Recent content by Χρυσόστομος

1. Χρυσόστομος

ξενητειά ή ξενιτιά;

Δρ Μωσε ευχαριστω και για την δικη σου συνεισφορά στην κουβεντα. Εβαλες στο τραπέζι αλλον εναν τρόπο που μπορει να γραφτει. Εγω εκει που καταληγω μετα απο όσα αναφερθηκαν ειναι ότι με οποιον τρόπο και να γραφτεί απο τους τρεις που ειπώθηκαν μπορεί να θεωρηθεί σωστό. Ομως στις μερες μας πλέον...
  2. Χρυσόστομος

ξενητειά ή ξενιτιά;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. Ευχαριστώ και τον διαχειριστη που μετέφερε το ερώτημα στο σωστό μέρος.
  3. Χρυσόστομος

ξενητειά ή ξενιτιά;

Ρε παιδια να ρωτήσω κάτι. Η ξενιτιά πως γραφεται; Εγω το ξερω έτσι με τα δυο ι ομως στο τετραδιο ορθογραφιας της κορης μου ο δασκαλος της της το διορθωσε και το εκανε ξενητειά. Ειδα και στο βιβλιο της σε ενα κειμενο και το γραφει και εκεί έτσι ξενητειά. Το εψαξα στο google αλλα ακρη δεν βρηκα...
  4. Χρυσόστομος

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελειωσα το "Μοναχο" του Ρομπερτ Χαρις που μου άρεσε πάρα πολύ. Ετσι έπρεπε να γραφονται τα ιστορικά μυθιστορήματα. Μετα έκανα μια απόπειρα να διαβασω Τομ Ρομπινς. Ειχα διαβασει πριν χρόνια τους Αγριεμενους ανάπηρους που δεν μου άρεσε με είχε κουράσει και με το ζόρι το είχα τελειώσει. Ετσι τωρα...
  5. Χρυσόστομος

Γρίφος: Το στέκι τής Λέσχης τού Βιβλίου

Ωραιος γριφος! Αφου εσπασα το κεφαλι μου κανα μισαωρο να τον βρω, :νατώρα: δεν τα καταφερα βέβαια και μετά ειδα την λύση.
  6. Χρυσόστομος

Τι σας νευριάζει περισσότερο στην επανέκδοση ενός βιβλίου?

Δεν μου αρεσουν καθόλου τα άσχετα εξωφυλλα και τα εξωφυλλα απο ταινίες. Προτιμω πάντως το ασχετο εξωφυλλο απο της ταινίας. Τα εξωφυλλα απο ταινίες τα αποφευγω με κάθε τρόπο. Το μοναδικο βιβλίο απο εξωφυλλο ταινίας που έχω είναι το Παιδι 44 το οποίο θυμαμαι το έιχα κάνει ηλεκτρονική παραγγελία με...
  7. Χρυσόστομος

Προτάσεις για ταινίες

@Φιλιπ το ειδα το "memories of a murder" μου άρεσε αρκετα, με χάλασε λίγο ο χαρακτηρας του ενος μπάτσου που παρουσιαζοταν τόσο αφελής και αγροίκος σε βαθμό βλακείας. @Στιλλ ιλλ ειδα και το "A tale of two sisters". Πραγματι αξιόλογη ταινία, αρκετα τρομακτικη με μια ατμοσφαιρα να σε έχει συνεχεια...
  8. Χρυσόστομος

Διαβασα το "Τρεις συντροφοι" του Ρεμαρκ. Υπέροχο βιβλίο, ειναι απιστευτο το πόσο όμορφα έγραφε αυτός ο άνθρωπος. Συνεχιζω με το "Μοναχο" του Ρομπερτ Χαρις. Εχει κάνει πολύ δυνατη αρχη, στο βιβλιο αναφερονται τα ιστορικά γεγονότα και τα παρασκηνια γύρω απο την περίφημη Διάσκεψη του Μονάχου.
  9. Χρυσόστομος

Γκύντερ Γκράς (Gunter Grass): Το τενεκεδένιο ταμπούρλο

@Αλληφορα αν σε ενδιαφέρει ακόμα το είδα στο metabook σε λογική τιμή.
  10. Χρυσόστομος

Διαβασα το "Μυστηριο του κιτρινου δωματιου" του Γκαστον Λερου. Μετριο, παλαιικό στυλ γραφης φαινονται τα χρονια που κουβαλάει. Τωρα διαβαζω το "Τρεις συντροφοι" του Ρεμαρκ.
  11. Χρυσόστομος

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Μα τι λες εννοείτε επιτρέπεται. Το ένα πέτυχες. Το Αναμισης τενεκές και το Ήλιος με δόντια πήρα. Έχεις διαβάσει κανένα;
  12. Χρυσόστομος

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Αγορασα δυο βιβλία του Μακριδάκη, το "Ρωτα τη σκονη" του Φαντέ και το "Ο Γερμανος κατασκοπος" του Ρομπερτ Χαρις. Τον Μακριδακη ειναι καιρός τώρα που θέλω να διαβάσω κατι δικό του, όποτε τωρα που θα έχω τα βιβλία του σπίτι θα το κάνω.
  13. Χρυσόστομος

Γειά σας

Καλώς ήρθες!
  14. Χρυσόστομος

Η θεία (σύγκρυο) Ελλη προτείνει

Ελλη την είδα την ταινία. Μου αρεσε πολύ, ρεαλιστική, ανθρωπινη με δυνατες ερμηνείες και πολύ καλή χημεία του πρωταγωνιστικού διδύμου.