Search results

1. ΚρίτωνΓ

Στίχοι μοναδικοί..

@Φαροφύλακας @Έλλη Μ , κάποιοι καρφώνονται (ηλικιακά) εδω μέσα. Άμα κάνεις σήμερα γκάλοπ για το τι είναι το φλίπερ και πως παίζεται, θα δεις ότι ό,τι έχει ύπαρξη στον πλανήτη μετά τα 90ς θα σε κοιτάξει με εύλογη (και εύγλωττη) απορία
  2. ΚρίτωνΓ

Ποιo βιβλίο αγόρασες σήμερα;

Στείλε τους φωτογραφία (ότι φωτογραφία κρίνεις). Αστειεύομαι. Πιστεύω ότι πολλοί πωλητές απλά βαριούνται να μπουν στη διαδικασία να στείλουν τα βιβλία τους.
  3. ΚρίτωνΓ

Από metabooks ήθελα καιρό τώρα. Νομίζω ότι επιβάλλεται για έναν δρομέα μεγάλων αποστάσεων :)
  4. ΚρίτωνΓ

Ποιο βιβλίο τελείωσες σήμερα;

Ρε συ μήπως είδες τίποτε terrarium (youtube]biE5J1RRrX0]) και μπερδεύτηκες; :μουάχαχα: Φτου, πιπέρι στη γλώσσα. Καλό είναι να τις βλέπεις - πολύ καλύτερο από το να τις κάνεις (υποθέτω)
  5. ΚρίτωνΓ

Δεν θα ψέκασαν μάλλον, και καθώς έχει και κήπους τριγύρω... Για να μετατρέψω την ερώτηση σε θέση, θεωρώ ότι δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ ανδρών και γυναικών υπερηλίκων .Είναι όλοι απλά υπερήλικες (κοινώς για την κοινή αντίληψη σκ@τογεροι, ενόχληση - σαν τα μυγάκια στα κουτάκια- και κοινωνική...
  6. ΚρίτωνΓ

Μάλλον εννοείς σύγχρονης τέχνης - όχι μοντέρνας. Η μοντέρνα και νόημα βγάζει και αισθητική λογική. Τα κουτάκια και τα μυγάκια είναι σύγχρονη τέχνη (τι θέλει να πει ο δημιουργός;) Μοντέρνα τέχνη έχει η Εθνική Πινακοθήκη (https://www.nationalgallery.gr/) και τη βλέπεις με τέρψη. Σύγχρονη έχει το...
  7. ΚρίτωνΓ

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Στο βιντεάκι, νομίζω ότι η απογείωση είναι το ΟΜΟ με τα λευκόρουχα! Επίσης αναρωτιέμαι γιατί ρεαλισμός και όχι σουρεαλισμός; Υπάρχει άφθονος συμβολισμός (βλέπε ΟΜΟ, Alzheimer etc).
  8. ΚρίτωνΓ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Γίνε πιο συγκεκριμένη. Ποιό ήταν το κουίζ; Μιλάς (ή μάλλον γράφεις) στον άνθρωπο με την πιο επιλεκτική μνήμη Αθηνών και περιχώρων (μπορώ να σου πω κάτι που άκουσα σε πανεπιστημιακή παράδοση πριν 30+ χρόνια ή τι χρώμα είχαν οι σκάλες στο σπίτι από όπου έφυγα όταν ήμουν τριών. Και δεν θυμάμαι τι...
  9. ΚρίτωνΓ

Τι θέλω για την νέα χρονιά - 2023 σου ΄ρχομαι

Δεν ξέρω τι θέλω - νομίζω ότι έχω όλα όσα θέλω. Υγεία, μια δουλειά που σε γενικές γραμμές επέλεξα και με γεμίζει, μια καλή οικογένεια, τα χόμπι μου, καλούς φίλους. Απλώς να συνεχίσω να τα έχω. Καλή Χρονιά παιδιά!
  10. ΚρίτωνΓ

Βιβλιονέα

Σημείωση: Δεν είναι Ντακότα, C130 είναι - για να χωράει πράμα. Αλλά έχεις δίκιο, δεν το σκέφτηκα. Μεταγωγικό ελικόπτερο - ένα Chinnook https://www.redstar.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=1182:ch-47c-chinook-metagogiko-elikoptero&catid=695&lang=el&Itemid=492
  11. ΚρίτωνΓ

Βιβλιονέα

Όχημα διαφυγής Έχω εναλλακτική πρόταση παιδιά. Εισβολή και κατάληψη. Κλείδωμα μέσα με προμήθειες, fake ομήρους και fake όπλα (κάποιοι από εμάς θα είναι οι εισβολείς, κάποιοι οι όμηροι - τους ασχέτους τους απελευθερώνεις για να δείξεις και καλή θέληση) και εξοντωτική διαπραγμάτευση πριν...
  12. ΚρίτωνΓ

Ούτε στη φορμόλη να το βάλεις - δεν κάνει καλό.
  13. ΚρίτωνΓ

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

@Έλλη Μ προσωπικά γούστα είναι αυτά. Αλλίμονο (ή έλλειψη συγκέντρωσης :μουάχαχα:) Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου. Ούτε που το είχα υπόψη!
  14. ΚρίτωνΓ

@Χρυσόστομος, προσυπογράφω...
  15. ΚρίτωνΓ

και η τελειότητά του σταματάει εκεί (;) - μετάφραση εκ των συμφραζομένων
  16. ΚρίτωνΓ

Αγαπημένα αποσπάσματα από βιβλία

Δεν ξέρω τι λένε για τον Προυστ και το έργο του, αλλά διαβάζοντας το παραπάνω απόσπασμα (με τις δεκαπέντε δευτερεύουσες προτάσεις σε μία παράγραφο, δοσμένες σε μιάμιση πρόταση), ένιωσα να αναζητώ το χρόνο που έχασα στην προσπάθεια κατανόησής του. Οπότε κατανόησα γιατί το έργο ονομάζεται...
  17. ΚρίτωνΓ

I am amazed! @Έλλη Μ (-τώρα καταλαβαίνω γιατί προτείνεις την αβάσταχτη ελαφρότητα του Μπετόν https://www.xn--qxaek7au.gr/forum/index.php?threads/t%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%82-%CE%9C%CF%80%CE%AD%CF%81%CE%BD%CF%87%CE%B1%CF%81%CE%BD%CF%84-thomas-bernhard-%CE%9C%CF%80%CE%B5%CF%84%CF%8C%CE%BD-beton.10495/)
  18. ΚρίτωνΓ

Σκέψου! οι Τολστόι και Ντοστογιέφσκι ήταν και απλώς λογοτέχνες - άντε να μπλέξεις με τον φιλόσοφο (Χάιντεγκερ)
  19. ΚρίτωνΓ

@Έλλη Μ άρα ο τίτλος του είναι υπερβολικός. Δεν είναι και για πέταμα. Ούτε και αν θες να το πετάξεις στο κεφάλι κάποιου με σκοπό τον τραυματισμό - αφού σκάρτες 200 σελίδες δεν κάνουν δουλειά.