Recent content by Φανφαρλό

1. Φ

Ακούτε μουσική όταν διαβάζετε;

Συμφωνώ 100% με την Αλίκη,είναι σχεδον τρομακτικό:φρύδια:Και να κάνω και εγώ επισήμανση με την σειρά μου(που και εγώ την μουσική την έχω σε κάθε στιγμή της καθημερινότητάς μου) Ειναι Τρομερή Αγένεια(και κομπλεξικό) Να Φοράει Κάποιος Εστω Και Ενα Ακουστικό(μου εχει τύχει να φοράει και τα...
  2. Φ

Να σ'αυτό διαφωνούμε:νατώρα: Δεν θα βαρεθώ εύκολα να ακούω ένα κομμάτι συνέχεια...Αλλά τις περισσότερες φορές φροντίζω να υπάρχουν τουλάχιστον 5 κομμάτια.Βέβαια το repeat δεν θα το αποφύγω.Γι αυτό προτειμώ τα κομμάτια χωρίς στίχους και γι αυτό φροντίζω να έχουν μια συνέχεια.Εγώ το βλέπω σαν...
  3. Φ

Μπορείς όμως να φροντίσεις ωστε η μουσική να έχει συγκεκριμένο ρυθμό.Πολλα βιβλια του shakespeare εγω τα διαβασα με το soundtrack της Αμελι του Tiersen.Και μου ταίριαξε απόλυτα.κάποια κομμάτια είναι χαρούμενα κάποια πιο μελωδικά έτσι είναι ομως γραμμενα και τα βιβλια.Με αυτό για παράδειγμα δεν...
  4. Φ

Αρα είναι στην σκηνοθετική,αναγνωστική ματιά του καθένα αν και συμφωνώ μαζί σου στο οτι κατι μπορεί να είναι εκτος θεματος και να ενοχλήσει τον αναγνώστη.Γι αυτό θελει προσοχή!:όχιόχι:Τυχαιότητα όμως γιατί;
  5. Φ

Σόφκι και Αλίκη νομίζω πως και αν οι άλλοι 3 ψήφοι στα Ναι είναι από γυναίκες τότε μπορούμε να πούμε ότι ο Δίας έχει να δίκιο:χαχα:Πάντως Τουρκόγιαννε ούτε εγώ μπέρδεψα ποτέ την μουσική με το σχολικό διάβασμα-δεν του άξιζε δεν το προσπάθησα,γιατί εκεί μιλάμε και για το άγχος της αποστήθισης που...
  6. Φ

Οχι ήταν μια πιο ρομαντική προσέγγιση:χαχα:Απλά προσέχω την μουσική που θα επΓιλέξω και έτσι δεν με αποσπά.Νομίζω ότι αν δεν είχα μουσική στα αυτιά μου θα χρειάζονταν μεγαλύτερη κατανάλωση ενέργειας και προσοχής ώστε να μην με ενοχλούν άλλοι ήχοι.Τα τραγούδια είναιι συνήθως μικρής διάρκειας και...
  7. Φ

Συνήθως προτιμώ την instumental μουσική ή τα soundtrack.Ακόμα όμως και στίχους να έχει το κομμάτι δεν με αποσπά.Αφοσιώνομαι στο βιβλίο και αφήνω την μουσική να παίζει και ανάλογα με την σκηνή που θα διαβάζω αν το κομμάτι ταιριάζει τότε απλά θα μου κάνει πιο έντονη την σκηνή.Είναι σαν τις ταινίες...
  8. Φ

Είπα να προχωρήσω λίγο το βιβλιαράκι μου αυτές τις μέρες και λίγο αφού αποφάσισα να αποσπαστώ απ'αυτό έψαξα στο φορουμ για να διαβάσω αν κάποιος έχει την ίδια αναγνωστική συνήθεια-κόλλημα με εμένα.Και εξηγούμαι...Είμαι μεγάλη φίλη της μουσικής και έχω πλούσιο ρεπερτόριο.Αν πούμε λοιπόν πως με...
  9. Φ

Γλώσσα Και Μόδα

Έχει τύχει στους περισσότερους από εμας -ειδικά τους νεότερους- να βρεθούμε σε παρέες και οι συνομίληκοί μας να μιλούν με λέξεις ή συντομίες λέξεων που δεν καταλαβαίνουμε.Οι λέξεις αυτές προέρχονται συνήθως απο το ίντερνετ και τα σόσιαλ σαιτς πχ facebook,twitter,myspace κλπ.Εδώ λοιπον μπορούμε...
  10. Φ

Γλώσσα Και Μόδα

Με αφορμή μια συζήτηση που έγινε με τον Λευτέρη Λ, είπα να ξεκινήσω αυτό το νήμα για να πει ο καθένας τη άποψή του πάνω στο θέμα Γλώσσα και Μόδα.Νεοτερισμός ή εμπλουτισμός της γλώσσας;κύνδινος ή κυνδινολογία; περιμένω τις απόψεις σας :)))) (Γλωσσολάγνε....:φρύδια:)
  11. Φ

Βιβλίο: Το διαβάζουμε μία ή πολλές φορές ;

Με τα Χ.Π. το είχα σκεφτεί και εγώ και ίσως το κάνω κάποια στιγμή κ εγώ για το 3ο αλλά και το τελευταίο της σειράς.Χαίρομαι που σου άρεσε και εσενα το 3ο γιατί θυμαμαι οτι τα σχολια ηταν απο πολλους αρνητικά και οτι γίνονταν πιο σκοτεινό -λες και στα δυο πρωτα το ύφος ήταν παιδικό!-Και για την...
  12. Φ

Αγαπημένη λογοτεχνική ηρωίδα παγκόσμιας λογοτεχνίας

Δύσκολο...Καθεμία τους εχει και ξεχωριστή προσωπικότητα βάση της επόχη που γράφτηκε το βιβλίο.Και έχει διαφορά να το γράφει ένας άνδρας από μια γυναίκα πχ Ώστεν που ηταν εξαιρετικά καταπιεσμενες...Καρενινα θα πω,μου άρεσε πολύ αυτή η γυναίκα!Γενικά με τους κατεστραμένους ταυτίζομαι:ε;: Και μετα...
  13. Φ

Aτίθασος αλλά ακαταμάχητος!

Για εμένα δεν υπάρχει σύγκριση...καλοί και οι υπόλοιποι...αλλά ο Κοβάλσκι είναι ο Κοβάλσκι...Την απο-τρέλανε την γυναικα...ήταν και λίγο βαρεμένη αλλά αν μπλέκεις με τέτοιους άνδρες άστο καλύτερα...Βέβαια για να είμαι δίκαιη o Brando βοήθησε πολύ...κοιτάχτε...
  14. Φ

Αναζήτηση: Λουί Αραγκόν (Louis Aragon)

Εξαιρετικός ποιητής γενικά ο Αραγκόν αλλά στην χώρα μας μεταφράζουμε σε διακόσιες διαφορετικές εκδόσεις τις αμερικανιές και δεν μεταφράζουμμε ένα άνθρωπο που έχει κάτι να πει...κρίμα...αυτό είναι μέρος της συνέχειας και κορύφωση του ποιήματος για εμένα: Sur les berges de la Seine Un midi de...