Search results

1. Σ

Πωλούνται: 5 μυθιστορήματα

1. Ο άτλας επαναστάστησε Α' Τόμος / ΑΥΝ ΡΑΝΤ / Ωκεανίδα / Άριστη Κατάσταση / 6 ευρώ 2. Ο άτλας επαναστάστησε Β' Τόμος / ΑΥΝ ΡΑΝΤ / Ωκεανίδα / Άριστη Κατάσταση / 6 ευρώ 3. Ο άτλας επαναστάστησε Γ' Τόμος / ΑΥΝ ΡΑΝΤ / Ωκεανίδα / Άριστη Κατάσταση / 6 ευρώ 4. Κουρσάροι της Ανατολής / Αρτούρο Πέρεθ...
  2. Σ

Αναζήτηση: Χαρούκι Μουρακάμι (Haruki Murakami)

Ξεθαβω το θεμα απο την ληθη... Οπως και αλλοι ετσι και εγω ηθελα να διαβασω ιαπωνικη λογοτεχνια. Ξεκινησα με το νορβηγικο δασος. Οι χαρακτηρες ειχαν πολλες ομοιοτητες με ανθρωπους που εχω γνωρισει και η ταυτιση ηταν μονοδρομος. Οι περιγραφες και η καθημερινοτητα των χαρακτηρων του μουρακαμι...
  3. Σ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Τελειωσα το ΣΤΟΟΥΝΕΡ... Δεν συνηθιζω να διαβαζω βιβλια που συζητιουνται μολις βγαινουν αλλα χαιρομαι που το εκανα αυτη τη φορα. Μπορει να λειτουργησει και σαν εγχειριδιο για το πως να μην ζησεις μια δυστυχισμενη ζωη. Το γεγονος οτι απλως δεχεται καταστασεις και ανθρωπους γυρω του που ειναι...
  4. Σ

Τελειωσα τον β' τομο του "Ο ατλας επαναστατησε" της αυν ραντ και συνεχιζω με τον γ' τομο. Στην συνεχεια θα παω σε τζακ κερουακ, να ταξιδεψω λιγο καλοκαιριατικα
  5. Σ

Μολις τελειωσα το ¨Ο Ατλας επαναστατησε: Η αντιφαση" το οποιο ειναι το πρωτο μερος απο τα τρια που υπαρχουν. Ηθελα να βαλω και φωτογραφιες καποια αποσπασματα τα οποια εμοιαζαν με τις δηλωσεις τσιπρα. Παραθετω μια αποψη απο εναν φιλοσοφο που υπαρχει στο βιβλιο "Η ουσια και η φυση της υπαρξη...
  6. Σ

Διαβαζω το "Βιβλιο της κατερινας" του κορτω. Ειμαι στα μισα και εχω εντυπωσιαστει απο πολλα πραγματα. Η γραφη του εχει την ειρωνεια που χρειαζεται, εχω γελασει τρεις φορες μεχρι τωρα, νομιζω σε αυτα τα σημεια ειχα το περιθωριο. Σχετικα με την ιστορια και αυτα που εχει περασει η οικογενεια...
  7. Σ

Οι εκδόσεις BELL στο "Θέμα"

Ασχετα απο την προσφορα, αν διακρινω καλα το εξωφυλλο απο το τελευταιο βιβλιο, εγινε ταινια, γαλλικης παραγωγης με τιτλο "Ne le dis à personne" ή στα αγγλικα "Tell no one". Imdb Link Διαβασετε ή οχι το βιβλιο, να την δειτε, ειναι πολυ καλη
  8. Σ

(δεν) κερνάει το Amazon!

Μεχρι πριν 2-3 χρονια ειχε δωρεαν μεταφορικα για αγορες ανω των 25λιρων. Τωρα τα μεταφορικα ειναι τσουχτερα. Το www.bookdepository.com το οποιο εχει δωρεαν μεταφορικα ανεξαρτητου ποσου το ξερεις φανταζομαι...
  9. Σ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Μου εκανε η αδερφη μου δωρο την "Νυχτερινη πτηση 29" του stephen king. Πρωτη φορα το εβλεπα και μαλλον θα το γυρισω πισω για να παρω καποιο καλυτερο του συγγραφεα. Το εχει διαβασει κανεις;
  10. Σ

