Search results

1. Γ

Συνανάγνωση: "Έγκλημα και Τιμωρία" του Φ.Μ.Ντοστογιέφσκυ.

Προσωπικά μιλώντας, δεν έχω αποχωρήσει από τη συνανάγνωση, απλώς έχω μείνει αρκετά πίσω σε σχέση με το ρυθμό που κανονίστηκε εξαρχής, λόγω έκτακτων υποχρεώσεων. Το βιβλίο το έχω ξαναδιαβάσει πριν χρόνια αλλά δεν θυμάμαι πολλές λεπτομέρειες. Διαβάζω το θέμα εδώ, αλλά προς το παρόν δεν έχω να...
  2. Γ

Διαβάζετε πολλά βιβλία συγχρόνως;

Εγώ αντίθετα έχω την ακριβώς αντίστροφη απορία. Γιατί προσήλωση μόνο σε ένα πράγμα τη φορά; Στη παρούσα περίπτωση μόνο σε ένα βιβλίο; Πότε ο ανθρώπινος εγκέφαλος αποτελούσε γρανάζι μιας και μοναδικής μηχανής; Στο νηπιαγωγείο με τις πολλές και διάφορες δραστηριότητες μέσα στην ίδια μέρα...
  3. Γ

Συνανάγνωση: "Έγκλημα και Τιμωρία" του Φ.Μ.Ντοστογιέφσκυ.

Μετά από καιρό περιορισμένου ελεύθερου χρόνου, επέστρεψα δυναμικά κι έτοιμη για συνανάγνωση :) Πάνε χρόνια που διάβασα το συγκεκριμένο βιβλίο αλλά θυμάμαι πως με εντυπωσίασε πολύ κι έτσι θα χαρώ να μπω ξανά σ' αυτή τη διαδικασία!
  4. Γ

Φιοντόρ Ντοστογιέφσκι (Fyodor Dostoyevsky) : "Ο Παίχτης"

Διάβασα το συγκεκριμένο βιβλίο πριν λίγα χρόνια με μεγάλο ενδιαφέρον και σκοπεύω να το ξαναπιάσω κάποια στιγμή, αν και το θυμάμαι αρκετά καλά. Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά :)
  5. Γ

Όλα τα βιβλία έχουν να μας προσφέρουν κάτι;

Κατά τη γνώμη μου όλα τα βιβλία μας προσφέρουν από "κάτι". Αυτό το "κάτι" μπορεί να είναι μικρό ή μεγάλο, ανάλογα τα ενδιαφέροντά μας και τις βαθύτερες σκέψεις μας. Όπως αναφέρθηκε, μερικά βιβλία ίσως να έχουν κάποιες πληροφορίες που δεν γνωρίζαμε, ή να αναπτύσσουν σκέψεις που δεν θα περνούσαν...
  6. Γ

Τα πιο όμορφα κι αγαπημένα ποιήματα

"...Εδώ που έφθασες, λίγο δεν είναι· τόσο που έκαμες, μεγάλη δόξα." (από "Το πρώτο σκαλί" του Καβάφη) "...Κατέβα και περπάτησε νεράιδα μες τα σκότη και μίλησέ μου να θαρρώ πως αναστήθηκα πες μου τα λόγια τα γλυκά που πρωτολέει η νιότη κι ας αποθάνω ακούγοντας πως αγαπήθηκα..." (Από...
  7. Γ

Ρ. Λ. Στάιν (R. L. Stine) : "Ανατριχίλες"

Αν διάβαζα λέει! Από τα αγαπημένα μου! :γιούπι: Μάλιστα σκοπεύω σύντομα να κάνω μια "ιστορική" αναδρομή σ' αυτές :)))) Πράγματι, αλλά έχει κι αυτό την πλάκα του :))) Σκέψου τι εποχές ήταν τότε, για να θεωρούνται αυτά "ανάρμοστα" και τι διαβάζουν σήμερα. Από το ένα άκρο, στο άλλο... Δεν...
  8. Γ

Ονειρονήμα

Όσοι είστε της ακόλουθης άποψης, θα μ' ενδιέφερε να μου πείτε γιατί θεωρείτε πως πρέπει να υπάρχει κάποια μυστικοπάθεια όσον αφορά τα όνειρά μας, ό,τι κι αν φανερώνουν αυτά. Ποιο είναι το απαγορευμένο, το κατακριτέο, το άξιο ενοχής ή ντροπής; Επίσης, αν παρατηρήσετε τις ταινίες, όταν δείχνουν...
  9. Γ

