Search results

1. Ά

Η μόρφωση, φοβίζει;

Το θέμα δεν είναι αν η μόρφωση φοβίζει. Οι πολιτιστικές-πνευματικές-μορφωτικές ανισορροπίες- όσο κι αν ακούγομαι σνομπ, πάντα φέρνουν εμπόδια. Οπότε η "αμορφωσιά" με φοβίζει. Όχι η έλλειψη γνώσης αυτή καθαυτή αλλά το πακέτο της. Ένας σύντροφος ξερόλας και ειρωνικός σε ότι τον κάνει να νιώθει...
  2. Ά

Μισοάγνωστες ελληνικές παροιμίες

Περιέχουν αθυροστομίες. Αλλά είναι μία και μία! Από το "Μάγισσες φέρτε βότανα", του Θοδωρή Παπαθεοδώρου: Κόψε μάπα και βγάλε συμπέρασμα Βάλε τον κώλο μάγειρα, σκατά φαϊ θα βγάλεις Να 'χεις πουτάνας ριζικό και ακαμάτρας μοίρα Αλάργα από άβγαλτο γιατρό κι από παλιά πουτάνα Οι μούτσοι που...
  3. Ά

Γεια σας!

Γεια σου Νίνα:)
  4. Ά

Λεξικό των -ισμών

Τίτλος: ΛΕΞΙΚΟ ΤΩΝ -ΙΣΜΩΝ, από τον ΑΒΑΝΓΚΑΡΝΤΙΣΜΟ στον ΩΦΕΛΙΜΙΣΜΟ Συγγραφέας:ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΙΔΗΣ Εκδόσεις:ΓΝΩΣΗ Φιλολογική Επιμέλεια: ΙΩΑΝΝΑ ΞΗΡΟΚΩΣΤΑ Έτος έκδοσης: 2003 Διαστάσεις: 14x21 Αριθμός σελίδων: 334 ISBN: 960-235-671-5 Ο Αντώνης Διαμαντίδης γεννήθηκε το 1951 στην Έδεσσα, κι έζησε τα...
  5. Ά

Τα καλύτερα βιβλία που διάβασα μέσα στο 2011

Το 2011 πρωτοδιάβασα γύρω στα 35 βιβλία. Και ξαναδιάβασα γύρω στα 10 βιβλία. Αυτά που ξεχώρισα: 1. Αναζητώντας τον χαμένο χρόνο I, Μαρσέλ Προυστ 2. Το αμάρτημα της μητρός μου και άλλα διηγήματα, Γεώργιος Βιζυηνός (2η ανάγνωση) 3. Παντρέψου τη μούσα σου, Jan Phillips (2η ανάγνωση) 4. Κωμικοί...
  6. Ά

Δυσερμήνευτες Λέξεις

Μαμιχλαπιναταπάι (mamihlapinatapai). Μπήκε στο βιβλίο Γκίνες ως η πιο περιεκτική λέξη, στη γλώσσα Yaghan (γιαγκάν), γλώσσα των ιθαγεννών της Γης του Πυρός. Η Γη του Πυρός, δεν είναι νησί αλλά αρχιπέλαγος με σύμπλεγμα νήσων, μοιρασμένο ανάμεσα σε Χιλή και Αργεντινή. Βρίσκεται στο νότιο άκρο της...
  7. Ά

Διάσημη βιβλιοφαγία

O Μπόρχες φωτογραφίζεται στη βιβλιοθήκη του. Η Πηνελόπη Δέλτα με φόντο τη βιβλιοθήκη της Λίγο από τη βιβλιοθήκη του Καρλ Γιουνγκ Η βιβλιοθήκη του Τζόζεφ Ράντγιαρντ Κίπλινγκ μήπως να μετονομάζαμε το νήμα σε "οφθαλμόλουτρο"...:χαχα:
  8. Ά

Διάσημη βιβλιοφαγία

Ναι, Φάρε, τον γνωρίζω, το έκανα έτσι να μη βαρύνω τη σελίδα. Αν νομίζεις ότι είναι καλύτερα να φαίνονται ας το αλλάξει κάποιος. :)
  9. Ά

