Search results

1. Καστάλια

Ποιο βιβλίο διαβάζεις τώρα;

Να μας πεις αν άξιζε να το διαβάσεις, ή είναι απλά μια ευκαιρία για κουτσομπολιό τώρα που τον ξαναθυμήθηκε ο πολύς κόσμος.
  2. Καστάλια

Πώς τα βάζεις στην βιβλιοθήκη;

Πάντα η κλασική απάντηση, "Αυτά είναι μόνο όσα διαβάζω αυτή τη βδομάδα, τα υπόλοιπα τα έχω στο γραφείο μου".
  3. Καστάλια

Και πού 'σαι ακόμα... Όλη η σειρά, όπως τα είχαν εκδώσει με εξώφυλλα όμοιας αισθητικής, ήταν πολύ ωραία, επένδυσα και εγώ τα ωραία μου τα λεφτουδάκια να τα πάρω έτσι σετ, ψυχαναγκαστική γαρ - αν και φυσικά το περιεχόμενο ήταν που έκανε τόσο δελεαστικά τα βιβλία, όχι η εμφάνιση. Είμαι σίγουρη ότι...
  4. Καστάλια

Ρεμάρκ, ε; Ωραίος. Κι εγώ σκέφτομαι να ξαναδιαβάσω μερικά δικά του, να δω πότε θα τον στριμώξω ανάμεσα σε όλα τα νέα βιβλία που Ε-Π-Ε-Γ-Ο-Ν-Τ-Ω-Σ πρέπει να διαβάσω.
  5. Καστάλια

Νήμα για εφήμερα μηνύματα (που όμως θα μείνουν για πάντα στην καρδιά μας)

Παιδιά, η αφεντιά μου θα βρεθεί στην Αθήνα από τις 20 ως τις 22 Ιουνίου (δλδ ως το Σάββατο το μεσημεράκι περίπου). Αν τυχόν νιώθει κανείς ότι θα τον ενδιέφερε μια μικρή μάζωξη, ας μιλήσει τώρα, μήπως οργανώσουμε κάτι :)
  6. Καστάλια

Ακουστικά βιβλία ( Audiobooks )

Η κυρία Νάντια Παξινού, φιλόλογος, έφτιαξε αυτή την ιστοσελίδα για να ανεβάζει σε μορφή MP3 αφηγήσεις μεγάλων έργων της ελληνικής και ξένης κλασικής λογοτεχνίας. (για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων επιτρέπεται μόνο η αναπαραγωγή έργων, των οποίων οι συγγραφείς έχουν πεθάνει τουλάχιστον 70 χρόνια...
  7. Καστάλια

Προσοχή Έργα

Άντε με τις υγείες σας, και καλό κουράγιο για την ολοκλήρωση! Ωραία η ανανέωση, μένει να τη συνηθίσουμε μόνο :)
  8. Καστάλια

Συνανάγνωση American Gods του Neil Gaiman

Γεια σας, παίδες, και καλή χρονιά σε όλο τον κόσμο! Λέμε εδώ με τον Ιαβέρη να διαβάσουμε παρέα τον Πόλεμο των Θεών, που τον έχουμε αμφότεροι κάμποσο καιρό στα υπόψη μας, οπότε θα σκαρώσουμε μια συνανάγνωση προς το τέλος αυτού του μήνα, αρχές του επομένου. Διαπιστώνω ότι οι μισοί όσων το έχουν...
  9. Καστάλια

Παράλογα μίση στη λογοτεχνία

Όλοι συμφωνούμε ότι περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα, και ότι κάτι που ο ένας εκθειάζει, ο άλλος μπορεί να το βαρεθεί του θανατά. Υπάρχουν όμως ορισμένα πράγματα που ακόμα και εμείς οι ίδιοι αναγωνρίζουμε ως ψιλοπαράλογα στα γούστα ή στις αντιπάθειές μας, παρόλα αυτά δεν μπορούμε να τα αποτινάξουμε...
  10. Καστάλια

Έρνεστ Κλάιν: "Αν είσαι έτοιμος, πάτα Enter"

