Search results

1. Α

Μαθαίνοντας για την τέχνη της γραφής από το "Γράμματα σε έναν νέο ποιητή"- Ράινερ Μαρία Ρίλκε

Πιστεύω πως η πλειοψηφία των ανθρώπων που γράφουν αισθάνονται κάποια στιγμή την ανάγκη για έναν οδηγό, κάποιον που θα τους δώσει μια κατεύθυνση και γιατί όχι το κλειδί για τη δημιουργία.... Για μένα ο οδηγός αυτός ήρθε όταν δεν τον περίμενα και τότε μόνο κατάλαβα ότι τον είχα ανάγκη. Ήταν το...
  2. Α

Συνανάγνωση - "Death Note" (μάνγκα)

Το Death Note είναι ένα μάνγκα που αναδείχθηκε πολύ μέσα από την συζήτησή μας για τη συγκεκριμένη κατηγορία κόμιξ, οπότε αξίζει να το διαβάσουμε μαζί . Για το πώς θα το βρει κάποιος ας μου στείλει π.μ. Όσον αφορά τώρα το ρυθμό με τον οποίο θα γίνει η συνανάγνωση... ακούω προτάσεις. Είναι μια...
  3. Α

Έχετε ακούσει για τα μάνγκα;

Αλήθεια έχετε διαβάσει ποτέ; Τα μάνγκα διαβάζονται σε ολόκληρο τον κόσμο (υπερβολές :ρ) και τα τελευταία χρόνια έχουν κερδίσει κι ένα σοβαρό ποσοστό υποστηρικτών και στην Ελλάδα, συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου. Φήμες λένε πως είναι το νούμερο ένα προϊόν εξαγωγής της Ιαπωνίας. Τι είναι...
  4. Α

Έιβι (Avi) : "Ρωμαίος και Ιουλιέττα, μαζί και ζωντανοί επιτέλους"

Τίτλος:Ρωμαίος και Ιουλιέττα, μαζί και ζωντανοί επιτέλους Συγγραφέας: Έιβι (Avi) Μετάφραση: Ιωάννα Καρατζαφέρη Εκδόσεις: Πατάκη (Συλλογή Περιστέρια) Αριθμός Σελίδων: 105 Έτος Έκδοσης: 1994 ISBN: 960-360-877-7 Υπόθεση Ο Πίτερ Σαλτς και η Άναμπελ Στάκμπουλ είναι μαθητές του γυμνασίου και η ζωή...
  5. Α

Αρκάς : "Εχθροί εξ αίματος"

Τίτλος: Εχθροί εξ αίματος Συγγραφέας: Αρκάς Εκδόσεις:γράμματα Έτος Έκδοσης:2007 ISBN:978-960-329-452-8 Υπόθεση Το έργο εξελίσσεται στο εσωτερικό ενός ανθρώπινου οργανισμού μετά από ένα τροχαίο ατύχημα. Ο Εγκέφαλος βρίσκεται σε κώμα και τα υπόλοιπα όργανα (ζωτικά και μη, χτυπημένα ή όχι)...
  6. Α

"Κοπλιμέντα"

Έψαξα στο φόρουμ αλλά δεν βρήκα κάτι ανάλογο. Συγχωρέστε με αν αναφέρομαι σε κάτι που έχει ήδη λεχθεί... Θα ήθελα να μοιραστώ μια παρατήρησή μου για τα κοπλιμέντα που κάνουν συνήθως οι άντρες στις γυναίκες τα οποία αν τα καλοσκεφτείς είναι λίγο παράλογα και αναρωτιέμαι για το πώς κατέληξαν να...
  7. Α

Ο Γκρου

Τίτλος:Ο Γκρου και η Φιλία Κείμενο και Σχέδιο: Σέργιο Αραγονές Λογοπλάστης: Μαρκ Εβάνιερ Έτος Έκδοσης:2005 Εκδόσεις:Τερζόπουλος ISBN:960-7220-76-5 Τίτλος:Ο Γκρου δεν έχει κέφια 'Ετος Έκδοσης:2006 ISBN:960-7220-78-1 Τίτλος: Ο Γκρου Παντρεύεται 'Ετος 'Εκδοσης:2006 ISBN:960-7220-82-Χ Τίτλος:Ο...
  8. Α

Όουν Κόλφερ (Colfer Eoin) : Αρτέμης Φάουλ (Artemis_Fowl)

Τίτλος: Αρτέμης Φάουλ, Τα χίλια πρόσωπα Συγγραφέας: Όουν Κόλφερ Μετάφραση: Καίτη Οικονόμου Εκδόσεις: Ψυχογιός Έτος Έκδοσης:2001 ISBN: 960-274-552-5 Τίτλος: Αρτέμης Φάουλ,Περιπέτεια στην Αρκτική Έτος Έκδοσης:2002 ISBN: 960-274-661-0 Τίτλος: Αρτέμης Φάουλ, Ο κώδικας της Αιωνιότητας Έτος...
  9. Α

Κουλούρι

Τίτλος: Κουλούρι #1 Δημιουργός: Τομεκ Εκδόσεις: Jemma Press Έτος έκδοσης: 2011 ISBN: 978-960-6732-65-2 Το ανακάλυψα τυχαία και μου άρεσε πολύ. Πρόκειται για ένα μικρό σε μέγεθος κόμιξ που αριθμεί μόλις 24 σελίδες. Έχουν κυκλοφορήσει το #2 και #3 και σύντομα και το #4. Νομίζω ότι αξίζει να το...
  10. Α

Ο Κόκκορας του Αρκά

Τίτλος: Ο Κόκκορας Δημιουργός: Αρκάς Εκδόσεις: γράμματα Έτος έκδοσης: 2002 (επίτομο) Έτος πρώτης έκδοσης: 1981 ISBN: 960-329-355-5 Κόκκορας: Όλη μας η ζωή είναι μια μοναχική πορεία προς τον τάφο. Γουρούνι: Άσε που στο δρόμο μπορεί να πεθάνεις. Ο Κόκκορας είναι το πρώτο έργο του Αρκά που...
  11. Α

Bone

Τίτλος: Bone Διωγμένοι από την Μποουνβιλ 1 Συγγραφέας: Jeff Smith Μετάφραση: Κατερίνα Βάχλα Εκδόσεις:Jemma Press Έτος έκδοσης:2006 Έτος πρώτης έκδοσης: 1991(Αγγλικά) ISBN: 960-89157-3-2 Η σειρά αποτελείται συνολικά από εννέα τόμους Τίτλος:Bone Μια απίθανη Αγελαδοδρομία 2 Έτος έκδοσης:2007...
  12. Α

Μίριελ Μπαρμπερί (Muriel Barbery) : "Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου"

Τίτλος: Η κομψότητα του σκαντζόχοιρου Συγγραφέας: Μίριελ Μπαρμπερί (Muriel Barbery) Μετάφραση: Ρίτα Κολαΐτη Εκδόσεις: Σύγχρονοι Ορίζοντες Έτος έκδοσης: 2008 ISBN: 978-960-398-247-0 Αριθμός σελίδων: 379 Περιγραφή (από το οπισθόφυλλο του βιβλίου) Σπάνιες στιγμές αληθινής ομορφιάς μέσα από...
  13. Α

Έντγκαρ Άλαν Πόε vs Σερ Άρθουρ Κόναν Ντόυλ

Όπως οι περισσότεροι βιβλιόφιλοι έτσι κι εγώ έχω αρκετά αδιάβαστα στη βιβλιοθήκη μου. Η βροχερή βραδιά απόψε διαμόρφωσε ένα ιδανικό σκηνικό για Πόε κι έτσι αποφάσισα να διαβάσω επιτέλους το "Ιστορίες μυστηρίου και φαντασίας" που στέκει τουλάχιστον ένα χρόνο αδιάβαστο. Καθώς ξεκίνησα να διαβάζω...
  14. Α

Γεια!

Γεια σας! Χαίρομαι που συμμετέχω σε αυτό το φόρουμ!:))