Search results

1. Ρ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μόλις εχτές ξεκίνησα το Μοναστήρι της Πάρμας. Στην πραγματικότητα διάβασα την εισαγωγή που έχει γράψει για τις εκδόσεις Εξάντας ο Γ Σπανός. Πρώτη φορά με τον Stendhal.
  2. Ρ

Επαναφορά

Μετά από χρόνια απουσίας όχι μόνο από το φόρουμ αλλά και από τα βιβλία (αν εξαιρέσει κανείς τα φορολογικα που διαβάζω λόγω εργασίας) γύρισε πάλι ο διακόπτης, χάρη στον Andrea Camilleri (αγαπούσα ανέκαθεν την αστυνομική λογοτεχνία). Μετά από 3 δικά του διηγήματα είπα να μείνω στη Σικελία αλλά...
  3. Ρ

Ρίξε τρεις λέξεις... για ένα θέατρο!

ανάσκελα και χλιμιντρίζει
  4. Ρ

Κράτα ένα ψέμα για το τέλος

Ποτέ δεν κρυφοκοιτάζω. Απλά διαβάζω ασύστολα πρώτα το τέλος. Αλλά σε ειδικές κατηγορίες: Αστυνομικά και ότι μπορεί να έχει πολύ αγωνία. Αν δεν ξέρω τι θα γίνει με πιάνει άγχος.
  5. Ρ

δωμάτιο με αυτά
  6. Ρ

Τόμας Μαν (Tomas Mann) : "Θάνατος στη Βενετία"

Θα σου πω την αμαρτία μου: σαν έργο μου άρεσε πάρα πολύ, το διάβασα μονορούφι. Δύο φορές :) μάλιστα για να σημειώσω και κάποια πράγματα για τον σχολιασμό μου. Ο μονόχνοτος χαρακτήρας του Άσενμπαχ, το αποστασιοποιημένο αντικείμενο του πόθου που υπάρχει σχεδόν σαν τη Γαλάτεια. Εμένα η ανυπαρξία...
  7. Ρ

Τόμας Μαν (Tomas Mann) : "Θάνατος στη Βενετία"

Μια και πρόσφατα διάβασα το βιβλίο, είπα να κάνω μία "σύντομη" παρουσίαση... Η υπόθεση Σημεία και παρατηρήσεις Ο Νίτσε στη «γένεση της Τραγωδίας», εντοπίζει τα θεμελιώδη στοιχεία τα οποία συγκροτούν, νοηματοδοτούν και προσδιορίζουν την ανθρώπινη οντότητα: την διονυσιακή και την απολλώνια...
  8. Ρ

Τί θέλει να πει ο ποιητής;

Μα το θέμα είναι να μπει στη διαδικασία ανεύρεσης της αλήθειας. Αν αυτή που βρει είναι μία άλλη, πέρα από αυτή που θέλει να δώσει ο δημιουργός, ή μία διαφορετική από αυτη που δίνει η πλειοψηφία, πάλι κέρδος είναι. Αλλά πιστεύω οτι και στον σουρεαλισμό υπάρχει όριο διαφοροποιήσεων - σε πολλές...
  9. Ρ

Τί θέλει να πει ο ποιητής;

Πιστεύω ότι στη δεκαετία του '20 άρχισε να φαίνεται πιο έντονα στη λογοτεχνία και στην ποίηση η θεωρεία του Φρόυντ για το Ασυνείδητο. Η μεταμφίεση των επιθυμιών, οι ασυνείδητες διεργασίες στη ψυχή του ανθρώπου η απώθηση, η αθέλητη, ασυνείδητη, συγκαλυμμένη έκφραση περιεχομένων του ασυνειδήτου...
  10. Ρ

μυαλό. Εσύ όμως
  11. Ρ

έχει ανήθικους σκοπούς!
  12. Ρ

συνήθεια που έχεις
  13. Ρ

Αγαπημένα αποφθέγματα από βιβλία

Περί έρωτος, από τον Τόμας Μαν στο "θάνατος στη Βενετία": "... Ο άνθρωπος αγαπά και σέβεται τον άλλο όσο δεν τον ξέρει καλά για να τον κρίνει, και η επιθυμία του είναι το αποτελέσμα ατελούς γνώσης" Περί ομορφιάς: "... ο λόγος μπορεί μονάχα να υμνήσει μα όχι να αποδώσει την ομορφιά των...
  14. Ρ

Προέλευση επωνύμων

Έχω και εγώ απορία με το επώνυμό μου. Στα λατινικά υπάρχει ακριβώς σαν λέξη και είναι βαθμός στη παπική εκκλησία. Λογικό θα έλεγε κάποιος, αφού προέρχεται από τα Επτάνησα. Έλα όμως που με τα ελάχιστα έστω διαθέσιμα στοιχεία (λόγω του καταστρεπτικού σεισμού στη Κεφαλονιά και της καταστροφής των...
  15. Ρ

Οι συγγραφείς πιστεύουν;

Τόση αλήθεια σε τόσες λίγες λέξεις...
  16. Ρ

Οι συγγραφείς πιστεύουν;

Και ποιος θα αποφασίσει για το αν ένας άνθρωπος θα γίνει Χριστανός, Βουδιστής, Μωαμεθανός ή δεν ξέρω και εγώ τι; Οι γονείς του; Μπορεί εγώ να είμαι Χριστιανή, αλλά το παιδί μου τι θα είναι; Και γιατί να βαφτιστεί Χριστιανός αν δεν έχει καν συνείδηση του τι σημαίνει αυτό; Και αφού το...
  17. Ρ

Πολυτονικό σύστημα: Έπρεπε ή όχι να καταργηθεί;

Μα το θέμα το θέτω ακριβώς για την προφορά και τη μουσικότητα του σημερινού λόγου. Και εξηγούμαι: ίσως όχι στον καθημερινό λόγο. Αλλά στον στον έμμετρο λόγο, στην απαγγελία, στην ποίηση. Εκεί που χρειάζεται η μουσικότητα της γλώσσας. Για μένα είναι κάτι σαν την αριθμητική: θα χρησιμοποιήσω το...
  18. Ρ

Οι συγγραφείς πιστεύουν;

Αυτό πιστεύω και εγώ. Και πολλές φορές οι επιλογές μας κινούνται σε αυτο ακριβώς το όριο.
  19. Ρ

Οι συγγραφείς πιστεύουν;

Αμοντιλιάδο... Δεν ξέρεις ότι το επικίνδυνο είναι να χαρακτηρίζεις ανθρώπους, συμπεριφορές, στάσεις;
  20. Ρ

Οι συγγραφείς πιστεύουν;

Πράγματι, ο κόσμος αντιδρά σε κάθε τι διαφορετικό: Διαφορετική θρησκεία, διαφορετική εθνότητα, διαφορετικό χρώμα, διαφορετικές σεξουαλικές επιλογές… Στο διαμέρισμα ακριβώς κάτω από το πατρικό μου έμενε μία οικογένεια Ευαγγελιστών. Μητέρα, πατέρας και η κόρη. Όλοι τους πολύ αξιόλογοι, όπως και ο...