Recent content by Χήθκλιφ

1. Χ

Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum) : «Οι Ξεγραμμένοι» (The Lost)

Τίτλος: Οι Ξεγραμμένοι Πρωτότυπος τίτλος: The Lost Συγγραφέας: Τζακ Κέτσαμ (Jack Ketchum) Μετάφραση: Νίκος Ρούσσος Εκδόσεις: Jemma Press Έτος έκδοσης: 2011 Έτος πρώτης έκδοσης: 2001 Διαστάσεις: 24 χ 17 Αριθμός σελίδων: 312 ISBN: 978-960-6732-72-0 Ιούνιος του '65. Έξω από την επαρχιακή πόλη...
  2. Χ

Αναζητω διαφορα βιβλια!!

(Έχω την εντύπωση Ινσμούθιε πως ενδιαφέρεται για τους δεμένους, λευκούς τόμους των «Σερλοκχολμικών» απάντων... Κροκόδειλε πες μου αν θέλεις να προσθέσω την διευκρίνηση.)
  3. Χ

Αναζήτηση βιβλίων τρόμου...

Δικαίως οι μυθικές διαστάσεις... από τις πιο ξεχωριστές γραφές. και το εργοστάσιο εφιαλτών ίσως το πιο υποβλητικό βιβλίο που έχω διαβάσει. Ελπίζω να το απολαύσεις (και να μας πεις εντυπώσεις)
  4. Χ

Το «Αποκάλυψη» υπάρχει στο βιβλιοπωλείο Βιβλιορυθμός της Θεσσαλονίκης το είδα σήμερα, αν θέλεις κάνε ένα τηλεφώνημα για τα περαιτέρω. Σχετικά με το «Έκσταση Θανάτου» που λέγαμε νωρίτερα, υπάρχει ακόμα και το κατάστημα είναι αυτό.
  5. Χ

Όχι, δεν ήταν σε τέτοιο βαθμό λεκιασμένο, απλώς λογικό είναι να το προτιμάς σε άψογη κατάσταση. Όπως είπα είναι κοντά στο σπίτι μου, οπότε θα κοιτάξω σήμερα κιόλας αν υπάρχει και αν ναι, θα ζητήσω ένα τηλέφωνο επικοινωνίας. Θα επανέλθω...
  6. Χ

Το «Έκσταση Θανάτου» το πέτυχα πρόσφατα σε μικρό παλαιοπωλείο της γειτονιάς μου (ναι παλαιοπωλείο όχι παλαιοβιβλιοπωλείο). Η τιμή ήταν χαμηλή, το εξώφυλλο σε καλή κατάσταση αλλά μόλις το ξεφύλλισα είδα πως μέσα ήταν λεκιασμένο σε μια σελίδα. Αν παρόλα αυτά σε ενδιαφέρει, μπορώ να δω αν υπάρχει...
  7. Χ

Αναζήτηση βιβλίων για αγορά

Καλησπέρα Ιορδάνη, δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω κάποια ιδιαίτερα βοηθητική πληροφορία καθ' ότι το αγόρασα από έναν άγνωστο που απάντησε στην αγγελία μου. Αν πάντως το αναζητάς κι εσύ, μην πτοείσαι, αργά ή γρήγορα όλα βρίσκονται!
  8. Χ

Ίαν Πήαρς (Iain Pears) : «Το πορτρέτο. Η εκδίκηση είναι τέχνη» (The portrait. Vengeance is an art)

Τίτλος: Το πορτρέτο. Η εκδίκηση είναι τέχνη Πρωτότυπος τίτλος: The portrait. Vengeance is an art Συγγραφέας: Ίαν Πήαρς (Iain Pears) Μετάφραση: Παλμύρα Ισμυρίδου Εκδόσεις: Άγρα Έτος έκδοσης: 2007 Έτος πρώτης έκδοσης: 2005 Διαστάσεις: 21 x 12 Αριθμός σελίδων: 232 ISBN: 978-960-325-697-7 Στα...
  9. Χ

Αναζήτηση: Ο σχοινοβάτης Jean Genet

Φιλιπ, δεν γνωρίζω αν έχουν δεύτερο αντίτυπο, για το ήδη υπάρχον θυμήθηκα να ρωτήσω την τελευταία στιγμή καθώς κυρίως με απασχολούσαν κάποια που αναζητώ η ίδια, αλλά τελικά έτυχε να έχουν μόνο αυτό από όλα τα υπόλοιπα (!) Θα αφήσω λίγο χρόνο στην Γεωργία Σάρλη ώστε να δει το μήνυμα και να...
  10. Χ

Αυτή τη φορά βρέθηκε σίγουρα (επικοινώνησα η ίδια) σε βιβλιοπωλείο της Θεσσαλονίκης από τις εκδόσεις Καστανιώτη. Σου στέλνω σε μήνυμα τα στοιχεία του καταστήματος...
  11. Χ

Σάρλη σου έστειλα μήνυμα... ελπίζω να πάνε όλα καλά με το βιβλίο.
  12. Χ

Καλησπέρα, δεν με κατάλαβες, αναφέρομαι σε ένα συγκεκριμένο παλαιοβιβλιοπωλείο (που γενικά έχει εξαντλημένα βιβλία) το οποίο διαθέτει και τα δύο αντίτυπα, δεν μπορώ να σου στείλω σε προσωπικό μήνυμα την διεύθυνση (επειδή είσαι νέο μέλος, ακόμη δεν έχει ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα) αλλά αν...
  13. Χ

Γεωργία Σάρλη το βιβλίο που ψάχνεις υπάρχει στην ιστοσελίδα παλαιοβιβλιοπωλείου με τον τίτλο "Ο Σκοινοβάτης" από τις εκδόσεις Ηλέκτρα και Καστανιώτη, γράψε το έτσι (με κ αντί για χ) στην μηχανή αναζήτησης και θα το βρεις στα αποτελέσματα.
  14. Χ

Έχω βρει τα νούμερα: δύο (ακόμη δεν το πιστεύω) και δέκα έξι, θέλω να προσθέσω τα εξής: 18) Το πρόσωπο που πρέπει να πεθάνει - Ramsey Campbell. Εκδόσεις: Οξύ (το οποίο αναζητώ μανιωδώς!) 19) Το στοίχειωμα - Richard Matheson. Εκδόσεις: Οξύ 20) Η φοβερή τιμωρία ενός οδοντογιατρού - Leon Bloy, Άγρα
  15. Χ

Καθόλου Κροκόδειλε, πες πως συμμετείχαμε σε δημοπρασία και ήσουν πιο γρήγορος! Παρεμπιπτόντως, έχω βρει το νούμερο 17. "Μοραβαζίν, βίος και πολιτεία"