Search results

1. Πεταλούδα

Αντόνιο Ταμπούκι (Antonio Tabucchi): "Το παιχνίδι της αντιστροφής" (Il gioco del rovescio)

Τίτλος: Το παιχνίδι της αντιστροφής Πρωτότυπος τίτλος: Il gioco del rovescio Συγγραφέας: Αντόνιο Ταμπούκι (Antonio Tabucchi) Μετάφραση: Ανταίου Χρυσοστομίδη Εκδόσεις: ΑΓΡΑ Έτος έκδοσης: 2005 Έτος πρώτης έκδοσης: 1988 (Ιταλικά) ISBN: 960-325-612-9 "Το παιχνίδι της αντιστροφής" είναι ένα βιβλίο...
  2. Πεταλούδα

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Δεν ήξερα για τον διαχωρισμό σύγχρονης και μοντέρνας τέχνης. Μου άρεσε το θέμα της έκθεσης στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης και θέλω να την επισκεφτώ. Θα το κάνω κάποια στιγμή, αλλά θα πάω προετοιμασμένη ψυχολογικά για το τι μπορεί να δω. :)))) Στα εντός θέματος τελείωσα "Το παιχνίδι της...
  3. Πεταλούδα

Παρακαλώ διαβάστε: Οδηγίες για τις αγγελίες στο φόρουμ μας

Καλησπέρα! Μπορείτε να ανεβάσετε, σύμφωνα με τις οδηγίες που υπάρχουν.
  4. Πεταλούδα

Τι θέλω για την νέα χρονιά - 2023 σου ΄ρχομαι

Άλλη μία νέα χρονιά έρχεται και συνηθίζεται να κάνουμε απολογισμό αυτής που πέρασε και νέους στόχους για αυτή που έρχεται (αν τους τηρούμε ή όχι, αυτό θα ήταν ωραία θέμα για άλλο νήμα :)))) ). Φυσικά θα μιλήσουμε για βιβλία και όχι μόνο, αλλά και για ότι άλλο θέλουμε και μας απασχολεί, διότι όλα...
  5. Πεταλούδα

Με ποιο βιβλίο σας βρίσκουν τα Χριστούγεννα του 2022;

Διαβάζω Το παιχνίδι της αντιστροφής του Αντόνιο Ταμπούκι. Το είχα ξεκινήσει πριν κάτι μήνες, αλλά το άφησα, ούτε που θυμάμαι γιατί. Ο Ταμπούκι είναι αγαπημένος συγγραφέας, αλλά είναι το πρώτο του που διαβάζω με διηγήματα. Οι ιστορίες του ως τώρα είναι απλές, χωρίς ανατρεπτικά φινάλε, αλλά είναι...
  6. Πεταλούδα

Καλησπερα

Καλωσήρθες στην λέσχη @ΜανοληςΣ!
  7. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Stayin' in Black (Bee Gees + AC/DC Mashup)
  8. Πεταλούδα

Χριστούγεννα! (Χωρίς αυτά ο χρόνος δεν ξεκινά...)

Κόντρα στις μικρές δυστοπίες των δελτίων ειδήσεων, αυτές τις γιορτές τις θέλω γεμάτες χρώμα, φωτάκια και τραγούδια. Στο στόλισμα έπαιζαν ρέγκε ρυθμοί στο Kosmos, οπότε βρήκα ένα τραγούδι που να συνδυάζει καλοκαίρι και Χριστούγεννα. :ναι:
  9. Πεταλούδα

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Τι υπέροχο νέο, θέλουμε ανταπόκριση από τις πρώτες μέρες της συμβίωσης! 🥰 @Φαροφύλακας
  10. Πεταλούδα

Είναι η Αθήνα μια πολύ άσχημη πόλη;

Ένα ενδιαφέρον άρθρο που έπεσα πάνω του στο διαδίκτυο και φορά τον αρχιτέκτονα Ερνέστο Τσίλλερ, ο οποίος έκτισε μεταξύ άλλων το Προεδρικό Μέγαρο, την Ακαδημία Αθηνών, το Εθνικό Θέατρο κ.α.
  11. Πεταλούδα

Ωραίες φωτογραφίες, καρτούν και γελοιογραφίες

Η απάντηση στα ερωτήματα με τις ζάχαρες και τα σάκχαρα που έγιναν σε άλλο νήμα, βρίσκεται εδώ:
  12. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Blaine L. Reininger, Tuxedomoon - Volo vivace
  13. Πεταλούδα

Ράδιο Φάρος

Easy Come, Easy Go · Rory Gallagher
  14. Πεταλούδα

Μ' αρέσει… Δεν μ' αρέσει…

Δεν είχα τέτοια πρόθεση πάντως.. :τρέχω: (άνοιξέ το το τιμημένο :)))) ).
  15. Πεταλούδα

Η της ερμηνείας που κουβαλάει ο καθένας μέσα του. Ούτε εγώ ξέρω σίγουρα.. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι θα ήθελα να υπάρχει ειλικρίνεια στην πρόθεση (λες να ανοίξουμε κάνα νήμα να το αμπελοφιλοσοφήσουμε κι άλλο; :)))) )
  16. Πεταλούδα

Κατ' εμέ, πίσω από κάποιο πρέπει υπάρχει θέλω ή χρειάζεται (ή αλλιώς η διαφορά ανάμεσα στο "σκληρός" από το σκληρός) και το γνωρίζει κανείς γιατί έχει να κάνει με το συναίσθημα που σου δημιουργεί η πράξη ακόμα και στην σκέψη της, φτάνει να είναι ειλικρινής με τον εαυτό του και να το αναγνωρίσει.
  17. Πεταλούδα

Και το δώρο ήταν βιβλίο!

Είχαμε κάνει συνανάγνωση τον θείο Πέτρο.
  18. Πεταλούδα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Γράψε μου Στιλλ, σε π.μ. καλύτερα, τι δεν είναι ακριβώς να το δούμε. :)
  19. Πεταλούδα

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Διάβασε εδώ @Στιλλ ιλλ. :ματιά: