Search results

1. Αλουκαρδ

Μια βιβλιοθήκη της "Λέσχης του Βιβλίου";

Θα πρότεινα η μορφή να είναι ανταλλαγής βιβλίων και όχι δανειστική,για παράδειγμα ένα απο τα αρνητικά αυτής της μορφής θα είναι πως κάποιος που είναι σε απομακρυσμένο μέρος και θέλει να δανειστεί θα πρέπει να πληρώσει τα έξοδα αποστολής για να το παραλάβει και να το επιστρέψει μετά στο κάτοχο...
  2. Αλουκαρδ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Θα ξεκινήσω το "Θαυμαστός καινούργιος κόσμος " του Αλντους Χαξλευ
  3. Αλουκαρδ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Παρέλαβα και εγω με τη σειρά μου το δώρο του μέλους @Σελεφά 👌👌👌 Είχε ενδιαφέρον αυτό με την ανταλλαγή,θα μπορούσαμε ίσως να φτιάξουμε και ένα σχετικό νήμα ώστε να μπορούν τα μέλη να προσθέτουν βιβλία που θα ήθελαν να ανταλλάξουν με κάποιο άλλο που θα τους ενδιαφέρει κάποιου μέλους...
  4. Αλουκαρδ

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Τελείωσα το Σιλμαριλλιον του Τολκιν, αν εξαιρέσουμε τη πληθώρα ονομάτων και τοποθεσιών το βιβλίο μου άρεσε πάρα πολύ ,δεν θα μπορούσε άλλωστε να μην μου αρέσει καθώς είμαι λάτρης της ιστορίας του Άρχοντα των Δαχτυλιδιων,εμπλουτισε την ιστορία του με τις απαρχές και τη δημιουργία του κόσμου του...
  5. Αλουκαρδ

Transgressive fiction (Λογοτεχνία της παραβατικότητας)

Δεν είπα πουθενά ουτε άφησα να εννοηθεί ότι είναι δικό μου το κείμενο, στο τέλος του κειμένου γράφει οτι είναι απο το The New Yorker
  6. Αλουκαρδ

The Taxi Driver Ο Τράβις Μπικλ είναι βετεράνος του πολέμου του Βιετνάμ που ζει στη Νέα Υόρκη, προσπαθώντας να προσαρμοστεί στη νέα του καθημερινότητα. Υποφέρει από αϋπνίες και από κατάθλιψη κι εργάζεται ως ταξιτζής τα βράδια, ενώ την ημέρα συχνάζει σε σινεμά όπου προβάλλονται πορνογραφικές...
  7. Αλουκαρδ

Κυκλοφόρησε τον Ιούλιο, δεν γνωρίζω αν έχει κυκλοφορήσει και παλαιότερα στα ελληνικά...Ταινιαρα μπήκε στη λίστα για αγορά και το βιβλίο
  8. Αλουκαρδ

Το Fight Club είναι στη λίστα μου για επόμενη αγορά απο αυτά που αναφέρατε, η ταινία είναι απο τις αγαπημένες μου,νομίζω πως μπορεί να μπει εδω απ' ότι είδα και αναμένω να διαβάσω το βιβλίο που θα κάνουμε ανταλλαγή με τη @Σελεφά το "Εργοστάσιο Σφηκών" του Ίαν Μπανκς Επίσης στο η "Η σύντομη...
  9. Αλουκαρδ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

@Σελεφά Οπότε έχουν εξτρά συλλεκτική αξία ως εξαντλημένα...😁 Ναι,χαρά μου να βοηθήσω δεν θα μου λείψουν πραγματικά και απέχω αρκετά απ'το να έχω όλη τη συλλογή οπότε μπορώ να σου τα δώσω ✌
  10. Αλουκαρδ

Εγω αγόρασα μια έκδοση του Σερλοκ Χολμς με σκληρό εξώφυλλο που περιλαμβάνει τη "Σπουδή στο κόκκινο" και "Το σήμα των τεσσάρων"
  11. Αλουκαρδ

@Σελεφά Κατάλαβα,μακάρι να τα βρεις, αλλιώς μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις να ολοκληρώσεις τη σειρά, το 33,το 45 και το 23 τα εχω, οπότε αν δεν τα βρεις μπορώ να σου δώσω τα δικά μου αν δεν έχεις πρόβλημα που είναι μεταχειρισμένα...🙂
  12. Αλουκαρδ

@Σελεφά Ποιά είναι τα 4 που ψάχνεις δεν μας είπες;
  13. Αλουκαρδ

@Σελεφα με πήγες πολλά χρόνια πίσω,είχα φάει κόλλημα με αυτή τη σειρά βιβλίων και τη σειρά ο Αλφρεντ Χίτσκοκ και οι 3 ντετέκτιβ 🙂
  14. Αλουκαρδ

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Μέση-Γη Βασίλειο του Μπελεριαντ,Ανγκμπαντ,Βαλινορ με το Σιλμαριλλιον του Τολκιν :προσκυνώ:
  15. Αλουκαρδ

Βιβλία που εξαντλήθηκαν

@Εμμανουήλ Σαββας Στο "Σπίτι απο φύλλα" ελπίζω αναφέρεσαι ... :φιρουλί:
  16. Αλουκαρδ

@Μιλαμπρος κατάλαβα πως το εννοείς,είμαι σίγουρος πάντως πως αν το ολοκλήρωνε ο ίδιος το έργο του όπως θα το ήθελε πριν κυκλοφορήσει θα ηταν πολύ ανώτερο...
  17. Αλουκαρδ

@Μιλαμπρος Ευχαριστώ πολυ!σίγουρα θα το ευχαριστηθώ γιατι ήθελα να το διαβάσω εδω και πολλά χρόνια..το θεωρείς καλύτερο απο τον Άρχοντα δηλαδή;
  18. Αλουκαρδ

Ξεκίνησα το Σιλμαριλλιον τελικά του Τολκιν, προσπαθωντας να ξεπερασω το σοκ των δεκαδων ονοματων χαρακτηρων και περιοχων 😄