Search results

1. Ν

Από πού το παρωνύμιό σου;

Χμμμμμ... Εμένα με λένε Νίκο.. :))))
  2. Ν

Ποια χώρα θεωρείτε ότι έχει βγάλει την καλύτερη λογοτεχνία;

Καλημέρα.:)) Δεν το είπα ως: κάνοντας αυτό αναγκαστικά θα έχουμε εκείνο. Πως αν διαβάσουμε 1000 βιβλία θα γίνουμε οι σούπερ ντούπερ yeah στα βιβλία και η γνώμη μας θα ανάγεται αυτόματα σε απόλυτη "θέση" για τους υπόλοιπους κοινούς θνητούς, οι οποίοι δεν έχουν διαβάσει τόσα όσα εμείς. Αλλά ως...
  3. Ν

Καλησπέρα παίδες!! Μετά από καιρό επιτέλους ξαναβρίσκομαι στον υπολογιστή μου (desktop εν έτει 2011 - φτου μου!!) και μπαίνοντας στο φόρουμ στο "τι νέο" βλέπω να πιάνουμε τις "μεγάλες λογοτεχνικές πατρίδες".. Ωραία..:διάβασμα7: Έχω ψηφίσει Ρώσους πριν λίγο καιρό. Οι Ρώσοι δεν έχουν μόνο το...
  4. Ν

Παγκόσμια λογοτεχνία-Κλασική βιβλιοθήκη

Και η παναγία τρομερό βιβλίο..πολύ δυνατό..όχι σαν τους άθλιους βέβαια, αλλα.....Ουγκώ!αξία! Απο τη μεριά μου, ενώ είχα πει πως δε μου ταίριαζε και πολύ η σειρά λόγω φορτωμένης αισθητικής και δεν είχα σκοπό να πάρω, κατέληξα να την παίρνω.. Νίκησε η θέλησή μου να τα έχω κάποια απο αυτά τα βιβλία.
  5. Ν

!!! "παίρνουμε οπωσδήποτε" χωρίς αυτά ? : -πόλεμο και ειρήνη -δον κιχώτη -έγκλημα και τιμωρία τς τς τς :)))) (βέβαια γι'αυτούς που δεν τα έχουν ήδη..εκτός κι αν τα πάρουν λόγω έκδοσης-σκληρόδετα και καλό χαρτί)
  6. Ν

Νίκος Καζαντζάκης : "Ο Φτωχούλης του Θεού"

απ' ό,τι ξέρω ο καζαντζάκης το είχε πολύ το θέμα με την αναζήτηση του θεού..και πίστευε σε θεό.. άρα ίσως είχε και την "ανάγκη" να δημιουργήσει ένα έργο σε μια περίοδο που πιθανώς να ήταν στα φόρτε της η αναζήτησή του.. τώρα, για το βιβλίο, λόγω θέματος, καταστάσεων και "συμπεριφορών"...
  7. Ν

Stranger than fiction - Πιο παράξενο κι απο παράξενο

Παιδιά καλησπέρα. Λοιποοοοον... Καθώς καθόμουν και κοιτούσα το το υποφόρουμ "σινεφίλ" στο βιβλιόφιλο φόρουμ μας, μου ήρθε στο μυαλό μια ταινία όπου ο ήρωας είναι απρόσμενα συνδεδεμένος με ένα βιβλίο. Η "βιβλιοταινία" "Πιο παράξενο κι από παράξενο" του Μαρκ Φόστερ...
  8. Ν

Γιώργος Λάνθιμος : "Κυνόδοντας"

την είδα πριν καιρό την ταινία. και δεν ξέρω, αλλά μου άρεσε πάρα πολύ. τόσο η ερμηνείες όσο και η σκηνοθεσία.. και βέβαια ούτε λόγος για το απίστευτο σενάριο.. νομίζω, απο τις καλύτερες ελληνικές ταινίες εδώ και πάρα πολύ καιρό έχει δει κανείς καμιά άλλη απο τις συνυποψήφιες για το ξενογλωσσο?
  9. Ν

Αποσπάσματα με γέλιο

Λοιπόν....έψαξα έψαξα έψαξα αλλά τελικά το βρήκα.. Θα ζητήσω συγγνώμη για την κακή μου μνήμη γιατί "παραποίησα" τη συζήτηση και αντέστρεψα τους ρόλους... :συγνώμη: Ο Γουλιέλμος είναι αυτός που το λέει στον Άντσο. Ορίστε το απόσπασμα, το οποίο είναι διαφορετικό από αυτό που έδωσα πριν αλλά και...
  10. Ν

Αμφισβητίες του Καζαντζάκη

Το πως ο καθένας διαβάζει και -τελειώνοντας το- κρίνει ένα π.χ. μυθιστόρημα είναι κάτι εντελώς προσωπικό και μοναδικό. Κάποιοι το προσεγγίζουν απλά ως μια αισθητική απόλαυση. Κάποιοι το "αποδομούν" (ηθελημένα ή όχι) ψάχνοντας στην εκάστοτε δημιουργία προεκτάσεις πολιτικές, κοινωνικές...
  11. Ν

