιδα στο τριτο βιβλιο που προσπαθω να γραψω εδω και 3 χρονια
  12. Σ

Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

θα προσπαθησω να το θυμαμαι!!!!! ειναι που με κουραζει οπτικα να βλεπω κειμενα σε τεραστιες σειρες.... και ειναι και ο λογος που μισοδιαβαζω τα κειμενα ολα!!! βγαζω δηλαδη ενα γενικο νοημα απο οτι λεξεις κοιταξω πεταχα :(
  13. Σ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Η ζωη δεν ειναι μονο λογικη. Και η λογικη αντε να σε οδηγησει στα σιγουρα, αλλα δεν θα σε φτασει ποτε στα ανωτερα! Τα υψη ειναι μονο της καρδιας Σοφια Θωμοπουλου "και τωρα αγαπη μου, οι δυο μας"
  14. Σ

Έτοιμοι για τον αποχωρισμό; Από το χαρτί στο ηλεβιβλίο

Αν και λατρης του κλασικου εκτυπωμενου βιβλιου, εχω στραφει πια σχεδον απολειστικα στα E-Book!!! Οπως και να το κανουμε το διαβασμα ειναι ενα παρα πολυ ακριβο χομπι!!! Μεσα σε ενα βραδυ κατεβασα περιπου 700 Βιβλια στα ελληνικα βιβλια ολων των ειδων, αλλα 500 στα ισπανικα (με την απατηλη...
  15. Σ

Αγαπημένος συγγραφέας και γιατί!

Λιγο δυσκολο να διαλεξω αγαπημενο συγγραφεα... Λατρευω τον Poe, τον King, την Agatha Christie. Μου αρεσει πολυ και ο Robert Van Gulik με τον φοβερο δικαστη Ti!!! H Elis Piters με τον φοβερο Αδελφο Καντφελ. Ο Αrturo Perez Reverte μου αρεσει επισεις (μην περασει απο το μυαλο κανενος οτι μου...