Search results

1. Μακρυγιάννης

Αναγνώστη βοήθεια:

Αναγνώστη βοήθεια! Ότι έχω μια αγάπη για τις παλιές και σπάνιες εκδόσεις... την έχω. Η ιστορία του βιβλίου και τα βιβλία γύρω από αυτήν, πάντα με ενδιέφεραν. Οι παλιές εκδόσεις κρύβουν πολλά μυστικά. Η αναζήτηση των κρυμμένων αυτών μυστικών είναι (για μένα τουλάχιστον) μια μεγάλη απόλαυση...
  2. Μακρυγιάννης

Καραμανλίδικη και Φραγκολεβαντίνικη γραφή στην Οθωμανική αυτοκρατορία

Τον τελευταίο καιρό, το είχε η μοίρα μου, να ασχοληθώ με έναν ενδιαφέροντα τρόπο γραφής της Τούρκικης γλώσσας την «Καρμανλίδικη Γραφή». Σε κάποιες περιοχές της νοτιοανατολικής Τουρκίας, νότια της Καισάρειας (Καραμανία), οι Ορθόδοξοι υπήκοοι της Οθωμανικής αυτοκρατορίας, αναγκάστηκαν να...
  3. Μακρυγιάννης

Απόστολος Δοξιάδης: "Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ"

Τίτλος: Ο θείος Πέτρος και η Εικασία του Γκόλντμπαχ Συγγραφέας: Απόστολος Δοξιάδης Γλώσσα: Ελληνική Εκδόσεις: Καστανιώτη Έτος έκδοσης: 2001 Διαστάσεις: 14,5 Χ 20 εκ. Αριθμός σελίδων: 288 ISBN: 960-03-2991-5 Στην επιστήμη των μαθηματικών, υπάρχουν προβλήματα που η λύση τους είναι τόσο δύσκολη...
  4. Μακρυγιάννης

ΒΙΠΕΡ (ΒΙ-βλία ΠΕΡ-ιπτέρου). Ποιος τα θυμάται;

Ρέθυμνο 1971. Στη Δευτέρα τάξη του Γυμνασίου. Η χούντα των συνταγματαρχών στις δόξες της. Ένας γνωστός μου βιβλιοπώλης, μου μιλά για μια σημαντική προσπάθεια του εκδοτικού οίκου Πάπυρος, με φτηνά και ποιοτικά βιβλία. Μέχρι τότε στην Ελλάδα τα βιβλία ήταν ακριβά. Ένα βιβλίο στοίχιζε περισσότερο...
  5. Μακρυγιάννης

Α. Κάλβου Ιωαννίδου: "Το ψαλτήριον του Δαυίδ"

Τίτλος: Το Ψαλτήριον του Δαυίδ Συγγραφέας: Ανδρέας Κάλβος Ιωαννίδης (απόδοση στα νέα ελληνικά) Γλώσσα: Ελληνική Εκδόσεις: Ίκαρος Έτος έκδοσης: 2011 Διαστάσεις: 20,5 x 13,5 εκ. Αριθμός σελίδων: 485 ISBN: 978-960-9527-09-5 Να παρουσιάσω εγώ το "Ψαλτήριο του Δαυίδ" είναι τουλάχιστον οξύμωρο...
  6. Μακρυγιάννης

Χρήστος Μπουλώτης: "με το βλέμμα των παιχνιδιών"

Τίτλος: με το βλέμμα των παιχνιδιών Συγγραφέας: Χρήστος Μπουλώτης Γλώσσα: Ελληνική Εικονογράφηση: Τάσος Μισούρας, Μιχάλης Μανουσάκης Εκδόσεις: Polaris Έτος έκδοσης: 2012 Διαστάσεις: 27 x 26 εκ. Αριθμός σελίδων: 408 ISBN: 978-960-6829-39-0 Η νοσταλγία των παιδικών μας χρόνων είναι δυνατό...
  7. Μακρυγιάννης

Γιώργος Χατζηδάκης: "Ω, άγιε αιθέρα" Ιστορία της Ελληνικής Ραδιοφωνίας.