Βιβλιοφαγία: επίκτητη ή κληρονομική;

Δε θυμάμαι ποτέ τους γονείς μου να διαβάζουν. Αλλά θυμάμαι να μου ζητάνε να διαβάσω χωρίς όμως ποτέ να μου προτείνουν κάτι :( Δε θα μπορούσες να πεις πως ήταν ένα σπίτι όπου "αγαπούσαν" τη λογοτεχνία, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει το αντίθετο.... Η βιβλιοθήκη είχε πολύ λίγα πράγματα, και αυτά τα...
  12. Ν

Όπως συζητούσα με τη Δήμητρα, αναφερθήκαμε στις μεγάλες λογοτεχνικές πατρίδες χωρίς να έχω δει την ψηφοφορία.. Και της είχα πει χωρίς καν να το σκεφτώ: Ρώσοι, Γάλλοι, Αμερικάνοι :)) Έτσι η ψήφος μου πάει στη Ρωσία (κυρίως λόγω της αγάπης μου για τον Τολστόι), αλλά πως μπορεί κάποιος να αφήσει...
  13. Ν

Αποσπάσματα με γέλιο

Αν και δεν έχω δυνατή μνήμη, αυτό μου έχει μείνει.. Στο όνομα του ρόδου θυμάμαι τον Γουλιέλμο και τον Άντσο να κατεβαίνουν στην κρύπτη που τυχαία βρήκαν και όπου υπήρχαν τα κειμήλια και τα λείψανα και όλοι οι θησαυροί της μονής και δε θα ξεχάσω μια φράση του Άντσο ο οποίος κοιτούσε...
  14. Ν

Ποια ήταν τα πρώτα σας βιβλία;

μικρός δεν ήμουν καθόλου του βιβλίου... αλλά λόγω ανωτέρας βίας (γονείς) διάβασα το πρώτο που βρήκα στη βιβλιοθήκη μας.. τον ρωβινσώνα κρούσσο..πρέπει να ήμουν γύρω στα 14 και θυμάμαι μου είχα αρέσει.. αλλά δεν ξαναδιάβασα τίποτα μέχρι το 2ο-3ο έτος της σχολής.. οπότε το πρώτο βιβλίο που επέλεξα...
  15. Ν

παιδιά σε μια βόλτα μου, τα έψαξα και εντόπισα σε ένα περίπτερο τις μεγάλες προσδοκίες...και εκεί που είχα στο νου μου να το πάρω αν το βρω, μόλις το είδα το ξανασκέφτηκα...πολύ "φορτωμένη" έκδοση..ροκοκό..χρυσά και ξανά χρυσά και ανάγλυφα..υπερβολικό..(για τα γούστα μου εννοείται...) μάλλον δε...
  16. Ν

Καλημέρα παιδιά.. Από εφημερίδα θα είναι αυτή η σειρά? Γιατί από αυτό το 4,95 και 9,95 σαν deagostini ακούγεται.. Υπάρχει κανένα λινκ? Δε μπορώ να βρω κάτι στο ιντερνετ
  17. Ν

"Οι Μεγάλες Δίκες" Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία

Καλησπέρα παιδιά.. ενδιαφέρουσα ακούγεται η νέα πρόταση της ελευθεροτυπίας.. Έχει πάρει κανείς το πρώτο? στήσιμο έκδοσης, ποιότητα χαρτιού, δέσιμο?
  18. Ν

Αγαπημένο βιβλίο

Απο Χένρυ Μίλλερ τον τροπικό του καρκίνου μόνο. Και ενώ στην αρχή μου φάνηκε ψυχάκιας το συμπάθησα το βιβλίο. Όπως είπες όμως δεν τρελάθηκα κιόλας. Θα ήθελα να διαβάσω και κάτι άλλο όμως για να τον γνωρίσω καλύτερα.. Hellebouecq και Fowless ούτε που τους είχα ακούσει. Είναι τόσα αυτά που πρέπει...
  19. Ν

Βιβλία μικρά...αλλά θαυματουργά

Μικρά και πραγματικά Θαυματουργά: Η Σωφρονιστική Αποικία του Κάφκα (μετά τη Δίκη, αυτό που μ' αρέσει περισσότερο) Ο Ξένος, Η Πτώση του Αλμπέρ Καμύ Ασκητική του Νίκου Καζαντζάκη (καλά.. θεός)
  20. Ν

Αγαπημένο βιβλίο

Το έχω διαβάσει το ταξίδι στο τέλος της νύχτας και από τότε ψάχνω μήπως βρω και τίποτα άλλο του Σελίν γιατί μου άρεσε πολύ :)))) !! Γι' αυτό χαίρομαι που μπήκα σε μια τέτοια ιντερνετο-βιβλιο-παρέα!!! Σχεδόν σε όλους όσους έχω πει οτι ανάμεσα στα αγαπημένα μου βιβλία υπάρχουν βιβλία του Προύστ...