Search results

1. Δ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Α, ωραία! Ούτε εγώ την έχω δει τη σειρά (βλέπω σιγά-σιγά την σειρά Wednesday, με τις περιπέτειες της έφηβης Adams), αλλά έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλή. Αλήθεια, πού το βρήκες το βιβλίο, να το χω υπόψη μου;
  2. Δ

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Από το "δωράκι" από τη βιβλιοθήκη ξέρω μόνο τον θείο Πέτρο. Αξιόλογο βιβλίο με ψυχολογικό μυστήριο και ιστορία τύπου ύβρης/νέμεσης, λίγο παρατραβηγμένο ίσως, αν και πολλές μαθηματικές ιδιοφυίες τρελάθηκαν. Παρουσιάζονται και πραγματικά πρόσωπα. Παρόλο το μαθηματικό του υπόβαθρο διαβάζεται...
  3. Δ

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Τέλειωσα το Μικρό Χρονικό Τρέλας του Αύγουστου Κορτώ. Ωραίο, λίγο βαρύ, αλλά ταυτόχρονα χαριτωμένο. Ανήκει στον ίδιο τύπο βιβλίου με το βιβλίο της Κατερίνας καθώς κι αυτό μιλάει για ψυχική ασθένεια. Παρόλο που είναι πολύ δύσκολο και πιεστικό το θέμα του, καθώς κιόλας είναι αυτοβιογραφικό...
  4. Δ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Όχι, για το μαγαζί που βρίσκεται στα Κτελ Θεσσαλονίκης μιλάω. Ντάξει, έχει βιβλιαράκια σε πολύ καλές τιμές, αλλά ακόμη και σε σχέση με το μαγαζί που βρίσκεται στο Κτελ Λιοσίων στην Αθήνα έχει μικρή ποικιλία. Στο μαγαζί του Κτελ Λιοσίων είχα δει ένα σωρό πράματα που τα έχω στα επιθυμητά: το...
  5. Δ

Πολύ ωραία, με βάλατε στα αίματα, παιδιά! Δεν το αγόρασα σήμερα αλλά χθες που ήμουν στο σταθμό των Κτελ. Ήταν ανοιχτό το βιβλιοτζιτζιλομιντιλοπωλείο (πώς λέμε ένα κατάστημα που πουλάει όχι μόνο βιβλία αλλά και τζίντζιλα-μίντζιλα, ε αυτό) του σταθμού και τσάκωσα ένα πόκετ αστυνομικό του...
  6. Δ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Δεν έχω διαβάσει το συγκεκριμένο, ομολογώ, αλλά αγαπώ αυτή τη συγγραφέα. Ότι δικό της έχω διαβάσει είναι εξαιρετικά αξιόλογο: ασχολείται με σοβαρά θέματα, πολλά διηγήματά της και βιβλία της έχουν φιλοσοφικό υπόβαθρο, αλλά ποτέ μα ποτέ δεν γίνεται δασκαλίστικη.
  7. Δ

Έλλη, το πρώτο "αυτό" με ενδιαφέρει κι εμένα. Εγώ πήρα ένα του Φουέντες, τιτλοφορούμενο κόμης Βλάντ, το οποίο είναι ταυτόχρονα βασισμένο στο μύθο του Δράκουλα και κοινωνικοπολιτική ανάλυση για τα κακώς κείμενα του Μεξικού.
  8. Δ

Αγόρασα πρόσφατα το Καπλάνι της Βιτρίνας σε graphic novel και αυτό διαβάζω τώρα. Την υπόθεση την ξέρω φυσικά, καθώς έχω από μικρή το βιβλίο, αλλά ήθελα και αυτή την εκδοχή, διότι είναι από τα αγαπημένα μου βιβλία. Η εικονογράφηση είναι πολύ ωραία και συμβατή με την εποχή που διαδραματίζεται...
  9. Δ

Είναι η Αθήνα μια πολύ άσχημη πόλη;

