Search results

1. Χ

Πόσες φορές έχετε βρει τον δολοφόνο;

Είχα βρει τον δολοφόνο στο «Σκοτεινό τόπο» της Τζίλιαν Φλιν.
  2. Χ

Τι θα διαβάσεις το 2000 και 17!

Πως σου φάνηκε αυτό; Το διάβασα πριν κανα 3μηνο και δεν μου άρεσε καθόλου. Μου φάνηκε σαν να μάζεψαν σκόρπιες σημειώσεις της και να τις έκαναν μυθιστόρημα.
  3. Χ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Στο ημερολόγιό του υπάρχουν τρεις σελίδες για την αυτοκτονία του. Για εκείνον δεν ήταν αυτοκτονία, θα τα έβαζε μαζί μου αν με άκουγε να προφέρω αυτή τη λέξη. Νομίζω πως δεν θα μπορέσω ποτέ να καταλάβω ακριβώς τι συνέβη μες το κεφάλι του. Το ίδιο πρέπει να ισχύει για όλους τους αυτόχειρες ...
  4. Χ

Βιβλία που σας απογοήτευσαν

Αρκετοί μπερδεύουν το «δεν μου άρεσε το ταδε βιβλίο» με το «ήταν κακό το τάδε βιβλίο» κοκ. Φυσικά δεν περιμένω να έχουν όλοι το ίδιο γούστο αλλά ακόμα και το γούστο καλλιεργείται. Καλό είναι να μην είμαστε απόλυτοι έστω και αν νομίζουμε πως έχουμε κάποιες γνώσεις πάνω σε ένα αντικείμενο.
  5. Χ

Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

Να βάλω και εγώ μια λίστα με βιβλία που αναζητώ. Δεν ξέρεις ποτέ, μπορεί να υπάρχει κάποιο μέλος που να τα έχει και να θέλει να τα ξεφορτωθεί:ρ 1. Mario Puzo - Η απαγωγή, εκδ. Plaza 2. Michael Connelly - Η σκοτεινή ηχώ, εκδ. Κέδρος (1997) 3. Michael Connelly - Ο ποιητής, εκδ. Λιβάνη (2000) 4...
  6. Χ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Έχω ξεκινήσει το «Η λάμψη» του Στίβεν Κινγκ.
  7. Χ

Αναζήτηση για εξαντλημένα βιβλία

Χάθηκε να έχεις το «Η σαρωτική έκρηξη» του Τζορτζ Πελεκάνος που το ψάχνω τόσο καιρό για να κλείσω με τον συγκεκριμένο :ρ:))))
  8. Χ

Αγαπημένος συγγραφέας και γιατί!

Αγαπημένος μου -εν ζωή- συγγραφέας είναι ο ελληνικής καταγωγής Τζορτζ Πελεκάνος. Οι λόγοι πολλοί. Η απλή και ευκολοδιάβαστη γραφή, γιατί όσο πιο καλά τα ξέρεις τόσο πιο απλά τα λες. Γιατί οι άκρως ρεαλιστικές ιστορίες του και οι προβληματισμοί του πατάνε στην γη. Για το γεγονός πως αν και τα...
  9. Χ

Το top-5 σας σε ελληνικά βιβλία!

Χμ..,νομίζω πως όταν είχε κυκλοφορήσει ήταν σε δυο τόμους, ίσως είχες διαβάσει τον έναν εξ αυτών; Η έκδοση του 2009 που διάβασα εγώ πριν 4-5 χρόνια (800 και κάτι σελίδες) πιστεύω είναι η πληρέστερη ιστορική βιογραφία για τον Άρη Βελουχιώτη. Και όντως διαβάζεται εύκολα ακόμα και για κάποιον που...
  10. Χ

Τι θα διαβάσεις το 2000 και 17!

Στόχος για φέτος είναι να ξεπεράσω τα 51 βιβλία που διάβασα πέρυσι...είμαι ήδη στο 24ο οπότε νομίζω πως ο στόχος είναι εφικτός.
  11. Χ

Το top-5 σας σε ελληνικά βιβλία!

Τοπ 5 ελληνικών βιβλίων 1. «Άρης, ο αρχηγός των ατάκτων» Διονύσης Χαριτόπουλος. 2. «Μπαρ Φλωμπέρ» Αλέξης Σταμάτης. 3. «...καλά εσύ σκοτώθηκες νωρίς/ Χαμογέλα, ρε...τι σου ζητάνε;» Χρόνης Μίσσιος. 4. «Οι πρώτοι πεθαίνουν τελευταίοι» Αντώνης Σουρούνης. 5. «Τα τζιτζίκια» Βαγγέλης Ραπτόπουλος. Το...
  12. Χ

Τα 10 καλύτερα βιβλία που διάβασα ποτέ

Τα δέκα αγαπημένα μου βιβλία μέχρι στιγμής και με καθόλου τυχαία σειρά και με τα κενά μεταξύ τους να προσδιορίζουν την απόσταση που υπάρχει μεταξύ τους. 1. «Ο Νονός» Μάριο Πούζο. 2. «Ο Σικελός» Μάριο Πούζο. 3. «Ο κηπουρός της νύχτας» Τζορτζ Πελεκάνος. 4. «Άρης, ο αρχηγός των ατάκτων»...
  13. Χ

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

Το 2016 ήταν ίσως η καλύτερη αναγνωστική χρονιά μου. Διάβασα πολλά και πολύ καλά μυθιστορήματα και πολλά ιστορικά (κυρίως υπό το θέμα Χίτλερ και Β' Π.Π.). Αν έπρεπε να διαλέξω τα καλύτερα θα έβαζα στη κορυφή το «Η επιστροφή» του Μαϊκλ Πανκ. Θα έβαζα για να συμπληρωθεί μια πεντάδα και το «Γκιακ»...
  14. Χ

Φίλιπ Ροθ ( Philip Roth ) : "Η Συνωμοσία Εναντίον της Αμερικής"

Πολύ ωραία παρουσίαση, μπράβο σου. Αν το πάρει κάπου το μάτι μου θα το τσιμπήσω. Είχα ξεκινήσει το «Ανθρώπινο στίγμα» πριν κάποια χρόνια και το άφησα στη μέση χωρίς όμως να φταίει το βιβλίο. Μέσα στο '17 θέλω να διαβάσω τουλάχιστον τα δυο βιβλία του που έχω στη βιβλιοθήκη μου.
  15. Χ

Αγαπημένο βιβλίο

Μακράν το καλύτερο βιβλίο που έχω διαβάσει είναι το «ο Νονός» του Μάριο Πούζο, ακολουθούν το «Ο Σικελός» του ιδίου και το «Ο κηπουρός της νύχτας» του Τζόρτζ Πελεκάνος. Πολυδιαβασμένα και αγαπημένα.
  16. Χ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Είμαι στις αρχές του «Ο τελευταίος Δον» του Mario Puzo. Ευκολοδιάβαστο τουβλάκι 662 σελίδων.
  17. Χ

Καλησπέρα σε όλη την παρέα

Καλησπέρα στην παρέα και από εμένα, σας βρήκα τυχαία εψές σερφάροντας στο διαδύκτιο και είπα να δοκιμάσω μιας και μου αρέσει να συζητώ και να αναταλλάσω απόψεις γύρω από τα βιβλία και όχι μόνο. /hxcbill