Διαφορά στον αριθμό των σελίδων

Θελω να διαβασω το "Ο ατλας επαναστατησε" το οποιο κυκλοφορει σε τρεις τομους συνολικης εκτασης 2000 σελιδων περιπου. Η ξενες εκδοσεις ειναι περιπου 1100 σελιδες και η διαφορα 900 σελιδων μου φαινεται παρα πολυ μεγαλη. Μαλλον ομως εχει να κανει με τις διαστασεις απο οτι ειδα και εδω. Η ελληνικη...
  11. Σ

Τελειωσα εχθες τον πυργο του καφκα με το οποιο ενθουσιαστηκα και συνεχιζω σημερα με το "2001 Η οδυσσεια του διαστηματος". Οσοι εχετε διαβασει το "2001...", αξιζει να διαβασω το 2010, το 2061 και το 3001 αντιστοιχα ή να μεινω στο 1ο μιας και εκει ειναι ολη η ουσια;
  12. Σ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Πολυ ωραια εκδοση αυτη απο τις εκδοσεις Ροες. Αυριο λογικα θα το τελειωσω. Το οτι δεν εχει τελος δεν το ηξερα αλλα δεν εκπλησσομαι κιολας, ταιριαζει
  13. Σ

Anubis Bazaar 2015 (Ξεκινάει 7 Μαρτίου)

Περασα και εγω μια βολτα. Θα ηθελα να ξοδεψω περισσοτερα αλλα κρατηθηκα. Εφυγα με τα τετριμενα "2001 η οδυσσεια του διαστηματος" που εκανε 5 ευρω και το "batman ο σκοτεινος ιπποτης ξαναχτυπα" το οποιο εκανε 9 ευρω. Επιασα το Shogun αρκετες φορες στα χερια μου αλλα δεν πιστεψα ποτε οτι θα το...
  14. Σ

Ο Νίκος Καζαντζάκης στο Έθνος της Κυριακής

Σε φαση προπαγανδα; (Δεν μου αρεσει η λεξη "φαση" σε τετοια προταση αλλα ταιριαζει)
  15. Σ

Στην δική σας βιβλιοθήκη ποιος νικάει;

Μικρη η συλλογη μου, βαζω μονο οσους εχω απο δυο και πανω Ν. Καζαντζακης 4 (Απο την προσφορα της εφημεριδας) Stephen King 3 Χεμινγουει 3 Φ. Νιτσε 3 Φ. Ντοστογιεβσκη 3 Dmitry Glukhovsky 2 George Orwell 2
  16. Σ

Καλησπερα αγαπημενοι. Μετα απο αλλους 2-3 μηνες χωρις βιβλιο θα ξεκινησω σε λιγες μερες το "Η καρδια του σκοτους" του τζοσεφ κονραντ και μολις το τελειωσω θα παω σε κατι πολυ δυνατο
  17. Σ

Στίβεν Κινγκ (Stephen King)

Επειδη πλησιαζουν χριστουγεννα θελω να διαβασω κατι απο king, παει καιρος. Περσυ διαβασα την λαμψη και ταιριαζε το setting. Φετος; (Ο διαθεσιμος χρονος ειναι λιγος και φοβαμαι να ξεκινησω "Το αυτο" μιας και δεν νομιζω οτι θα το τελειωσω)
  18. Σ

Τελειωσα εχθες το "Οταν σκοτωνουν τα κοτσυφια". Στο τελος εχασα τον ρυθμο μου γιατι υπαρχαν καποιες σελιδες που ηταν πιο μετα και αλλες πιο πισω. Θα κανω ενα μικρο διάλειμμα ή θα συνεχισω να διαβαζω νιτσε.
  19. Σ

Κλήρωση βιβλίων 9-10-2014

Και εγω μεσα, θελω πολυ να διαβασω καποιο εργο μελους της λεσχης.
  20. Σ

Πού ταξιδεύεις αυτές τις μέρες στα βιβλία σου;

Ειμαι στο λονγκμπουρν της Αγγλιας του 19 αιωνα (εδω και 1.5 μηνα, δεν τελειωνει με τιποτα). Εχω γινει μαρτυρας πολλων κουτσομπολιων σε βαθμο που το "εργο" των μεσημεριανων εκπομπων στην ελληνικη τηλεοραση ειναι μηδαμινο. Φαινεται οτι θα παω και σε τριτο γαμο μεσα σε λιγες μερες. Παλι καλα που το...