Search results

1. Νιλς

''Γιώργος Ζορμπάς'': Ο Κώδικας της Δημιουργίας

Άργησα λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, αλλά είμαι ακόμα εδώ (και αυτό το καλοκαίρι): Παραθέτω δύο βιβλία τα οποία θα παρουσιάσω και σε εφημερίδα, αλλά δεν ξεχνώ από που ξεκίνησα. Δικό σας λοιπόν: Ο ''Κώδικας της Δημιουργίας'' είναι η λογοτεχνική σειρά, που, από πέρσι, μονοπωλεί το ενδιαφέρον...
  2. Νιλς

ΘΕΜΕΛΙΟ - ΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ (ΙΣΑΑΚ ΑΣΙΜΩΦ)

Καλά μου παιδιά, Δράττομαι της ευκαιρίας να παρουσιάσω συνολικά το μεγαλειώδες έργο του Ισαάκ Ασίμωφ, ''Θεμέλιο'' (άλλως, Γαλαξιακή Αυτοκρατορία). Επειδή, είναι πολύ της μοδός τώρα τελευταία το ''Θεμέλιο'' και επειδή, όπως είδαμε στην Λέσχη μας, έχει ήδη ξεκινήσει η παραγωγή τηλεοπτικής σειράς...
  3. Νιλς

Χιου Χάουι (Hugh Howey): Σιλό (Wool)

Τίτλος: Σιλό Πρωτότυπος τίτλος: Wool Συγγραφέας: Hugh Howey Μετάφραση: Γιώργος Καρατζήμας Εκδόσεις: Anubis Χρονολογία έκδοσης: 2013 Πρώτη έκδοση: 2011 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 569 ISBN: 978-960-497-598-3 Για τoν συγγραφέα : O Hugh Howey φαίνεται ενδιαφέρων τύπος. Γεννήθηκε στις ΗΠΑ το 1975...
  4. Νιλς

Ναόμι Άλντερμαν (Naomi Alderman): Η δύναμη (The power)

Τίτλος: Η Δύναμη (Εναλλακτικός τίτλος: Αν οι γυναίκες κυβερνούσαν τον κόσμο) Πρωτότυπος τίτλος: The power Συγγραφέας: Naomi Alderman Μετάφραση: Χριστίνα Μανιά Εκδόσεις: Οξύ Χρονολογία έκδοσης: 2019 Πρώτη έκδοση: 2016 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 494 ISBN: 978-960-436-539-5 Ποια είναι η Ναόμι...
  5. Νιλς

Μάργκαρετ Άτγουντ (Margaret Atwood): Όρυξ και Κρέικ (Oryx and Crake)

Τίτλος: Όρυξ και Κρέικ Πρωτότυπος τίτλος: Oryx and Crake Συγγραφέας: Margaret Atwood Μετάφραση: Έφη Τσιρώνη Εκδόσεις: Ψυχογιός Χρονολογία έκδοσης: 2014 Πρώτη έκδοση: 2003 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 518 ISBN: 978-618-010-518-6 Για την συγγραφέα : Γεννηθείσα στον Καναδά το 1939 η Άτγουντ έχει...
  6. Νιλς

Νόρα Κ. Τζέμισιν (Nora K. Jemisin): Η Πέμπτη Εποχή (The Fifth Season)

Τίτλος: Η Πέμπτη Εποχή Πρωτότυπος τίτλος: The fifth season Συγγραφέας: Nora K. Jemisin Μετάφραση: Ηφαιστίων Χριστόπουλος Εκδόσεις: Οξύ Χρονολογία έκδοσης: 2019 Πρώτη έκδοση: 2015 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 624 ISBN: 978-960-436-594-4 ΠΡΟΣΟΧΗ: Ακολουθεί σοβαρή κριτική. Ζητώ συγγνώμη για την...
  7. Νιλς

Ζοζέ Σαραμάγκου (Jose de Sousa Saramago): "Όλα τα ονόματα (Todos os nomes)''

