Search results

1. Λ

Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες : '' Εκατό Χρόνια Μοναξιά''

Ρένα επίσης πολύ ωραία -και κατά πολύ μικρότερα σε έκταση από το εκατό χρόνια μοναξιάς-είναι και τα ''Ανεμοσκορπίσματα'',καθώς και το ''Η κακιά ώρα''
  2. Λ

Μισοξεκινημένα...

Κάποια από αυτά που άφησα κι εγώ στη μέση έχουν ήδη αναφερθεί,όπως είναι:ΤΟ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ ΤΗΣ ΠΡΑΓΑΣ,Ο ΚΑΙΡΟΣ ΤΩΝ ΧΡΥΣΑΝΘΕΜΩΝ,ενώ ένα βιβλίο που μου είχαν προτείνει πολλοί είναι το ΑΡΩΜΑ ΤΟΥ ΟΝΕΙΡΟΥ του Τομ Ρόμπινς.Νομίζω πραγματικά ότι είναι το πιο απωθητικό βιβλίο που έχει πέσει στα χέρια μου,δεν...
  3. Λ

Πού προτιμάτε να διαβάζετε;

Σ'αυτό έχεις δίκαιο,απλά δεν θα ήθελα να χάσουν αυτά που μπορεί να προσφέρει το βιβλίο σε έναν άνθρωπο.Ευχαριστώ για την απάντηση!
  4. Λ

Πού προτιμάτε να διαβάζετε;

Λαλένα μόλις χτύπησες το ευαίσθητο σημείο μου.Κι εγώ προέρχομαι από ένα σπίτι που το διάβασμα δεν ήταν και η συχνότερη ασχολία.Να φανταστείς ότι από ένα σημείο και μετά παρακαλούσα τους γονείς μου να μου αγοράσουν βιβλία και εκείνοι δυσανασχετούσαν-κυρίως λόγω του όγκου που είχαν καταλάβει-.Όταν...
  5. Λ

Ακούτε μουσική όταν διαβάζετε;

Ερώτηση Φανφαρολο:Διαβάζοντας το βιβλίο καταφέρνεις να ακούς συγχρόνως και τη μουσική; Και εξηγούμαι με το εξής:εγώ όταν διαβάζω ή δεν καταφέρνω να συγκεντρωθώ,οπότε ακούω οτιδήποτε συμβαίνει γύρω μου,ή αφοσιώνομαι απόλυτα,οπότε δεν ακούω τίποτα.Σε αυτήν τη δεύτερη περίπτωση λοιπόν-για μένα...
  6. Λ

Λαϊκές προλήψεις και δοξασίες

Σύμφωνα με την -ποντιακής επίσης καταγωγής -γιαγιά μου,καθ'όλη τη διάρκεια του δωδεκαημέρου απαγορεύεται να κάνεις δουλειές μετά τη δύση του ήλιου γιατί θα έρθουν οι καλικάντζαροι και θα σου πάρουν τη φωνή!!!
  7. Λ

Η εκδίκηση στη λογοτεχνία

Δεύτερη φορά που το κάνω Φάρε.Συγγνώμη δεν θα επαναληφθεί!:συγνώμη:
  8. Λ

Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες : '' Εκατό Χρόνια Μοναξιά''

Θα συμφωνήσω με τα περισσότερα από όσα προαναφέρθηκαν,καθώς και για μένα ο MARQUEZ είναι από τους λατρεμένους μου!Το πρώτο του βιβλίο που έπεσε στα χέρια μου ήταν το ''Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας'' κάπου εκεί στο λύκειο.Με μάγεψε τόσο,που άρχισα να διαβάζω το ένα βιβλίο του μετά το άλλο και...
  9. Λ

Η εκδίκηση στη λογοτεχνία

Διαβάζοντας την Άννα Καρένινα και προσπαθώντας να κατανοήσω τον ψυχισμό της,
  10. Λ

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το όνομα του ρόδου"

Κι εγώ από τα ελληνικά γράμματα το έχω φυσικά σε μετάφραση της Καλλιφατίδη.Θα συμφωνήσω με όσα έχουν λεχθεί,πρόκειται για ένα καταπληκτικό βιβλίο και το μόνο που μου άρεσε εξίσου και στην κινηματογραφική μεταφορά του,η οποία αποδίδει-κατά τη γνώμη μου-πλήρως τη μυστηριακή ατμόσφαιρα του βιβλίου!
  11. Λ