Γιώργος Χατζηδάκης: "Ω, άγιε αιθέρα". Ιστορία της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Τίτλος: "Ω, άγιε αιθέρα". Ιστορία της Ελληνικής Ραδιοφωνίας. Συγγραφέας: Γιώργος Χατζηδάκης Γλώσσα: Ελληνική Εκδόσεις: Polaris Έτος έκδοσης: 2015 Διαστάσεις: 30 x 25 εκ. Αριθμός σελίδων: 430 ISBN:978-960-6829-64-2...
  8. Μακρυγιάννης

Ανάγνωση/βιβλίο και εικαστικές τέχνες

Που συναντιούνται τα ενδιαφέροντα σου; Που τέμνονται οι γραμμές που χαράζει ο νους σου καθημερινά; Τα σημεία τομής είναι πολύ ενδιαφέροντα μερικές φορές. Για μένα τα βιβλία και το διάβασμα είναι μια όμορφη γραμμή που χαράζω με το μυαλό μου πολλά χρόνια τώρα. Μια άλλη όμορφη γραμμή που ακολουθεί...
  9. Μακρυγιάννης

Μπορεί να γραφτεί σήμερα, αντικειμενικά, η ιστορία του Ελληνικού Εμφύλιου;

Τα βιβλία που έχουν γραφτεί για τον ελληνικό εμφύλιο είναι πάρα πολλά. Μπορεί να ξεπερνούν τα πεντακόσια. Αν υπολογίσει κανείς και τα άρθρα, τις ομιλίες, τις εκπομπές ραδιοφώνου και τηλεόρασης, τις κινηματογραφικές ταινίες, το υλικό που προκύπτει είναι εντυπωσιακά μεγάλο. Τα τελευταία χρόνια έχω...
  10. Μακρυγιάννης

Έχετε Περιοδικά στη βιβλιοθήκη σας και γιατί;

Τα περιοδικά συνήθως προορίζονται για στιγμιαία ενημέρωση (π.χ. για το πρόγραμμα της τηλεόρασης της τρέχουσας βδομάδας) και μετά χάνουν την αξία τους και τα πετάμε. Πολλές φορές όμως βλέπουμε σε αξιόλογες βιβλιοθήκες συλλογές περιοδικών που φυλάσσονται για πολλά χρόνια. Γιατί συμβαίνει αυτό; Για...
  11. Μακρυγιάννης

Τα βιβλία που αγαπήσαμε. Στην Καθημερινή κάθε Κυριακή

Βιβλία νεανικά που πιθανόν έχουμε διαβάσει και αγαπήσει στην παιδική και εφηβική μας ηλικία. Κάθε Κυριακή στην Καθημερινή. Δείτε εδώ. Απέξω καλά φαίνονται. Είχα πολλά από αυτά, αλλά τα έχω χάσει. Θα αγοράσω το πρώτο και αν μου αρέσει θα πάρω και τα άλλα. Πολλές φορές οι εκδόσεις αυτές είναι...
  12. Μακρυγιάννης

Τυπογραφικά λάθη. Κακή επιμέλεια εκδόσεων. Ένα πρόβλημα που διογκώνεται.

Στον κόσμο του βιβλίου με μύησε ο πατέρας μου και ο μεγαλύτερος αδερφός μου. Σε μικρή ηλικία (μόλις είχα αρχίσει να γράφω και να διαβάζω), μου είπαν ότι καμιά φορά και τα βιβλία έχουν λάθη, όπως τα γραφτά μου στα τετράδια του σχολείου. Μου είπαν επίσης ότι τα λάθη αυτά λέγονται «τυπογραφικά...
  13. Μακρυγιάννης

Ποίηση γραμμένη σε βινύλιο και δίσκους ακτίνας (Διονύσης Σαββόπουλος)

Ο Διονύσης Σαββόπουλος γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη το 1944. Ο ίδιος χαρακτηρίζει τον εαυτό του “Μελωδό” ή όπως εξηγεί “ερμηνευτή των δικών του στιχηρών ιδιομέλων” Σπούδασε νομικά, αλλά ασχολήθηκε “με την τέχνη”. Έχει εκδώσει 14 κύκλους τραγουδιών (γραμμένους σε βινύλιο ή δίσκους ακτίνας όπως λέει...
  14. Μακρυγιάννης