Διάσημη βιβλιοφαγία

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/04/Carl_Spitzweg_021.jpg Ο πίνακας (ελαιογραφία σε καμβά) που φέρει τον τίτλο "βιβλιοφάγος", είναι του γερμανού ζωγράφου Καρλ Σπίτσμπεργκ. Η βιβλιοθήκη είναι του 18ο αιώνα, με ταχτοποιημένα τα βιβλία κατά θέμα. Βρίσκεται στο αποκλειστικά αφιερωμένο...
  10. Ά

"Αντρίκιες κουβέντες"

Οι άντρες συζητάνε σπάνια ως ποτέ τα πολύ προσωπικά τους. Οι γυναίκες μοιραζόμαστε τα σώψυχά μας, ατέλειωτες ώρες μπορούμε να αναλύουμε κάτι που δυο άντρες φίλοι θα μοιράζονταν με ένα: "μ' έπρηξε ρε μ@λ@κα". Οι γυναίκες επιθυμούμε ένα βαθύτερο δέσιμο. Οι άντρες μοιάζουν πιο επιδερμικοί: Σινεμά...
  11. Ά

Αυτοαναφορικότητα

Συμβάντα της ζωής του συγγραφέα, εμπειρίες, αλήθειες, βιώματα, υπάρχουν νομίζω σχεδόν σε όλα τα βιβλία. Έτσι δηλαδή μου φαίνεται το πιο λογικό. Ο συγγραφέας γράφει αυτό που κατέχει. Ή ακόμη, αυτό που έχει μελετήσει αρκετά κι έχει επεξεργαστεί σύμφωνα με το μέτρο της δικής του αντίληψης- πάλι...
  12. Ά

Χίλια σόρι

Τώρα πρωτοδιάβασα συτό το νήμα. Να προσθέσω ότι η κόρη μου κάπου στα 2 με 3 χρόνια της, ό,τι είχε αρχίσει να ξεκαθαρίζει προτασούλες και απαντούσε σε ερωτήσεις μας χρησιμοποιώντας αρχαίες ελληνικές λέξεις. Ξέρω ότι ακούγεται κάπως αλλά παραθέτω την εμπειρία μου κι ίσως κάποιος άλλος γονιός να...
  13. Ά

Χάρηκα και καλημέρα!

Καλώς ήρθες Άρτεμις :)
  14. Ά

Καλησπέρα σας

Καλώς ήλθες Τζιμάκο! :)
  15. Ά

Τα βιβλία εξάπτουν όντως τη φαντασία

Τα κοιτάζω και δεν μπορώ να μη σκεφτώ πόσα βιβλία πάνε χαμένα...:ωιμέ:
  16. Ά

Γειά σας και από εμένα!

Καλωσόρισες Σουμαχερίδη :)
  17. Ά

Χαιρετώ την παρέα των βιβλιοφρόνων

Καλωσόρισες Σεβαστιάνα! :)
  18. Ά

Άλλο ένα "γεια"

Μαύρο Βέλος καλωσόρισες! :)
  19. Ά

Ενωμένες σελίδες;!

Τη δεκαετία του 1840 το πρώτο του βιβλίο έγινε μπεστ σέλερ. Οταν πέθανε, το 1891, είχε σχεδόν ξεχαστεί. Τη δεκαετία του 1920 τον «ανακάλυψαν» εκ νέου και σήμερα θεωρείται ένας από τους μεγαλύτερους πεζογράφους όλων των εποχών. Εγραψε και ποιήματα, που δεν είναι τόσο σημαντικά όσο τα...
  20. Ά

Γραφικός χαρακτήρας και… ο τρόπος που σχεδιάζουμε γενικότερα

Γενικόλογα στέκει. Ειδικόλογα, χμ, θέλω να πιστεύω ότι ο γραφικός χαρακτήρας μου, είναι όπως είναι, επειδή τα τελευταία 12 χρόνια χρησιμοποιώ πληκτρολόγιο. :θρρ: