Search results

1. Μ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Πήρα ένα δωράκι αυτές τις μέρες!!!:αγαπώ: Ντουέντε - Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα
  2. Μ

Διαβάζετε πολλά βιβλία συγχρόνως;

Ποτέ δε διαβαζω βιβλία ταυτόχρονα γιατι χανεται το μυαλο μου...θελω οταν διαβαζω ενα βιβλίο να το ζω στο έπακρον!! Αποπειραθηκα βέβαια μια φορα να διαβασω και δευτερο, έτσι από περιέργεια, αλλα ηταν σκετη αποτυχία!!!:τρέλα:
  3. Μ

Καλησπέρα παίδες!!!

Καλώς τη Μις Κάθυ!!!!Πολυ σωστή κίνηση να μας έρθεις!Θα παρεις πολύ ωραίες ιδεες για ανάγνωση απο όλα τα παιδιά εδώ! Καλή περιήγηση στη Λέσχη!!:)
  4. Μ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Μόλις διαβασα τον "Ευτυχισμένο πρίγκιπα κι άλλες ιστορίες" από Όσκαρ Ουάιλντ!πολυ όμορφες ιστοριούλες,λθγο μελαγχολικές βεβαια,αλλα με ηθικα διδαγματα διαχρονικα!!Μου αρεσε πολύ!! Συνεχίζω με τον "Ασώματο άνθρωπο" του Τζον Ντιξον Καρ και πραγματικα το ξεκινω με μεγάλη περιέργεια κ ενδιαφερον...
  5. Μ

Λογοτέχνες με τραγικό τέλος

Ο Κώστας Ταχτσής, λογοτέχνης (με πιο γνωστό το "Τρίτο στεφάνι") δολοφονήθηκε στο σπίτι του στις 25 Αυγουστου 1988 σε ηλικία 60 χρόνων.Ο δολοφόνος του δεν βρέθηκε ποτέ.
  6. Μ

Ιαβέρη, πρώτη μου φορά διάβασα Τσέχωφ και για να είμαι ειλικρινής είχα 'άλλες προσδοκίες.Δεν ήταν κακό αλλά κάπως αδιάφορο..Θα συμφωνήσω..Μάλλον θα πρέπει να δοκιμάσω με κάτι άλλο δικό του! Δεκτές οι προτάσεις φυσικά!!
  7. Μ

Διάβασα στα γρήγορα την "Κυρία με το σκυλάκι" του Τσέχωφ κ τωρα διαβάζω τον "Ευτυχισμένο πρίγκιπα" του Όσκαρ Ουάιλντ.
  8. Μ

Βρες την έκφραση

Ε ρε παιδιά :)))) Μπρίκια κολλάμε;;; The old hen has the juice!
  9. Μ

Τα αποτελέσματα του 2ου διαγωνισμού φωτογραφίας

Συγχαρητήρια και στους τρεις συνλεσχίτες που δικαίως απαρτίζουν την τριάδα!!!
  10. Μ

Χάρπερ Λι (Harper Lee): Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια (To kill a mocking bird)

Πραγματικά εγώ ενθουσιάστηκα με το βιβλίο !Αξιζει να το διαβάσουν όλοι οι βιβλιόφιλοι! Οι βιβλιοφάγοι επιβάλλεται!!!!
  11. Μ

Χαχαχα!Αλήθεια?Δεν ξερω αν την υιοθέτησα απο τη Μακεδονία ή την Θεσσαλία ή είναι πανελλαδικής εμβέλειας και απλώς να μην έτυχε να την ακουσεις!!! Πάντως έμενα μου αρέσει και την χρησιμοποιώ συχνά!!! Με βλέπω να μπαίνω στον τζόγο να τη δω ,λοιπόν!:)))
  12. Μ

Πεταλούδα μου, συνήθως αποφεύγω να βλέπω τις ταινίες απο βιβλία που εχω διαβάσει γιατι εχω απογοητευτεί πολλές φορές!! Βλέπω όμως εδώ οτι τα σχόλια για την συγκεκριμένη είναι ιδιαιτέρως θετικά και ίσως μπω στον τζόγο να τη δω!!:)
  13. Μ

Μόλις τελείωσα το υπέροχο ''Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια'' της Χάρπερ Λι και συνεχίζω με ''Το ερωτευμένο σύννεφο'' του Ναζίμ Χικμέτ.
  14. Μ

Αγαπητέ Μπου, μεγάλη παραλειψη αν δεν το έχεις διαβάσει ακομα!Νομιζω πως θα ενθουσιαστείς!:)))
  15. Μ

Μόλις το τελείωσα κι εγω και θα συμφωνήσω με την Ασημένια. Τι ωραίο βιβλίο!!!!Το διάβασα σε τρεις μέρες (πράγμα πολύ δύσκολο λόγω έλλειψης χρόνου!) Με το που το πιασει κανείς στα χέρια του δεν θα θέλει να το αφήσει!!Μεσα από τα μάτια ενός μικρού κοριτσιου θιγονται πολλά μεγάλα ζητήματα, κυρίως...
  16. Μ

Μόλις τελείωσα τη "Σκακιστική νουβέλα" του Σ. Τσβάιχ και βρίσκομαι στις πρώτες σελίδες του ''Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια'' της Χάρπερ Λι.Ξεκινώ το βιβλίο με μεγάλο ενδιαφέρον γιατί οι κριτικές του είναι εξαιρετικές! Ελπίζω να ενθουσιαστώ!!
  17. Μ

Στέφαν Τσβάιχ (Stefan Zweig) : "Σκακιστική νουβέλα"

Μόλις τελειώσα την ''Σκακιστική νουβέλα''..Τι να πω γι΄αυτό το βιβλίο!Τόσο μικρό στην έκτασή του αλλά τόσο περιεκτικό και καλογραμμένο , σου κρατά το ενδιαφέρον με κάθε του λέξη!! Θα συμφωνήσω με τη Μεταλλαγμένη, περίμενα κάτι ακόμα στο τέλος του,μια κορύφωση, ίσως, για να αγγίξει το βιβλίο...
  18. Μ

2ος Διαγωνισμός Φωτογραφίας: "Χειμώνας και Βιβλίο" — Οι συμμετοχές

Πωπω!!!Πολλοι καλλιτέχνες!! Είμαστε στη λέσχη βιβλίου ή φωτογραφίας;;;:))) Μπράβο σε όλους!!!