Συνανάγνωση: "Πόλεμος και Ειρήνη" - Λέων Τολστόι

Συμφωνώ κι εγώ, μια και δεν ολοκλήρωσα ακόμα το πρώτο μέρος. Η περασμένη εβδομάδα ήταν αρκετά γεμάτη, αλλά ελπίζω αυτή να ξεκλέψω παραπάνω χρόνο για ανάγνωση ώστε να προλάβω να ολοκληρώσω και το δεύτερο μέρος.
  10. Γ

Ζητώ συγγνώμη, το λάθος είναι δικό μου. Το δεύτερο μέρος που εντόπισα, αφορούσε τον δεύτερο τόμο (κι επειδή είναι 3 βιβλία σε μένα, η αρχή του δεύτερου τόμου υπάρχει μέσα στο πρώτο βιβλίο). Έχετε δίκιο, παραλείψτε το προηγούμενο μου μήνυμα. Τώρα εντόπισα το πρώτο μέρος στο οποίο αναφέρεστε. Όλα...
  11. Γ

Ομολογώ ότι με μπέρδεψε λίγο το θέμα της συνανάγνωσης... Εξαρχής είπαμε ότι θα προσπαθήσουμε να πάμε με ένα ρυθμό που να προλαβαίνουν όλοι, ή τουλάχιστον οι περισσότεροι. Συμφωνήσαμε αρχικά για 3 κεφάλαια μέσα σε μισή εβδομάδα, και σταδιακά θα ανεβάζαμε την ποσότητα. Μιλώντας πάντα για τη...
  12. Γ

Σας αρέσει ο ''μικρός Νικόλας'';

Μου αρέσει πάρα πολύ, όπως και ο Σπασίκλας φυσικά, αν και πράγματι έχουν σημαντικές διαφορές μεταξύ τους. Πάντως, απολαμβάνω εξίσου την ανάγνωσή τους :)))
  13. Γ

Ολοκλήρωσα κι εγώ τα 3 πρώτα κεφάλαια. Προς το παρόν δεν θα χρησιμοποιήσω πλοκή, αφού πιστεύω ότι ακόμα είναι νωρίς. Άλλωστε αναφέρομαι σε όσα έχουν ειπωθεί ήδη δημόσια. Σχόλια: Και σε μένα "μουστακάκι" γράφει, και μάλιστα το αστείο είναι πως γράφει "...το λεπτότατο μαύρο μουστακάκι ήταν...
  14. Γ

Συμφωνώ με τα πρώτα 3 κεφάλαια μέχρι την Κυριακή για αρχή :) Θα ξεκινήσω κι εγώ απόψε λοιπόν :ανάγνωση:
  15. Γ

Πράγματι, μου διέφυγε αυτό. Εντάξει λοιπόν, το Πιτσουνάκι θα μας δώσει το σύνθημα έναρξης όταν θα έχει το βιβλίο :) Επίσης, για όσους αναφέρουν τον περιορισμένο χρόνο που έχουν για ανάγνωση, σας διαβεβαιώ πως το ίδιο ισχύει και για μένα, γι' αυτό θα βρούμε ένα κοινό ρυθμό ανάγνωσης, για να...
  16. Γ

Θέλετε να ξεκινήσουμε απόψε, διαβάζοντας για αρχή 5 κεφάλαια μέχρι την επόμενη Κυριακή; Αν δούμε ότι μας πέφτουν λίγα ή πολλά, μπορούμε μέσα στη βδομάδα να το ξανασυζητήσουμε, προσθέτοντας ή αφαιρώντας μερικά. Έτσι θα μπορέσουμε να δούμε στην πράξη ο καθένας το ρυθμό του και να καταλήξουμε σ'...
  17. Γ

Πράγματι, βλέπω ότι δεν μπορούμε να συγχρονιστούμε με βάση τον αριθμό των σελίδων αφού διαφέρουν στον καθένα μας. Ας το πιάσουμε με τα κεφάλαια, αρκεί σ' αυτά τουλάχιστον να υπάρχει ομοιότητα. Για παράδειγμα, σε μένα, το κεφάλαιο VIII (8) του πρώτου τόμου (σελίδα 54), ξεκινάει με την φράση...
  18. Γ

Κι εγώ έχω την ίδια έκδοση με του Φαροφύλακα :) Επίσης παρατηρώ ότι σχεδόν όλοι έχουμε την μετάφραση της Μακρή, πράγμα πολύ θετικό. Όσον αφορά το θέμα της ταχύτητας ανάγνωσης, για να μπορέσουμε να συμμετάσχουμε όλοι όσοι ενδιαφερόμαστε, μπορούμε εξαρχής να ορίσουμε έναν σχετικά αργό ρυθμό...