Ουμπέρτο Έκο, Ζαν Κλοντ Καριέρ (U.Eco, J.C.Carriere) : «Μην ελπίζετε να απαλλαγείτε από τα βιβλία»

Τίτλος: Μην ελπίζετε να απαλλαγείτε από τα βιβλία Πρωτότυπος τίτλος: N' espεrez pas vous dεbarrasser des livres Συγγραφείς: Ζαν-Κλωντ Καριέρ (Jean-Claude Carriere), Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) Γλώσσα: ελληνική Μετάφραση: Φιλλιπάτος Άγγελος Εκδόσεις: Α. Α. Λιβάνη  Έτος έκδοσης: 2010  Έτος πρώτης...
  15. Μακρυγιάννης

Το φως στη λογοτεχνία

Στο χώρο της τέχνης, με το φως δεν ασχολούνται μόνον οι ζωγράφοι, οι σκηνοθέτες και οι φωτογράφοι. Με το φώς ασχολούνται και οι λογοτέχνες. Εμπνέονται από αυτό και πασχίζουν να το αποδώσουν με λέξεις. Πολλές φορές το καταφέρνουν καλλίτερα από τους εικαστικούς. Το έργο μάλιστα ορισμένων...
  16. Μακρυγιάννης

Πτωχοπροδρομικά

Κάτι ήθελα να γράψω απόψε, αλλά δεν έχω χρόνο καθότι εφημερεύω και τώρα είναι η ώρα της δίωρης ανάπαυσης μου στον κοιτώνα των γιατρών. Συγχωρέστε μου την αντιγραφή. Θα προσπαθήσω να κάνω παρουσίαση των πτωχοπροδρομικών δική μου, κάποια άλλη στιγμή.:) Από τη Βικιπαίδεια: Ο Θεόδωρος Πρόδρομος ή...
  17. Μακρυγιάννης

Αναστατικές εκδόσεις

Η γοητεία ορισμένων παλιών, ποιοτικών εκδόσεων είναι αναμφισβήτητη. Όλοι μας έχουμε θαυμάσει βιβλία του 19ου ή του 18ου αιώνα, ή και παλαιότερα, με ωραίες γραμματοσειρές, επιμελημένη παρουσίαση του κειμένου και των εικόνων και προσεγμένη χειροποίητη βιβλιοδεσία. Βιβλία που σε κάνουν να θέλεις να...
  18. Μακρυγιάννης

«με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί.»

Με αυτό το στίχο κλείνει το ποίημα του «Κεμάλ» ο Νίκος Γκάτσος. Εγώ απλά δεν συμφωνώ με το στίχο αυτό, παρά το γεγονός ότι ολόκληρες σύγχρονες (με ερωτηματικό) ιδεολογίες στηρίζονται σε μια τέτοια αντίληψη. Βεβαίως στην ιστορία υπάρχουν πολλά παραδείγματα όπου αλλαγές (κυρίως...
  19. Μακρυγιάννης

Διαβάζετε «κλασικά» κείμενα;

Πολλές φορές συναντώ ανθρώπους που αγαπούν την ανάγνωση και τα βιβλία, και όταν τους ρωτώ για τα αναγνωστικά τους ενδιαφέροντα εκπλήσσομαι. Διαβάζουν ότι καινούριο και διαφημισμένο υπάρχει και δεν έχουν διαβάσει ποτέ κλασικά (θεμελιώδη κατά τον Ουμπέρτο Έκο) κείμενα. Με τον όρο «κλασικά κείμενα»...
  20. Μακρυγιάννης

Ρέα Γαλανάκη: "Φωτιές του Ιούδα, στάχτες του Οιδίποδα"

Τίτλος: Φωτιές του Ιούδα, στάχτες του Οιδίποδα. Συγγραφέας: Ρέα Γαλανάκη Εκδόσεις Καστανιώτη Έτος έκδοσης: 2009 Διαστάσεις: 14Χ21 Αριθμός σελίδων 270 ISBN:978-960-03-4992-4 Πολλά έχουν συμβεί στον ανωφελή βίο μου, αλλά ποτέ ως τώρα δε έτυχε να παρουσιάσω λογοτεχνικό βιβλίο. Αφού όμως μου...