Η δυναμική της πρώτης φράσης

Ο Βιζυηνός στο διήγημά του ''ΤΟ ΑΜΑΡΤΗΜΑ ΤΗΣ ΜΗΤΡΟΣ ΜΟΥ'' αρχίζει ως εξής: ''Άλλη αδερφή δεν είχομεν παρά μόνο την Αννιώ''. Καταπληκτικός ο Βιζυηνός στη δημιουργία αστυνομικής ατμόσφαιρας!!!
  12. Λ

Οι αγαπημένοι μας συγγραφείς κι οι κακές στιγμές τους

Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να ξαναπροσπαθήσω με τον ECO και με πείσατε!!!Ευχαριστώ για την πρόταση Λευτέρη,Μελουζίνα όντως για τον ΜΠΑΟΥΝΤΟΛΙΝΟ το σκεφτόμουν κι εγώ,γιατί δεν με απώθησε τόσο όσο το ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ.
  13. Λ

Η μονομανία του ενός συγγραφέα

Μονομανίας φανατική κι εγώ, και γιατί όχι;Είναι σαν να δοκιμάζεις γλυκό(η έτερη αδυναμία μου)από ένα ζαχαροπλαστείο, να ξετρελένεσαι και να μην ξαναπηγαίνεις εκει!Παράλογο!Εμένα λοιπόν αν μου αρέσει το βιβλίο ενός συγγραφέα,προσπαθώ να διαβάσω τα άπαντά του!Περιττό επομένως να αναφέρω...
  14. Λ

Οι αγαπημένοι μας συγγραφείς κι οι κακές στιγμές τους

Σίγουρα υπάρχουν καλές και κακές στιγμές σε όλους τους συγγραφείς.Από την άλλη πλευρά βέβαια νομίζω πως το θέμα είναι αρκετά υποκειμενικό,έτσι ένα βιβλίο έχει τη δυνατότητα να γεννά διαφορετικά συναισθήματα στον κάθε αναγνώστη(αυτή άλλωστε είναι και η ομορφιά του).Αν διαλέξω βιβλίο συγγραφέα που...
  15. Λ

Απεβίωσε η Ζωρζ Σαρρή

Πραγματικά Αλίκη δεν θα το μετανιώσεις!Καλή ανάγνωση!!!
  16. Λ

Ζωρζ Σαρή

Και επίσης ένα καταπληκτικό βιβλίο της που δεν αναφέρθηκε είναι ''ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ'',που αναφέρεται στην περίοδο της επταετίας.
  17. Λ

Απεβίωσε η Ζωρζ Σαρρή

15 και ίσως είναι και περισσότερες!Ένα βιβλίο πραγματικά για κάτω από το μαξιλάρι όπως είπε και η ΜΕΛΟΥΖΙΝΑ.Βιβλίο με πλοκή,σασπένς και συγχρόνως ταξιδιάρικο.Αυτό,όπως και άλλα βιβλία της Ζέη με έκαναν να ερωτευτώ την Αίγινα,αφού ήταν η αφορμή για να την επισκευτώ για πρώτη φορά.
  18. Λ

Απεβίωσε η Ζωρζ Σαρρή

Ο θησαυρός της Βαγίας είναι κι εμένα από τα αγαπημένα μου και το βιβλίο που έχω διαβάσει τις περισσότερες φορές(το λιγότερο 15)!Αλλά και τα υπόλοιπα βιβλία της ήταν υπέροχα!Κοινότυπο -αλλά ισχύει-η Ζωρζ Σαρρή και η Άλκη Ζέη συντρόφευσαν με τον καλύτερο τρόπο την παιδική και εφηβική ηλικία την...
  19. Λ

Έκλαψα όταν τα διάβασα

Πρέπει να ομολογήσω ότι κλαίω αρκετά εύκολα με βιβλία-όπως και με ταινίες-έτσι θα επιλέξω τα πιο δακρύβρεχτα για εμένα.Ο Όσκαρ Ουάιλντ που προαναφέρθηκε έχει γράψει και το πολύ καλό και συγκινητικό ''Ο εγωιστής γίγαντας''.Αυτό όμως που το διάβαζα και τα μάτια μου θόλωναν από το πολύ κλάμα ήταν...
  20. Λ

Ελληνική Μυθολογία

το βιβλιο του Buxton που αναφερει η γαια ειναι πραγματι ενα απο τα καλυτερα που εχει πεσει και στα δικα μου χερια σχετικα με την ελληνικη μυθολογια.Ειναι χωρισμενο κατα θεματικες ενοτητες και αναφερεται τοσο στους μυθους που αφορουν τους θεους πριν απο την κυριαρχια του δωδεκαθεου,οσο και στις...