Χμ, ταξίδεψα Αθήνα πρόσφατα και θυμήθηκα αυτό το νήμα. Κι έχω να πω ότι δυστυχώς, μάλλον συμφωνώ με το Φαροφύλακα! Στο Σύνταγμα ας πούμε, όπως και στο σταθμό του τρένου είδα άστεγους, επίσης η γειτονιά του Μεταξουργείου και του Κεραμεικού είναι πάρα πολύ απεριποίητες, ας πούμε, αν και είναι, δεν...
  10. Δ

Συμφωνώ Σελεφά. Καλά θα κάνεις να μην το πιάσεις. Αν το άφηνε εκεί, ότι την είχαν παρεξηγήσει την πρωταγωνίστρια, θα ήταν μια χαρά. Μετά το χάλασε. Κι όχι, ούτε εσωτερικές σκέψεις της πρωταγωνίστριας για το γεγονός είχε. . Οι εσωτερικές σκέψεις της πρωταγωνίστριας αφορούν μόνο τη μοναξιά της...
  11. Δ

Χθες τέλειωσα το διάσημο "Εκεί που το τραγουδάν οι καραβίδες", της Ντέλια Όυενς. Εντάξει, κουφός τίτλος (είναι μια ιδιωματική φράση του αμερικάνικου νότου). Μου άφησε ανάμικτες εντυπώσεις, ομολογώ. Ενώ το υπόλοιπο βιβλίο το βρήκα πολύ όμορφο με ολοζώντανες περιγραφές της φύσης και γενικά...
  12. Δ

Μυστήριος πίνακας και φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον το βιβλίο!
  13. Δ

Διαβάζω το περιβόητο εκεί που τραγουδάνε οι καραβίδες. Ωραίο είναι, δραματικό κοινωνικό, ας πούμε, έχει και μυστήριο με ένα φόνο, καταπληκτικές περιγραφές και φυσιολατρεία με μη διδακτικό τόνο.
  14. Δ

Ψιλή κουβέντα για βιβλία κ.τ.λ.

Τι πράγματα συμβαίνουνε στον κόσμο!:οργή::πανικός: Το κουφό/κερασάκι στην τούρτα και αυτό που με αηδίασε ακόμη πιο πολύ από τη φυσιολογική κι αναμενόμενη αηδία είναι ότι ο τύπος ήτανε συγγραφέας παιδικών βιβλίων!!! ΥΓ: Εννοείται ότι η θυμωμένη φατσούλα στο μήνυμά σου δεν πάει για σένα, Φαροφύλακα.
  15. Δ

Α, έβγαλε κι άλλο αυτός ο συγγραφέας. Είχα διαβάσει κι εγώ ένα δικό του, τα Πυθαγόρεια Εγκλήματα. Πράγματι ωραίο. Να μας πεις και για αυτό.
  16. Δ

Πολύ ωραίο φαίνεται! Το πρόσθεσα άμεσα στην (ατέλειωτη) λίστα με τα επιθυμητά για διάβασμα. Εγώ διαβάζω Ιούλιο Βερν, το Καίσαρ Κασκαμπέλ. Δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, είναι όμως μια ευχάριστη περιπέτεια.
  17. Δ

Έξυπνη υπόθεση φαίνεται! Κάνει το ρεαλιστικό φανταστικό. Πες μας εντυπώσεις.
  18. Δ

Το έχω διαβάσει από τις εκδόσεις Θεμέλιο, με το σουρεαλιστικό εξωφύλλο.
  19. Δ

Αγαπημένο βιβλίο! :αγαπώ:
  20. Δ

Βιβλιοπροτάσεις για halloween

Το συγκεκριμένο της Τζάκσον δεν το χω διαβάσει (αλλά θέλω). Έχω διαβάσει τη λοταρία, ένα διήγημα ρεαλιστικό αλλά και σκοτεινό ταυτόχρονα, με έναν υποδόριο σαρκασμό. Πολύ ωραίο διήγημα. Το διήγημα με τον ακέφαλο καβαλάρη το χω διαβάσει. Τα σημεία που μ' αρέσουν πιο πολύ είναι η περιγραφή του...