Search results

1. Ε

Ομάρ Καγιάμ: "Ρουμπαγιάτ"

Γιατί πάντα τους μπερδεύω αυτούς τους δύο; Ευχαριστώ!!
  2. Ε

Ομάρ Καγιάμ: "Ρουμπαγιάτ"

Αγαπητοί αναγνώστες [και Μοκαντάσα αλ Σόφερ] πρώτα είχα γνωρίζει τον Ομαρ Αλ Καγιαμ-Ρουμπαγιατ.....ως επιστήμονα , μαθηματικό του 1100..στο βιβλίο Το Θεώρημα του Παπαγάλου, μια μυθιστορία που πραγματεύεται την ιστορία των μαθηματικών ..ως κατά ένα τρόπο νουάρ ...αινίγματος..δεν είναι περίεργο...
  3. Ε

Ευριπίδης: "Ρήσος"

Βάκχε, είναι πάρα πολύ ενδιαφέρουσα η ανάρτησή σου.Κυρίως διότι για κάποιο λόγο που ειλικρινά ούτε θα ήθελα και να ρωτήσω τους ειδήμονες , δεν εππιλέγεται συχνά ένα τέτοιο έργο. Για μένα το παράλληλο εξαιρετικό κι αγαπημένο παλιά, τώρα πια δεν θυμάμαι ήταν ο Φιλοκτήτης , του Σοφοκλή. Από το...
  4. Ε

Παραδοσιακη/Κρητικη μουσικη ή Κλασσικη;

Ήμουν εκεί κάποτε στο Σεν μπρουν...δεν το θυμάμαι καν... μάλλον δεν ήμουν ανήσυχη για την προέλευση του κόσμου τότε αλλά μόνο για την ύπαρξή του... :) όμως πείστηκα ! χαχα ωραίο Τοστογεύσκυ...Έστι να αλαφρύνω.. μάλιστα...Γύρω στην εποχή του 1880 κάτι στην Ελλάδα πέρα από το Δικένσιος, κλπ...το...
  5. Ε

Η απάντηση σου ήταν διαφωτιστικότερη σε αρκετά σημεία. Σε πολλές απόψεις. Βεβαίως και μάλλον θα όφειλα να κάνω πιο σαφή το διαχωρισμό μεταξύ ύφους και διακυμάνσεων αληθοφάνειας η μη σε ό,τι επιθυμώ να πω.Είμαι ένα κομμάτι λόγου προτασιακού. Είναι σημαντικό να μην το ξεχνω αυτό. Και σ αυτό επίσης...
  6. Ε

Βιντεάκια σχετικά με το βιβλίο και την λογοτεχνία

Α! δεν είχα και ιδέα..νεοσύλλεκτη..Έγινε! Ναι.Είναι ωραιότερο .Και πιο λειτουργικό. Για ομαδική δουλειά. Ευχαριστώ. :)
  7. Ε

Το top-5 σας σε ελληνικά βιβλία!

Η πεντἀδα σου είναι ιδανική. Επίτρεψέ μου να δώσω έμφαση το τελευταίο σου. της Λιλής Ζωγράφου.
  8. Ε

Χαιρετώ !

Δεν θα ταν ωραιότερο να συστηνόμασταν έτσι; Ή έστω αυτή είναι μια νομοτελειακή αρχή. Επίσης..Είχα γελάσει και χαμογελάσει πολύ με το παρακάτω άρθρο./απόσπασμα//Παράθεση λοιπόν...! ''Πώς αναγνωρίζεις έναν άνθρωπο που διαβάζει; Ας ξεχάσουμε επιτέλους τα στερεότυπα. Ο βιβλιόφιλος δεν είναι...
  9. Ε

Νομίζω με κάλυψε ο Χρυσόστομος. Εάν όμως δεν είχα κοιτάξει απ την αρχή τις λίστες όλων και ξεκινούσα αυθόρμητα, κάτι που θα προσπαθήσω , [ειρωνικό αν το αυθόρμητο αυνεπάγεται προσπάθεια..! ] όπως και νά χει. Αγαπητή Αριάδνη, δυστυχώς είναι δύσκολο να περιγράψω τα βιβλία αυτά. Ενδεχομένως αν...
  10. Ε

Βιντεάκια σχετικά με το βιβλίο και την λογοτεχνία

όλες οι διασωθείσες εκπομπές της ερτ στο διαδίκτυο με τίτλο ''Παρασκήνιο'' Την επιχειρηματολογία την αφήνω σε σας. Ερανιστής, Άννα
  11. Ε

Βιβλία ή συγγραφείς που θέλουμε να διαβάσουμε αλλά για κάποιο λόγο συνεχώς το αναβάλουμε...

-θουκυδιδης, Ιστορια [ ολόκληρο ] - Hypatia of Alexandria - Maria Dzielska - Ηράκλειτος, Κώστας Αξελός [η διδακτορική διατριβή του] -Ιστορία και λόγος στον θουκυδίδη, Jacqueline, de Romilly - Άνθρωπος Χωρίς Ιδιότητες, Μούζιλ - - H διάκριση του Πιέρ Μπουρντιέ -και ξανα γιατί το έχω ξεχάσει...
  12. Ε

Νομίζω με κάλυψε ο Χρυσόστομος. Εάν όμως δεν είχα κοιτάξει απ την αρχή τις λίστες όλων και ξεκινούσα αυθόρμητα, κάτι που θα προσπαθήσω , [ειρωνικό αν το αυθόρμητο αυνεπάγεται προσπάθεια..! ] όπως και νά χει. ~1 . Και με το φως του λύκου επανέρχονται /Ζυράννα Ζατέλη, εκδ. Καστανιώτη ~2. Οι...
  13. Ε

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

- Black Beauty //Anna Sewell//[original text//Penguin Editions] -Γράφτηκε σε τέλη του 1880 ώστε να ευαισθητοποιήσει στην Αμερική , όπου και κυκλοφόρησε αρχικά, τους ανθρώπους για την κακοποίηση των αλόγων, και γενικότερα όλων τον ζώων, κάτι που πραγματικά το πέτυχε η συγγραφές και ο τρόπος που...
  14. Ε

Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

Μονόλογος εν απραξία. ---------------------------------------- 0ι ποιητές δεν είναι οι εργάτες του λόγου. Και στ αλήθεια δεν ήταν ποτε΄. Γιατί θα πρεπε; Δεν το κατανοώ. Σκηνοθετώντας αινίγματα, βεβηλώνουν το μόνο υπαρκτο. Το ανεξήγητο.Με πλήρη επίγνωση κεχαριτωμένοι/α. Και το πληρώνει η έρμη...
  15. Ε

Αυγερινέ [και συναναγνώστες ]Χαίρετε, η ερώτησή σας μου θύμισε μια παράλληλη ερώτηση που σχετίζεται στη Γλωσσολογία με το ποιά είναι η τελειότερη γλώσσα ως προς το πεδίο έκφρασης κάθε τύπου. Στην Αυστραλία υφίσταται μια διάλεκτος κατά την οποία υπάρχουν περί τα 40 διαφορετικές λέξεις για την...
  16. Ε

Χαιρετώ !

Καλησπέρα στους φιλαναγνώστες. Πριν αρκετό καιρό , είχα απλώς αναρωτηθεί εάν υπάρχει λήμμα που να περιλαμβάνει την λέξη ''συνανάγνωση''. Κάπως έτσι ο ηλεκτρονικός διακομιστής με σύστησε σε αυτό το πλαίσιο επικοινωνίας. Στην συνέχεια, έχασα τα βήματά μου στις σελίδες κάπου εκεί έξω. Για την ώρα...
  17. Ε

Συνανάγνωση: "Φρανκενστάιν" της Mary Shelley

Παιδιά χαίρετε,προέκυψε ένα τόσο σοβαρό θέμα υγείας που ούτε αυτό επέτρεψε το πορτατίφ αναμμένο τις νύχτες για συνανανγνωση μαζί σας.Δεν σας αφησα όμως από το νου μου.Θα ήθελα να πάρω λίγο χρόνο να το μελετήσω και όποτε μου δώσετε το χώρο εδώ,αλλού,οπουδήποτε,θα ήθελα να γράψω κι εγώ δυο...
  18. Ε

Συνανάγνωση: "Φρανκενστάιν" της Mary Shelley

Καλή μας αρχή στη συνανάγνωση κι από μένα!
  19. Ε

Αγαπημένο βιβλίο

Χαίρετε, Αγαπημένα βιβλία α.Ο αναρχικός των δύο κόσμων,Ούρσουλα Λε Γκεν β.Εμείς,Γεβγκένι Ζαμιάτιν γ.Το τενεκεδένιο ταμπούρλο,Γκύντερ Γκρας δ.Όι άθλιοι ,Ουγκώ ε.Βίων Πράσσις,Λουκιανός στ.Ο φτωχούλης του Θεού,Καζαντζάκης ζ.Φρειδερικός και Ιωάννης,Ελένη Λαδιά ----Καλό φθινόπωρο και καλώς σας...