Search results

1. Γ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Ξεκίνησα το όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια του Harper Lee.
  2. Γ

Ως που μπορείς να φτάσεις...

Εγώ δάνειζα βιβλία σε φίλους μου αλλά επειδή για κάποιον λόγο που δεν μπορώ να το εξηγήσω συνήθως σταματούσαμε να μιλάμε μετά και δεν μου επέστρεφαν τα βιβλία σταμάτησα. Μην νομίζετε ότι έγινε πολλές φορές. Τρείς φορές αλλά ήταν αρκετές. Το θέμα ήταν ότι ήταν αγαπημένα και μερικά είναι...
  3. Γ

Τι θα διαβάσεις το 2000 και 17!

Δεν μου αρέσει να κάνω λίστες. Συνήθως το βιβλίο που διαβάζω με οδηγεί στο επόμενο. Για αυτό τον λόγο δεν έχω διαβάσει πολύ κλασικά βιβλία και έχω αρκετά τα οποία περιμένουν για να διαβαστούν. Αυτό το έτος θέλω να αρχίσω να ξαναδιαβάζω (όχι όλα) τα βιβλία που έχω διαβάσει ήδη και να μειώσω κατά...
  4. Γ

Ο Πλανήτης με Τραμπ στο τιμόνι της υπερδύναμης

Ο Τραμπ είναι και ρατσιστής και σεξιστής και επικίνδυνος και όλα. Δεν τον υπερασπίζομαι. Δεν τον θέλω. Αλλά ούτε θα χαιρόμουνα εάν έβγαιμε η Χίλαρι. Ούτε όταν βγήκε ο Ομπάμα χάρηκα γιατί ήξερα ότι δεν θα είχαμε τρελές αλλαγές. Γενικά, εκτός από την Ελλάδα, όλες οι άλλες χώρες είναι πολύ...
  5. Γ

Κάθε Πρόεδρος του ΗΠΑ ονομάζεται και πλανητάρχης γιατί ο ρόλος του είναι σημαντικός τόσο σε εσωτερικό επίπεδο όσο στο εξωτερικό. Επίσης η εκλογή όσο και η θητεία ενός Προέδρου δεν απασχολεί τόσο παγκόσμια. Για κάποιες μεγάλες χώρες δεν ξέρουμε καν τους Προέδρους, Π.Χ. για την Κίνα που είναι...
  6. Γ

21ο ΠΑΖΑΡΙ ΒΙΒΛΙΟΥ 13/01-05/02/2017 ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΤΖΙΑ.

Ακόμα δεν έχω πάει. Πέρσι είχα πάρει και εγώ τον Φάρο από τις εδόσεις Υψιλον. Ακόμα δεν έχω αξιωθεί να το διαβάσω....
  7. Γ

Ο λόγος του Τράμπ ήταν αρκετά εθνικιστικός. Το θέμα είναι τι θα τον αφήσουν να κάνει. Η πολιτική της Αμερικής στηρίζεται σε συμφέροντα, τα οποία δεν θα αφήσουν το οποιοδήποτε ακόμα και τον Πρόεδρο τους να πάει κόντρα. Αυτό το έχουν δειξει πολύ καλά στην ιστορία. Ο Ομπάμα απλά ήταν καλύτερή...
  8. Γ

Διαβάζω τα εξής βιβλία: 1) Κούτζο- Stephen King 2) Μικρή ιστορία της φιλοσοφίας- Nigel Warburton
  9. Γ

επειδή δεν έχω διαβάσει σχεδόν καθόλου ελληνες συγγραφείς, προσπαθώ τον τελευταίο καιρό να διαβάζω και κανένα πότε τώρα διαβάζω τον χαρταετό της αθηνάς κακούρη.
  10. Γ

Το Παιχνίδι των Φύλων

όχι παντοτε. Έξω από την μεγάλη περιοχή δεν επιτρέπεται. Επίσης όταν του κάνει πάσα ο συμπαίχτης του.
  11. Γ

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

τα καλύτερα τις χρονιάς: 1)το Confiteor του Cabre jaume 2) 22/11/63 του Stephen King 3) το μαύρο αλγέρι- Attia Mayrice Δεν τελείωσα και άφησα στην μέση, μπορεί να μην ήταν το timing σωστο: 1) Πόλεμος και Πόλεμος Krasznahorkai Laszlo 2) ο θάνατος του αρτέμιο κρους - Fuentes Carlos
  12. Γ

Το Παιχνίδι των Φύλων

επιτρέπεται.... Με τα χέρια υπάρχει θέμα.
  13. Γ

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Μου αρέσουν οι βόλτες με τον σκύλο μου. Δεν μου αρέσουν κάποιες δουλειές στο σπίτι όπως σιδέρωμα...
  14. Γ

Οδηγός για νέους αναγνώστες του Στίβεν Κινγκ

τελευταία με έχει πιάσει μανία με τον King. Έχω διαβάσει το μυστικό παράθυρο, το κάρρυ, το 22-11-1963 και το τελευταία έξοδο. Έχω αγοράσει και το πρώτο βιβλίο από το μαύρο πυργο αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Ίζι ποιο προτείνεις για επόμενο βιβλίο;
  15. Γ

Σας αρέσουν τα πολυπρόσωπα μυθιστορήματα;

Εξαρτάται. Στο 100 χρόνια μοναξιά το διάβασα με το χάρτη της οικογένειας δίπλα για να θυμάμαι ποιος είναι ποιος. Παρόλα αυτά δεν με κούρασε. Είναι πως πάει η πλοκή του βιβλίου, εάν μπερδεύει η αναφορά κάθε ατόμου και εάν χρειάζεται η αναφορά κάποιου ατόμου. Υπάρχουν συγγραφείς που μπορεί να...
  16. Γ

Διαβάζω το "Ιστορίες του Γέρο- Αντόνιο του subcomandante marcos.
  17. Γ

Υπάρχει τέχνη καλή και κακή και τί τελικά είναι η τέχνη;

Διαβάζοντας το ερώτημα μου ήρθε στο μυαλό, δεν ξέρω γιατί, ένα από τα θέματα που κάναμε στην έκθεση στο Λύκειο που ήταν το ερώτημα η τέχνη για την τέχνη ή η τέχνη για τον άνθρωπο; απλάτο παραθέτω. Δεν θα το αναλύσω. Ίσως είναι αφορμή για άλλη συζήτηση. Καταρχάς ως τέχνη θεωρώ το συναίσθημα...
  18. Γ

Καλησπέρα σας.

Καλησπέρα σας! Ονομάζομαι Γωργία (αν και το όνομα γράφτηκε έτσι καταλάθος και δεν ξέρω πως αλλάζει, ήθελα να γράψω Γιωργία) και έχω τρέλα με τα βιβλία. Έχω μια στοίβα αδιάβαστα βιβλία και συνεχίζω να αγοράζω. Αγαπημένοι συγγραφείς Tom Robbins, Paco- Ignacio Taibo II, Ursula Le Guin, Stephen...