Search results

1. Κόρτο Μαλτέζε

Διάβασε Ένα (ή και Περισσότερα) Αγαπημένο μου Βιβλίο (Μέρος Δέκα Παρά Ένα)

Τέτοια εποχή, μαζί με την αλλαγή της ώρας και την αντίστροφη μέτρηση για τα Χριστούγεννα τα τελευταία χρόνια μια νέα παράδοση έχει προστεθεί στον ετήσιο αναγνωστικό κύκλο. Αυτή η αμερικανιά με τις κολοκύθες που εορτάζουν διάφοροι "εκπολιτισθέντες" χωρικοί που σνομπάρουν τις απόκριες Το διάβασε...
  2. Κόρτο Μαλτέζε

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο 2019

Τα ζευγάρια που προέκυψαν από την κλήρωση είναι τα ακόλουθα: α. Βάγγυ-Τσίου Οι προτάσεις της Βάγγυ: 1. Μάρκους Ζούσακ: Η κλέφτρα των βιβλίων 2. Ρόζαμουντ Λάπτον: The Quality of Silence (στα αγγλικά) 3. Ζαν Τελέ: Το μαγαζάκι των αυτοκτονιών Οι προτάσεις της Τσίου: 1. Χένρι Τζέιμς: Το θηρίο στη...
  3. Κόρτο Μαλτέζε

Plan B(ook) 2019 ή Τι σκοπεύεις να διαβάσεις μέσα στο 2019

Καθώς όποτε τελειώνει ένας χρόνος συνηθίζουμε να σχεδιάζουμε το τι θα κάνουμε τον επόμενο. Κατά κανόνα δεν θα κάνουμε ούτε το 10% απ'ότι έχουμε σχεδιάσει αλλά παρόλα αυτά συνεχίζουμε να κάνουμε σχέδια. Εδώ λοιπόν καλείστε να μας πείτε τι σχεδιάζετε να διαβάσετε μέσα στο 2019;
  4. Κόρτο Μαλτέζε

Αναγνωστικός Απολογισμός 2018

Όπως θα παρατηρήσατε από την χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα (ηλίθια πανάκριβη διακόσμηση στους δρόμους, ηλίθιες διαφημίσεις του τζάμπου, ηλίθιοι στο φέιμπουκ που μας φωτογραφίζουν τα βλαμμένα τους να στολίζουν χριστουγεννιάτικα δέντρα, ηλίθιες γιορτές με τριτοκλασάτους σκυλάδες για να φωταγωγηθούν...
  5. Κόρτο Μαλτέζε

Έλα ρε συ! Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο (2018)

Μετά από καθολική απαίτηση (της Βάγγυ και της Διχασμένης) διοργανώνουμε και φέτος άλλο ένα γύρο "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο πλιζ" Οι κανόνες είναι τόσο απλοί που τους έχω καταλάβει ακόμα κι εγώ: Όποιοι ενδιαφέρονται δηλώνουν συμμετοχή εδώ κάνοντας παράλληλα τρεις προτάσεις βιβλίων. Στο...
  6. Κόρτο Μαλτέζε

Συνανάγνωση Κουτσό (Ιούλιος-Αύγουστος 2018)

Εβδομάδα Α': 2-8 Ιουλίου Διαβάζουμε τα κεφάλαια 73, 1, 2, 116, 3, 84, 4, 71, 5, 81, 74, 6, 7, 8, 93, 68, 9, 104, 10, 65, 11, 136, 12, 106, 13, 115, 14, 114, 117, 15, 120, 16. Συνολικά 32 κεφάλαια, 111 σελίδες Σχολιάζουμε το Σαββατοκύριακο 7-8 Ιουλίου Εβδομάδα Β': 9-15 Ιουλίου Τα κεφάλαια 137...
  7. Κόρτο Μαλτέζε

Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο 2017

η κλήρωση έδωσε τα ακόλουθα ζευγάρια: 1. Δέσποινα Κι - Έλενα Ζελίν οι προτάσεις: από Δεσποινα κι: i. Ιωάννα Καρυστιάνη: Τα σακιά ii.Παύλος Μάτεσς: Πάντα καλά iii. Τομ Ρόμπινς: Ο τρυποκάρυδος από Έλενα Ζελίν: i. Ευανθία Μάγνη: Ο χορός των ψυχών ii. Σεσίλια Άχερν: Μια σελίδα για κάθε αύριο iii...
  8. Κόρτο Μαλτέζε

...και πώς να το παίξουμε;

Διαχρονικά στο παιχνίδι Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο έχουμε φαινόμενα συμπαικτών που "κρεμάνε" τους συμπαίκτες τους χωρίς να ανταποκρίνονται στις υποχρεώσεις τους. Οι παίκτες που δεν φέρονται σωστά δεν είναι πάντα νέοι (στο φόρουμ) ή ανενεργοί, είναι όμως στις περισσότερες περιπτώσεις...
  9. Κόρτο Μαλτέζε

Δεν διαβάζεις άλλο ένα αγαπημένο μου βιβλίο; (έκδοσις 2017)

Μετά από καθολικό (αλλά και προτεσταντικό) αίτημα τουλάχιστον 3 μελών ήρθε η ώρα να ξεκινήσουμε να οργανωνόμαστε ώστε να διοργανωθεί το Διάβασε το αγαπημένο μου βιβλίο 2017 (αυτό που θα διαβαστεί μάλλον το 2018 και αν) Συνοπτικά οι όροι: 1. Κάθε παιδάκι (ή όχι και τόσο παιδάκι) που θέλει να...
  10. Κόρτο Μαλτέζε

3.5 Διαγωνισμός φωτογραφίας: Τα αποτελέσματα

Είχαμε 6 συμμετοχές με συνολικά 13 φωτογραφίες. Οι συμμετοχές ήταν (με την σειρά που έχουν αναρτηθεί σε αυτό το νήμα 1. Πιούζι με 3 φωτογραφίες 2. Αριάδνη με 3 φωτογραφίες 3. Φιλιπ με 1 φωτογραφία 4. Κουακέρος με 2 φωτογραφίες 5. Νίκος Σαμ με 1 φωτογραφία και 6. Έιφφελ με 3 φωτογραφίες...
  11. Κόρτο Μαλτέζε

3,5 Διαγωνισμός φωτογραφίας!!!!

Κι ήρθε ο καιρός για την βελτιωμένη βερσιόν του τρίτου διαγωνισμού φωτογραφίας της Λέσχης του Βιβλίου που προκηρύσσεται σήμερα, 23 Ιανουαρίου 2017 μΧ ή ΚΕ (κε βασικά)! Θέμα: Βιβλίο και Διάβασμα Κανονισμός: 1. Η συμμετοχή είναι δυνατή μόνο σε μέλη του φόρουμ "Λέσχη του Βιβλίου", εξαιρούνται...
  12. Κόρτο Μαλτέζε

Διάβασε ένα ακόμα αγαπημένο μου βιβλίο (Κλήρωση 2016)

Τα αποτελέσματα της κλήρωσης είναι Πρώτο Ζευγάρι: Ακτίς και Δημήτρης Ζ. Ακτίς α. Ζιράννα Ζατέλη: Και με το φως του λύκου επανέρχομαι β. Περ Λάγκερκβιστ: Ο νάνος γ. Γιου Νέσμπε: Κυνηγοί κεφαλών Δημήτρης Ζ. α. Πατρίκ Μοντιανό: Ήταν όλοι τους καλά παιδιά β. Λουίτζι Πιραντέλο: Ο μακαρίτης Ματίας...
  13. Κόρτο Μαλτέζε

Συνανάγνωση: Στο δρόμο του Τζακ Κερουάκ (Νοέμβριος 2016)

Σε μερικές μέρες ξεκινάμε την συνανάγνωση του μυθιστορήματος του Τζακ Κερουάκ "Στο δρόμο". Όπως συμφωνήσαμε στο προπαρασκευαστικό νήμα θα ξεκινήσουμε στις 24/10 (λίγο πριν την αρχή του Νοέμβρη) και θα τελειώσουμε στις 04/12 (λίγο μετά το τέλος του Νοέμβρη). Ο χωρισμός των κεφαλαίων είναι: 1η...
  14. Κόρτο Μαλτέζε

Διάβασε ένα ακόμα αγαπημένο μου βιβλίο (έκδοση 2016)

