Search results

1. Α

Συνανάγνωση Κουτσό (Ιούλιος-Αύγουστος 2018)

Καλησπέρα και από μένα (μετά από καιρό) Θα συμμετέχω και εγώ στη συνανάγνωση (το είχα δηλώσει στο Goodreads το γνωστοποιώ κ εδώ) καλή μας αρχή λοιπόν... υ.γ Μακάρι η επόμενη επανέκδοση - συνανάγνωση να είναι το "Σπίτι από φύλλα"
  2. Α

To καλύτερο και το χειρότερο που διάβασα μέσα στο 2016!

Το καλύτερο: Με διαφορά από το δεύτερο το καλύτερο βιβλίο που διάβασα το 2016 (χάρη στον Νικολα the kid) είναι το Τούνελ του Ernesto Sabato εξαιρετική ιστορία με πολύ δυνατούς χαρακτήρες Το χειρότερο: Εδώ μετά από σκέψη θα καταλήξω στον Ιππότης με τη σκουριασμένη πανοπλία του Robert Fisher...
  3. Α

Διάβασε ένα ακόμα αγαπημένο μου βιβλίο (Κλήρωση 2016)

Ήταν γραφτό λοιπόν Γιάννη να σου τύχω εγώ (και ο Γιώργος)...σου εύχομαι μια ευχάριστη ανάγνωση... Για μένα είναι ένα ξεχωριστό βιβλίο μιας και μετά από μια μεγάλη αποχή, ήταν από τα πρώτα βιβλία που διάβασα και το ότι αποδείχθηκε μια πετυχημένη επιλογή, βοήθησε στην αναζωπύρωση της φλόγας μέσα...
  4. Α

Διάβασε ένα ακόμα αγαπημένο μου βιβλίο (έκδοση 2016)

Παρότι τις δύο τελευταίες φορές που πήρα μέρος τίμησα το ζευγάρι μου διαβάζοντας μια εκ των επιλογών του, δίχως όμως να βρω ανταπόκριση...Θα συμμετέχω και πάλι ελπίζοντας ότι θα είμαι πιο τυχερός φέτος (κλάψας) 1. Η λέσχη της στιγμής - Γιώργος Κακουλίδης 2. Ουδέν νεότερο από το δυτικό μέτωπο -...
  5. Α

Στον Μπομπ Ντίλαν το Νόμπελ Λογοτεχνίας 2016!

Διάβασα πρόσφατα την ποιητική σύνθεση «Αμοργός» του Νίκου Γκάτσου...και με την ευκαιρία, έριξα και μια ματιά στη βιογραφία του...Μου έκανε εντύπωση πως στη μετέπειτα καριέρα του καταπιάστηκε κυρίως με το τραγούδι ως στιχουργός...και αναρωτιόμουν το γιατί... Εδώ έρχεται ως απάντηση η επιλογή της...
  6. Α

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Ταξιδεύω με τον Σάλ... Ξεκινήσαμε απο τη Νεα Υορκη, περάσαμε από το Bear Mountain στην Ashtabula και από εκεί στο Chicago έπειτα Rock Island, Omaha και Ogallala ως τον τελικό μας προορισμό το Denver.... Διανύσαμε περίπου 1900 μίλια σήμερα με αυτοκίνητο θα χρειαζόμουν περίπου 29 ώρες... Και είμαι...
  7. Α

Το είδα στο θέατρο πριν το διαβάσω ( ή και αντίστροφα ) . . .

Τους Δέκα μικρούς νέγρους τους είδα σε ένα μικρό θέατρο το ELIART σε σκηνοθεσία Γ. Φρατζεσκάκη, πρέπει να ήταν σίγουρα η δεύτερη χρονιά που παιζόταν, τώρα έχει σταματήσει αν δεν κάνω λάθος. Μεγάλη απογοήτευση το τέλος της παράστασης μιας και δεν ήταν το ίδιο με το βιβλίο :καχύποπτος:
  8. Α

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Εγώ έκανα εχθές ένα πέρασμα από τα βιβλιοπωλεία του κέντρου και πήρα: α) Το πόλεμος και ειρήνη (εκδ. Γκοβόστης) από Πολιτεία -50% ευκαιρία ηταν β) Το Γκιακ (μεταχειρισμένο) απο Πρωτοπορία γ) και το Μουσικό αλφαβητάρι (για τον ανιψιό) συγ: Κέλλυ Σταμουλάκη - Πηνελόπη Κολοκοτσά, εκδ: Διάπλαση
  9. Α

Το είδα στο θέατρο πριν το διαβάσω ( ή και αντίστροφα ) . . .