Τίτλος: Όλα τα ονόματα Πρωτότυπος τίτλος: Todos os nomes Συγγραφέας: Josè Saramago Μετάφραση: Αθηνά Ψυλλιά Εκδόσεις: Καστανιώτη Χρονολογία έκδοσης: 1999 Πρώτη έκδοση: 1997 (Πορτογαλικά) Αριθμός σελίδων: 300 ISBN: 978-960-03-6207-7 Για τον συγγραφέα: O Ζοζέ (Ιωσήφ) ντε Σόζα Σαραμάγκου (José de...
  8. Νιλς

Άρλαν Κόμπεν (Harlan Coben): Ο ξένος (The stranger)

Τίτλος: Ο ξένος Πρωτότυπος τίτλος: The Stanger Συγγραφέας: Harlan Coben Μετάφραση: Αύγουστος Κορτώ Εκδόσεις: Μεταίχμιο Χρονολογία έκδοσης: 2016 Πρώτη έκδοση: 2015 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 398 ISBN: 978-618-032-4310 Για τον συγγραφέα: Ο Άρλαν Κόμπεν έχει γεννηθεί το 1962 στην Αμερική...
  9. Νιλς

Στούαρτ Τέρτον (Stuart Turton): Οι Επτά Θάνατοι της Έβελιν Χάρντκαστλ (The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle)

Τίτλος: Οι Επτά Θάνατοι της Έβελιν Χάρντκαστλ Πρωτότυπος τίτλος: The Seven Deaths of Evelyn Hardcastle Συγγραφέας: Stuart Turton Μετάφραση: Θεόδωρος Τσαπακίδης Εκδόσεις: Μεταίχμιο Χρονολογία έκδοσης: 2020 Πρώτη έκδοση: 2018(Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 588 ISBN: 978-618-032-0381 Για τον...
  10. Νιλς

Τζωρτζ Όργουελ (George Orwell): 1984 - Ο Μεγάλος Αδελφός (Nineteen eighty four)

Τίτλος: 1984 - O Μεγάλος Αδερφός Πρωτότυπος τίτλος: Nineteen Eighty-Four Συγγραφέας: George Orwell Μετάφραση: Νίνα Μπάρτη Εκδόσεις: Κάκτος Χρονολογία έκδοσης: 1978 Πρώτη έκδοση: 1949 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 341 ISBN: 960-382-468-2 Σημείωση συντάκτη : Αρχικά να τονίσω ότι το βιβλίο έχει...
  11. Νιλς

Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov): Εγώ, το Ρομπότ (I, Robot)

Τίτλος: Εγώ, το Ρομπότ Πρωτότυπος τίτλος: I, Robot Συγγραφέας: Isaac Asimov Μετάφραση: Δ. Αποστόλου Εκδόσεις: Κάκτος Χρονολογία έκδοσης: 1976 Πρώτη έκδοση: 1950 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 218 ISBN: Άγνωστον Για ποιο λόγο αυτή η παρουσίαση; Κατ' αρχάς, να τονίσω ότι το βιβλίο αυτό συναναγνώσθηκε...
  12. Νιλς

Συνανάγνωση : ''Εγώ, το Ρομπότ (I Robot)'' Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov)

Κυρίες και κύριοι, Καλησπέρα σας. Επειδή, από ότι φαίνεται, δεν θα έχουμε περισσότερες συμμετοχές, προτείνω να προχωρήσουμε. Το βιβλίο που θα (συν)αναγνωσθεί είναι το "Εγώ το Ρομπότ (I Robot)" του Αμερικανού συγγραφέα, Ισαάκ Ασίμωφ. Όσοι θέλετε να συμμετάσχετε στην παρούσα συνανάγνωση, αλλά...
  13. Νιλς

Επιστημονική Φαντασία - Συνανάγνωση Πασχαλινή 2020;

Κυρίες και κύριοι καλησπέρα. Μετά τις κρατικές εξαγγελίες, σύμφωνα με τις οποίες δεν σουβλίζουμε φέτος, δεν πάμε σε χωριά, είπαμε να κάνουμε παρέα ο ένας στον άλλον διαβάζοντας μαζί. Σκεφτήκαμε, λοιπόν, με τον @Ιαβερης (ψέματα λέω, εκείνος το σκέφτηκε και ο @Νικόλας Δε Κιντ μας έδωσε πολύτιμες...
  14. Νιλς

Αναζήτηση βιβλίων ΕΦ

Παιδιά, ψάχνω προς αγορά τα εξής δύο βιβλία: 1. Η αρχή της αβεβαιότητας, Ντμίτρι Μπιλένκιν, εκδ. Καστανιώτη, 1988., 2. Παγκόσμια Ψυχή, Μιχαήλ Έμτσεφ-Γερεμέι Παρνόφ, εκδ. Καστανιώτη, 1988. Όποιος τα έχει και δεν τα θέλει πια, ας επικοινωνήσει.
  15. Νιλς

Νταν Σίμμονς (Dan Simmons): ''Η Πτώση του Υπερίωνα'' (Fall of Hyperion)

Τίτλος: Η πτώση του Υπερίωνα Πρωτότυπος τίτλος: Fall of Hyperion Συγγραφέας: Dan Simmons Μετάφραση: Βασίλης Αθανασιάδης, Μάριος Πρεφτίτσης Επιμέλεια: Αλεξάνδρα Λέτσα Εκδόσεις: Anubis Χρονολογία έκδοσης: 2008 Πρώτη έκδοση: 1990 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 565 ISBN: 978-960-306-723-8 Πρόλογος...
  16. Νιλς

Άλλη μία μέρα

Φίλοι μου, Μία από τις λιγότερο αδιάκριτες ερωτήσεις που κάνω, είναι πως ήταν η ημέρα σου. Την κάνω, όμως, μόνο σε ανθρώπους που με νοιάζει η απάντησή τους. Για αυτό, λοιπόν, την κάνω και σε εσάς. Δημιουργώ, λοιπόν, το παρόν νήμα για να γράφει (όποιος το επιθυμεί, εκτός από τον @Λέανδρος που...
  17. Νιλς

Νταν Σίμμονς (Dan Simmons): ''Υπερίων'' (Hyperion)

Τίτλος: Υπερίων Πρωτότυπος τίτλος: Hyperion Συγγραφέας: Dan Simmons Μετάφραση: Βασίλης Αθανασιάδης Επιμέλεια: Δώρα Γιακουμή Εκδόσεις: Anubis Χρονολογία έκδοσης: 2005 Πρώτη έκδοση: 1989 (Αγγλικά) Αριθμός σελίδων: 479 ISBN: 978-960-306-629-3 Ευχαριστίες: Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον @Χανκ Μουντυ...
  18. Νιλς

Λίγα λόγια και για μένα

Την ιδέα για να γράψω για μένα δυο κουβέντες μου την έδωσε ο @Λέανδρος και η @Σαώρη. Και μιας και πλέον κατάλαβα, ότι είμαι εδώ για να μείνω, είπα να συστηθώ. Πως ανοίγει ένα εστιατόριο και κάνει εγκαίνια μετά από ένα μήνα; Κάπως έτσι. Γεννήθηκα το 1983, στην Αθήνα, όπως και οι δικοί μου. Είμαι...
  19. Νιλς

Ζοσέ Σαραμάγκου (Jose Saramago) : Περί Θανάτου (As Intermitencias da Morte)

Τίτλος: Περί Θανάτου Πρωτότυπος τίτλος: As Intermitencias da Morte Συγγραφέας: Jose Saramago Μετάφραση: Αθηνά Ψυλλιά Εκδόσεις: Καστανιώτη Έτος έκδοσης: 2007 Έτος πρώτης έκδοσης: 2005 (Πορτογαλικά) ISBN: 978-960-03-5672-4 Το στόρυ: Βρισκόμαστε σε μία χώρα (η οποία δεν κατονομάζεται αλλά μοιάζει...
  20. Νιλς

Ισαάκ Ασίμωφ (Isaac Asimov): "Ακόμα και οι θεοί" ("The Gods Themselves")

Τίτλος: Ακόμα και οι θεοί Πρωτότυπος τίτλος: The Gods Themselves Συγγραφέας: Isaac Asimov Μετάφραση: Ελένη Παλαιολόγου Εκδόσεις: Κάκτος Έτος έκδοσης: 1994 Έτος πρώτης έκδοσης: 1972 (Αγγλικά) ISBN: 978-960-382-571-5 Άλλο ένα βιβλίο επιστημονικής φαντασίας του Ισαάκ Ασίμωφ που διάβασα και...