Το ζητήσατε και το έχετε! Για άλλη μια φορά (6η) θα παίξουμε το "Διάβασε ένα αγαπημένο μου βιβλίο". κανόνες: Όποιος θέλει ελεύθερα μπορεί να δηλώσει συμμετοχή Μαζί με την δήλωση συμμετοχής ο ενδιαφερόμενος πρέπει να υποβάλλει και μια λίστα με τρία αγαπημένα του βιβλία (δήλωση χωρίς λίστα δεν...
  15. Κόρτο Μαλτέζε

Συνανάγνωση: "Βίκτορ Ουγκό: Οι άθλιοι" (Ιούνιος-Αύγουστος 2016)

Μετά από ψηφοφορία η Λέσχη αποφάσισε η επόμενη συνανάγνωσή της να είναι το κλασικό αριστούργημα του Βίκτορα Ουγκό "Οι άθλιοι". Όπως πάντα, επί πενθήμερο θα διαβάζονται κάποια κεφάλαια τα οποία θα σχολιάζονται τα σαββατοκύριακα, χωρίς να χρησημοποιούνται αποκρύψεις πλοκής. (λόγω του ότι...
  16. Κόρτο Μαλτέζε

Καλοκαιρινή νέα συνανάγνωση για το καλοκαίρι;

Σκοποί του νήματος είναι: 1. Να δούμε αν υπάρχει ενδιαφέρον για νέα συνανάγνωση για το καλοκαίρι, μετά την ολοκλήρωση της συνανάγνωσης για το 22/11/63 του Στίβεν Κινγκ 2. Πότε να γίνει (εφόσον υπάρχει ενδιαφέρον) η νέα συνανάγνωση. 3. Τι λέτε να συναναγνώσουμε; Προσωπικά μάλλον θα ενδιαφερόμουν...
  17. Κόρτο Μαλτέζε

Συνανάγνωση 22/11/63 του Στίβεν Κινγκ (Μάιος-Ιούνιος 2016)

Αφού με συντριπτική πλειοψηφία επιλέχθηκε το 22/11/63 του Στίβεν Κινγκ ακολουθεί το πρόγραμμα της συνανάγνωσής του, που θα ολοκληρωθεί σε 5 βδομάδες ξεκινώντας από την πρώτη του Μαΐου. (Αν δούμε ότι η "ύλη" είναι υπερβολικά εκτεταμένη -166 σελίδες περίπου ανά βδομάδα- μπορούμε να την...
  18. Κόρτο Μαλτέζε

Λογοτεχνικά Βραβεία 2016

Στο νήμα αυτό θα παρακολουθούμε βραβεύσεις συγγραφέων για το λογοτεχνικό τους έργο ως το τέλος του έτους. Το σημαντικότερο (και λόγω της απήχησης που έχει στον κόσμο) λογοτεχνικό βραβείο της χρονιάς φυσικά είναι το Νόμπελ που ανακοινώνεται την πρώτη ή την δεύτερη Πέμπτη του Οκτώβρη (και οπότε...
  19. Κόρτο Μαλτέζε

Τα αποτελέσματα του 2ου διαγωνισμού φωτογραφίας

Η κατάταξη των φωτογραφιών βάσει της βαθμολογίας που συγκέντρωσε η καθεμιά (σε περίπτωση ισοψηφίας οι φωτογραφίες κατατάσσονται αλφαβητικά βάσει του παρωνυμίου του φωτογράφου): 1. Η φωτογραφία Νο 12 (Κουακέρος) 118 βαθμοί 2. Η φωτογραφία Νο 28 (Καλικάντζαρος) 113 βαθμοί 3. Η φωτογραφία Νο 7...
  20. Κόρτο Μαλτέζε

Τι λες για εκείνο το βιβλίο;

Όλοι μας συχνά αναρωτιόμαστε για το αν αξίζει να διαβάσουμε κάποιο συγκεκριμένο βιβλίο (όπως κι αν το εννοούμε το αξίζει) και συχνά ανοίγουμε θέματα για να ρωτήσουμε άλλα μέλη του φόρουμ την γνώμη τους για το βιβλίο που έχουμε κατά νου. Για παράδειγμα εδώ ή εδώ. Σκοπός του νήματος αυτού είναι να...