Με αφορμή το νήμα της Βάγγυ (έκανα το λάθος και είδα πρώτα την ταινία) :) Σκέφτηκα ότι τα τελευταία χρόνια με την άνθηση του θεάτρου στην Ελλάδα, όλο και περισσότερες παραστάσεις "Δραματοποιημένης Λογοτεχνίας" ανεβάζονται. Μόνο φέτος: * Οι Καραμαζόφ (από το Θέατρο Τέχνης της Μόσχας, στη Στέγη)...
  10. Α

Ξένη λογοτεχνία που αναμένω να μεταφραστεί...

@Φαροφύλακας: Όχι που θα μας ξέφευγε τέτοιο βιβλίο :) Αλλά το ερώτημα παραμένει και θα το εμπλουτίσω λίγο. - Θα είναι άραγε αξιόλογη μια ελληνική μετάφραση? ή το πρωτότυπο είναι καλύτερη επιλογή? (επίσης σκέφτομαι και το κόστος, μιας και προτιμώ να δώσω 25$ στο amazon παρά 35euro για μια...
  11. Α

Ξένη λογοτεχνία που αναμένω να μεταφραστεί...

Πρόσφατα ανακάλυψα ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο. Λέγεται S. γραμμένο από τους J.J. Abrams και Doug Dorst (μπορεί να το βρείτε και ως "The ship of Theseus") Και θέτω το ερώτημα: Να το παραγγείλω τώρα αμέσως (τόσο πολύ ενθουσιάστηκα) ή να περιμένω μπας και μεταφραστεί σύντομα στα Ελληνικά...?
  12. Α

Συνανάγνωση: "Μέλμοθ ο περιπλανώμενος" του Chalres R. Maturin

Βλέπω δεν είχε καθόλου συμμετοχή αυτή τη βδομάδα η συνανάγνωση.... Λίγο βαρετή με επαναλαμβανόμενα γεγονότα η ιστορία από τις Ινδίες... Ξεχώρισα στο Κεφ. 17 μια προσπάθεια να αναπτύξει ο συγγραφέας αντιϊμπεριαλιστικές ιδέες αλλά πνίγηκαν γρήγορα στο χαμόγελο της Ιμαλή :/ Ελπίζω η συνέχεια να...
  13. Α

Ήμουν στο μετρό όταν διάβαζα το τελικό σημείο της απόδρασης των Αλόνσο-πατροκτόνου. Είχα μείνει άναυδος, δεν περίμενα με τίποτα τέτοια ανατροπή σε έργο εκείνης της εποχής... Θα συμφωνήσω με την Πωλίνα για την κωμικοτραγική σκηνή που ο Αλόνσο τσιρίζει σαν κουτάβι στο παράθυρο, ενώ υποτίθεται ότι...
  14. Α

Αλόνσο Μονσάδα ο κατατρεγμένος...!! (μάλλον έτσι θα έπρεπε να ονομαστεί το βιβλίο)
  15. Α

"Η ελπίδα είναι το χειρότερο κακό, γιατί παρατείνει τα βάσανα των ανθρώπων" Φρήντριχ Νίτσε Επιτέλους τα βάσανα τελειώνουν. Έχοντας ήδη μια προκατάληψη εναντίον της εκκλησιάς, διαβάζοντας τα όσα υπέμεινε ο Αλόνσο, νευρίασα και αισθάνθηκα τυχερός που ζω σε αυτή την εποχή (αν και ακόμα και σήμερα...
  16. Α

Ενα κεφάλαιο διαβάσαμε για την ιστορία του Αλόνσο... Θα μπορούσε να είναι μια πολύ ωραία νουβέλα αλλά ο Ματσούριν είχε άλλα σχέδια... Σύμβολο αντίστασης και πυγμής ο Ισπανός, έχει μέσα του τη θέληση για ζωή και αποτάσει οτιδήποτε το ψεύτικο (το μαναχισμό εν προκειμένης)
  17. Α

O νεαρός Μέλμοθ άφησε το τζόκερ και έπιασε τον θείο (μαζί και την κληρονομιά)... Μου έμεινε η απειλητική παραδοχή του γέρο-Μέλμοθ ότι "αυτός ο άντρας ζει", περιέγραψε με λακωνικότητα το φόβο που είχε μέσα του. Μάθαμε επίσης ότι ο σωστός εξορκισμός πρέπει να έχει και λίγα ελληνικά :) _ δε...
  18. Α

Διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο, μέρος Ε'

Kαταρχάς ένα μεγάλο μπράβο Νικόλα για την επιλογή σου... Τι να πρωτογράψω....? Μια ιστορία αγάπης και μίσους...γενικά το ακραίο πάθος οδηγεί σε τέτοιες καταστάσεις... Το ότι ο συγγραφέας από την αρχή σου αποκαλύπτει το αποτέλεσμα της σχέσης αυτής σε βάζει σε ένα "τούνελ" όπου στο τέλος...
  19. Α

Ξεκινάω σήμερα το βράδυ...το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορώ να το κουβαλάω μαζί μου για να διαβάσω στο μετρό :( Καλή μας συνανάγνωση....!!