Search results

1. Α

Πόσα πράγματα στη ζωή ξεκινούν με ένα "γεια"!

Πήρα το θάρρος και προσκάλεσα τον Άγγελο στην αυριανή κοπή της πίτας μας. Είναι ένας πολύ καλός και αγαπητός συνάδελφος από την Αθήνα, που μας επισκέπτεται αυτό το διάστημα για δουλειά της εταιρείας στην οποία και οι δύο εργαζόμαστε. Αυτό που ο Άγγελος από σεμνότητα σας έκρυψε, είναι ότι είναι...
  2. Α

Φωτογραφία για την ανάγνωση

Και μία φωτό τραβηγμένη στον "Ιανό", στην Αριστοτέλους, ξεκλέβοντας κάποιες γραμμές σε μία από τις βιβλιοεκδρομές μας με το κοριτσάκι μου.
  3. Α

Δήλωση της Ρεπούση για "νεκρές γλώσσες"

Συγχαρητήρια Λευτέρη. Σε δύο παραγράφους συμπύκνωσες την στενωπό στην οποία οδηγούνται όλοι οι λαοί του κόσμου. Τους αποκόπτουν από την εθνική τους ταυτότητα, που είναι το κατεξοχήν στήριγμα του κάθε ατόμου. Διαλύονται όλες οι ομάδες και μένουν μόνο άτομα. Αδύναμα και μόνα, χωρίς καμμία ελπίδα...
  4. Α

Δάντης (Dante Alighieri)- Θεία κωμωδία/ Κόλαση vs Νταν Μπραουν(Dan Brown)-Inferno

Το έχω αγοράσει, αλλά περιμένω να πάω διακοπές για να το διαβάσω. 'Αλλο είναι να το διαβάζω στο σπίτι στην Θεσσαλονίκη και άλλη αίσθηση είναι να το διαβάζω στο χωριό, στην Κρήτη σε καθεστώς απόλυτης χαλάρωσης.
  5. Α

Σιουσάκου Έντο (Shusaku Endo): "Σιωπή" ["Chinmoku"]

Πολύ καλή η παρουσίαση σου Μανταλένα, όπως και το βιβλίο είναι αρκετά ενδιαφέρον. Το θέμα του όμως με θλίβει. Πάντα με ενοχλεί να διαβάζω για τον χριστιανικό προσηλυτισμό. Είναι μία καθαρά εμπορική πράξη και το αφήνει να εννοηθεί το βιβλίο. Για να ανοίξουν οι εμπορικοί δρόμοι με νέες...
  6. Α

Ουμπέρτο Έκο (Umberto Eco) : "Το όνομα του ρόδου"

Διαβάζοντας πρώτα το "Όνομα του Ρόδου" και μετά το "Εκκρεμές του Φουκώ", όταν έπιασα το "Μπαουντολίνο" δεν το πίστευα τι δίαβαζα. Μετά από δύο πολύ σκοτείνα βιβλία αντίκρυσα ένα ολοζώντανο φωτεινό βιβλίο. Χρώματα, ζωηρές περιγραφές, ήλιος, φανταστικά τέρατα. Κάτι εντελώς διαφορετικό δηλαδή από...
  7. Α

[Σειρά] Fringe

Όπως έγραψα και πιο πάνω, είμαι ένας από τους πιο φανατικούς θεατές της σειράς. Φέτος όμως, αν και την περίμενα με πολύ ανυπομονησία, με κούρασε. Την παράτησα στο 7ο επεισόδιο, κάπου κατά τον Δεκέμβρη. Τώρα θα δω τα τελευταία 6 στη σειρά. Έχει μπερδευτεί πολύ το θέμα πλέον. Με ικανοποιούν τα...
  8. Α

Στην δική σας βιβλιοθήκη ποιος νικάει;

Όσες ανακατατάξεις κατά καιρούς επέρχονται, η απόλυτη νικήτρια είναι η ΣΚΟΝΗ. Δεδομένου της πλήρης απαγόρευσης επαφής με τα βιβλία μου από τρίτους και δεδομένου ότι δεν είναι και το καλύτερο μου να τα ξεσκονίζω εγώ, η παντοδύναμία της προβλέπεται να είναι αέναη.
  9. Α

Συντομευμένες εκδόσεις και διασκευές

Δεν θεωρώ κακό να γίνονται συντομεύσεις-διασκευές κλασσικών έργων με σκοπό να διαβαστούν από παιδιά. Είναι μία πολύ καλή ευκαιρία, μικρά παιδιά με μειωμένες προσλαμβάνουσες λόγω ηλικίας, να έρθουν σε επαφή με κλασσικά έργα, με τα οποία θα ήταν δύσκολο να κατανοήσουν διαφορετικά. Αν με τον τρόπο...
  10. Α

Χαίρετε!

Καλώς μας βρήκες!
  11. Α

Γεια σας

Καλώς μας βρήκες!
  12. Α

Ποιά λογοτεχνία ΔΕΝ προτιμάμε;

Και εδώ θα συμφωνήσω, παρόλο που πέρασαν από τα χέρια μου πάνω από 100 βιβλία σχετικού περιεχομένου, γιατί είχα κονέ στο τυπογραφείο που εκδίδονταν και μου έφερναν τα ελλατωματικά. Βέβαια και τα καλά, το κουσούρι τους όσο να πεις το είχαν.
  13. Α

Γεια:)

Καλώς μας ήρθες!
  14. Α

Γεια σας !

Καλώς μας βρήκες!
  15. Α

Ποιά λογοτεχνία ΔΕΝ προτιμάμε;

Από λογοτεχνία δεν απορρίπτω τίποτα, απλά βάζω σειρά προτεραιότητας γιατί ο χρόνος της ζωής μας είναι περιορισμένος. Εξαρτάτει και από την εποχή. Όταν πριν πολλά χρόνια είχα διαβάσει Paulo Coehlo με είχαν αρέσει, τώρα δεν μπορώ να ανοίξω βιβλίο του. Αυτό που ποτέ δεν αγόρασα και ούτε πρόκειται...
  16. Α

Καλημέρα αρρωστάκια του βιβλίου

Καλώς ήρθες Νανά. Ξαναβρισκόμαστε λοιπόν και εδώ. Καλή διαμονή στην παρέα μας και είμαι σίγουρη ότι με το πνεύμα σου θα δώσεις αξία στην Λέσχη μας.
  17. Α

Γειά σας

Καλώ μας βρήκες φίλε με το δύσλειπτο ακρωνύμιο.
  18. Α

Γεια και από μένα!

Καλώς ήρθες φίλε μου.
  19. Α

Γεια χαρά!

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Λεωνίδα.
  20. Α

Νίκος Καζαντζάκης: "Ο Τελευταίος Πειρασμός"

Και από αυτό το βιβλίο, αλλά και από άλλες πηγές που βλέπουν το φως της δημοσιότητας το τελευταίο διάστημα (βλ. "Το Ευαγγέλιο του Ιούδα"), προκύπτει ότι ο Ιούδας είναι ίσως το πιο σημαντικό πρόσωπο στο στήσιμο αυτής της ιστορίας. Χωρίς αυτόν, δεν θα είχε γίνει τίποτα από τα μεταγενέστερα γεγονότα.