Τίτλος: Αν είσαι έτοιμος, πάτα Enter Πρωτότυπος τίτλος: Ready Player One Συγγραφέας: Έρνεστ Κλάιν (Ernest Cline) Μετάφραση: Αλέξανδρος Καλοφωλιάς Εκδόσεις: Πατάκη Έτος έκδοσης: 2012 Έτος πρώτης έκδοσης: 2011 (Αγγλικά) Μέγεθος: 21x14εκ. Αριθμός σελίδων: 620 ISBN 978-960-16-4235-2 Το έτος 2044, ο...
  11. Καστάλια

Άνθρωπος στον Άρη - Άντι Γουέιρ

Τίτλος: Άνθρωπος στον Άρη Πρωτότυπος τίτλος: The Martian Συγγραφέας: Άντι Γουέιρ (Andy Weir) Μετάφραση: Κώστας Χαρβάτης Εκδόσεις: Παπαδόπουλος Έτος έκδοσης: 2014 Έτος πρώτης έκδοσης: 2011 (Αγγλικά) Μέγεθος: 14 x 21 εκ. Αριθμός σελίδων: 432 ISBN: 978-960-569-269-8 Έξι μέρες πριν, ήταν από τους...
  12. Καστάλια

Το καλύτερο και το χειρότερο βιβλίο που διάβασα τον τελευταίο χρόνο

Και ναι, φίλες και φίλοι, ήρθαν πάλι "εκείνες οι μέρες" του χρόνου, που όλοι κάνουν απολογισμούς περασμένων μεγαλείων (μικρολείων; οι πιο άτυχοι από μας...:( ) και οραματίζονται δεσμεύσεις μελλοντικών κατορθωμάτων. Σ' αυτό το πνεύμα λέω να συζητήσουμε τα καλύτερα και τα χειρότερα βιβλία που...
  13. Καστάλια

Φύλο (sic) και φτερό

Επηρεασμένη από τα αποτελέσματα μιας έρευνας στο Goodreads, σχετικά με το φύλο των συγγραφέων που προτιμάνε αντίστοιχα οι άντρες και οι γυναίκες, συνειδητοποίησα πως ποτέ δεν έχω επιλέξει ένα βιβλίο βάσει του φύλου του συγγραφέα του (αν και ενδεχομένως έχω απορρίψει βιβλία βάσει αυτού, όλως...
  14. Καστάλια

Άρθρο: Οδηγός για επιλογή ηλεκτρονικού αναγνώστη

Άρθρο: Για τα ηλεκτρονικά βιβλία Δες την σελίδα εδώ: http://www.xn--ixauk7au.gr/forum/content.php?22-%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%B2%CE%B9%CE%B2%CE%BB%CE%AF%CE%B1
  15. Καστάλια

Τι αφήγηση προτιμάτε - σε πρώτο ή σε τρίτο πρόσωπο;

Αυτές τις μέρες, κατά το αγαπημένο μου συνήθειο, έχω ξεκινήσει να διαβάζω δυο βιβλία ταυτόχρονα, τα οποία - πώς το έφερε η τύχη! - είναι γραμμένα στο πρώτο πρόσωπο. Και εδώ τελειώνουν οι ομοιότητες. Το ένα ("Η πείνα" του Κνουτ Χάμσουν) σε ταράζει συθέμελα όσο παρακολουθείς τον αγώνα του...
  16. Καστάλια

Βιογραφίες vs μυθοπλασία;

Την προηγούμενη βδομάδα διάβασα το "Looking for Alaska" του Τζον Γκριν (επηρεασμένη από το άλλο του βιβλίο που αυτή την περίοδο συγκινεί τόσο κόσμο με τη μεταφορά του στο σινεμά). Ο πρωταγωνιστής λοιπόν ήταν μανιώδης αναγνώστης βιογραφιών, τον ενδιέφερε η ζωή ακόμα και συγγραφέων των οποίων δεν...
  17. Καστάλια

Ελίν Πελίν ( Елин Пелин): ''Στο χωράφι''

Ιαβέρη, πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί! Δεν είναι μόνο ότι η μετάφρασή σου ρέει πολύ ομαλά, αλλά ότι έχει καταφέρει να αιχμαλωτίσει το πνεύμα του πρωτότυπου. Προσωπικά εγώ τους συγγραφείς εκείνης της εποχής δε θα τολμούσα ποτέ να τους προσεγγίσω μεταφραστικά, η γλώσσα τους ήταν πολύ διαφορετική...