Search results

1. Λ

Ταινίες που ξεπέρασαν τα βιβλία στα οποία βασίστηκαν

Δεν ήξερα ότι είναι βιβλίο... Εγώ θα προσέθετα την <<τιμή της αγάπης >> της μαρκετάκη , βιασισμένη στην <<τιμή και το χρήμα>> του θεοτόκη . Πολύ καλή ταινία!!!
  2. Λ

Βαθιά υπόκλιση!

Καλώς όρισες μέντα!!Εύχομαι να 'χεις πολλά και ποιοτικά αναγνώσματα.(Παρεμπιπτόντως το πιπέρι είναι ένα από τα αγαπημένα μου μπαχαρικά...:)))):μπράβο: )
  3. Λ

Καλησπερα!

Καλως μας ήλθες! Παρεμπιπτόντως υπάρχουν κουραμπιέδες και χωρίς αμύγδαλο αγαπητέ....
  4. Λ

Προτάσεις για ταινίες

Μόλις είδα την πρώτη της λίστας . Αν και δεν έχω δει πολλές ταινίες του είδους , τη βρήκα εξαιρετική . Στιλλ , μην παραλείψεις...
  5. Λ

Προτάσεις για ταινίες

Μπορεί να προτείνει κάποιος ταινίες του χιρόσι τεσιγκαχάρα ; Έχω ακούσει είναι πολύ καλές ο λάκκος , η γυναίκα στους αμμόλοφους ... Από τις ταινίες που είδα πρόσφατα έχω να προτείνω αρονόφσκι (ρεκβιεμ για ένα όνειρο ) , σαμ μεντες (american beauty) . Επίσης μου άρεσε πολύ η πιανίστρια του Χάνεκε.
  6. Λ

... απήγγειλε μας κάτι!!

Όταν το κάνει ο Καβάφης λέμε ποιητική αδεία , αν το έκανα εγώ καταλάθος μείον ένα βαθμό στην Έκθεση!!!:μαναι:
  7. Λ

... απήγγειλε μας κάτι!!

Προτείνω να ακούσετε απαγγελίες του Ρένου Αποστολίδη είναι εξαιρετικές , κάποιες της Λαμπέτη είναι καλές .
  8. Λ

Η θεία (σύγκρυο) Ελλη προτείνει

Εγώ σκεπτόμουν να πάω στην Αντιγόνη , όχι του Σοφοκλέους αλλά του Ανουίγ . Τελικά θαπάω στον Οιδίποδα Τύραννο. Ελπίζω να είναι καλό . Μ' ενοχλεί ορισμένες φορές που λένε <<διασκευή του έργου>> ή <<δόθηκε στο έργο σύγχρονη πνοή>> , ενώ στην ουσία το μόνο που αλλάζει είναι τα ρούχα!Ελπίζω , αφού...
  9. Λ

Γεια σας απο Κύπρο

Καλωσήλθες! Στην Κύπρο (ελ.δυ.κ.) ήταν φαντάρος ο αδελφός μου . Δεν έχω πάει ποτέ , αλλα έχω ακούσει ότι είναι πολύ όμορφη μεγαλόνησος!
  10. Λ

10o Bazaar Βιβλίου 2016 - Βήμα FM Γκάζι 23 - 26 Ιουνίου 2016

Πόσοι τόμοι είναι βιβλιοεκτιμητή;
  11. Λ

Έξι θεμελιώδεις πλάνες για τη διδασκαλία των αρχαίων ελληνικών

Ενδιαφέρον θέμα που άνοιξες Φάρε , όπως και το άρθρο . Να σας πω τη δική μου εμπειρία ως αποφοιτήσας σχετικά πρόσφατα και ως παιδί των θετικών που παραδόξως όμως του άρεσαν τα αρχαία . Νομίζω αυτό στο οποίο συμφωνούμε όλοι -και το οποίο δεν έχει συζητηθεί όσο σοβαρά θα 'πρεπε στο υπουργείο-...
  12. Λ

Οι αργίες είναι ωραίες μέρες.

Νομίζω δε θα μπορούσες να εκφραστείς σαφέστερα . Δύσκολα αποβάλλει κανείς στάσεις και συμπεριφορές γονε'ι'κές και το πιο περίεργο είναι να μη συμπεριφέρεσαι σαν τη μητέρα ή τον πατέρα σου απέναντι στο παιδί σου σε καταστάσεις που μπορεί να ορκιζόσουν πως θα έχεις άλλη οπτική και αντιμετώπιση ...
  13. Λ

Στους μη έχοντας ή στους μη έχοντες εργασία;;

<<τους μη έχοντας >> είναι αρχαιοπρεπές , θα προτιμούσα το μη έχοντες
  14. Λ

Με πέντε γράμματα

Ανάμεσα μας περνούσε φρικτές ώρες
  15. Λ

Συνανάγνωση: "Ο Ένοικος" του Ρολάν Τοπόρ

Και εγώ θέλω να συμμετάσχω . Στα ελληνικά υπάρχει μόνο από τις εκδόσεις όπερα;
  16. Λ

Περί αγοράς βιβλίων από εφημερίδες ο λόγος

(Ειρήνη υμίν !! Διακρίνω μια μικρή ένταση στην ατμόσφαιρα)
  17. Λ

Ξένη λογοτεχνία που αναμένω να μεταφραστεί...

Godel, Escher, Bach darwin's footprint το συντακτικό, η γραμματική του κύννερου και άλλα
  18. Λ

Ενας μεγάλος έρωτας η μια ''αγνή'' φιλία;

Ενδιαφέρον το νήμα αυτό της Αριάδνης . Προσωπικά δεν έχω βιώσει τον έρωτα (προφανώς , αφου δεν έχω ολοκληρώσει καλά καλά 2 δεκαετίες ζωής ),την <<αγνή >> φιλία όμως ναι και μάλιστα με άτομο ετερόφυλο . Πιστεύω (και εύχομαι) να έχεις άδικο . Μεσα στο φτωχό μου μυαλουδάκι θεωρώ προικισμένους...