Search results

1. Φαροφύλακας

Χρόνια Πολλά Λέσχη μας!

Σαν σήμερα, πριν 11 χρόνια, σηκώθηκε αυτό εδώ το φόρουμ. Η Λέσχη μας γίνεται λοιπόν 11χρονη πια, μια πολύ σεβαστή ηλικία για ίντερνετ. Στην αρχή μια χούφτα μέλη, αμέσως βρεθήκαμε στο κέντρο μιας βάιραλ (viral) ιστορίας, έπειτα αρχίσαμε να μεγαλώνουμε. Περάσαμε πολλά, ελάχιστα άσχημα και πάρα...
  2. Φαροφύλακας

Πώς θα ήταν το Game of Thrones αν το έγραφε ο Κάφκα;

Πώς θα ήταν το Game of Thrones αν το έγραφε ο Κάφκα; Ο Νεντ Σταρκ φτάνει στο Kings Landing. Ξενυχτάει σε ένα καπηλειό, τα πίνει, και το πρωί ξυπνάει με βαρύ κεφάλι. Το πρώτο που βλέπει ανοίγοντας τα μάτια είναι γύρω του σκυμμένοι οι διάφοροι περίεργοι. Καταφέρνει να σταθεί, μαζεύοντας την...
  3. Φαροφύλακας

Τα μυστικά του ανανεωμένου μας φόρουμ

Υπάρχουν διάφορα πραγματάκια στο ανανεωμένο μας φόρουμ τα οποία μπορεί να φανούν βολικά στα μέλη. Όταν αναφερόμαστε σε κάποιο άλλο μέλος μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το παπάκι για να του τραβήξουμε την προσοχή. Εάν π.χ. αναφέρομαι στην Ίζι γράφω: Αγαπητή @Ίζι, εχθές έπινα καφέ με τον Στέφεν...
  4. Φαροφύλακας

Προσοχή Έργα

Καλωσορίσατε στην νέα μορφή του φόρουμ. Θα αναγνωρίσετε την ίδια δομή, την ίδια λογική, όμως και διαφορές. Θα διαπιστώσετε πως υπάρχουν ακόμα πολλά να γίνουν. Παρακαλώ λίγη υπομονή. Απαιτεί αρκετή τεχνογνωσία και πολλή δουλειά στον ελάχιστο ελεύθερο χρόνο που έχω αυτόν τον καιρό. Πιστεύω...
  5. Φαροφύλακας

Μετάβαση σε νέο λογισμικό

Ήδη αγόρασα νέο λογισμικό και αυτές τις μέρες σκοπεύω να εργαστώ στην μετάβαση σε αυτό. Αυτήν την στιγμή το φόρουμ έχει πέσει πάρα πολύ σε επισκεψιμότητα λόγω του παρωχημένου λογισμικού. Η ΛτΒ δεν μου αποφέρει κάτι οικονομικά αλλά έχω ρίξει τόση πολλή δουλειά μέσα στα χρόνια, έχω περάσει τόσες...
  6. Φαροφύλακας

Πωλούνται: Βιβλία του Ουμπέρτο Έκο

Πωλούνται τα ακόλουθα βιβλία του Ουμπέρτο Έκο: Ουμπέρτο Έκο - "Η Μυστηριώδης Φλόγα της Βασίλισσας Λοάνα" - Ελληνικά Γράμματα - Πολύ καλή κατάσταση - 7 € Ουμπέρτο Έκο - "Μπαουντολίνο" - Ελληνικά Γράμματα - Πολύ καλή κατάσταση - 7 € Ουμπέρτο Έκο - "Το Νησί της Προηγούμενης Ημέρας" - Ελληνικά...
  7. Φαροφύλακας

Προβλήματα στην ΚΛ

Δυστυχώς, έπεσα σε σημαντικά προβλήματα κατά την αναβάθμιση της Κινηματογραφικής Λέσχης και αναγκάστηκα να επαναφέρω το φόρουμ όπως ήταν στις 9 Φεβρουαρίου. Λυπάμαι για το χαμένο υλικό. Όπως είχα προειδοποιήσει ήδη τότε, οι νεώτερες αναρτήσεις χαθήκαν. Μπορεί να ελέγξει κάποιος και να μου πει...
  8. Φαροφύλακας

Σχεδιάζοντας ριζική αλλαγή στο φόρουμ

Λοιπόν. Αυτή η πονεμένη ιστορία. Για αρχή, το λογισμικό που χρησιμοποιούμε είναι παλιό και δεν αναβαθμίζεται. Και δεν δείχνει καλά στα κινητά. Αποτέλεσμα, από τεχνική σκοπιά η ΛτΒ πέφτει σε επισκεψιμότητα και δημοτικότητα. Παρότι η ενασχόλησή μου εδώ είναι χομπιστική κι έχει μια ιστορία πολλής...
  9. Φαροφύλακας

Πρόβλημα με τις διαφημίσεις

Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις διαφημίσεις. Αυτές είναι που πληρώνουν την φιλοξενία της λέσχης. (Μια μικρή εκστρατεία για δωρεές που κάναμε, είναι αυτή που θα πληρώσει την αγορά του νέου λογισμικού. Δίχως τις εργασίες, τις οποίες θα αναλάβω εγώ, ώστε η μετάβαση, η οποία κανονικά μπορεί να κοστίσει...
  10. Φαροφύλακας

Πωλείται: "Mέγα Λεξικόν Της Ελληνικής Γλώσσης" των Liddell & Scott

Τίτλος: Mέγα Λεξικόν Της Ελληνικής Γλώσσης Συγγραφέας: Liddell & Scott Εκδόσεις: Επικαιρότητα Τόμοι: 4 Τιμή: 95 € (καί οι τέσσερις τόμοι) Πρόκειται για ένα σημαντικό λεξικό αναφοράς που έχει την θέση του στην βιβλιοθήκη κάθε ανθρώπου που ασχολείται σοβαρά με την ελληνική γλώσσα. Η...
  11. Φαροφύλακας

Πωλείται: Conjugar es facil

Τίτλος: Conjugar es facil Εκδόσεις: edelsa τιμή: 9,00 € Πωλείται το απόλυτο βιβλίο για την κλίση των ισπανικών ρημάτων, για όποιον μαθαίνει Ισπανικά. Χρήσιμο από αρχάριο επίπεδο μέχρι προχωρημένο. Εύχρηστο και με πολύ καλή οργάνωση. Είναι η έκδοση με το κίτρινο εξώφυλλο σε πολύ καλή κατάσταση.
  12. Φαροφύλακας

Πωλείται: "Η Παγκόσμια Ιστορία" του Ουέλλς (Δύο τόμοι)

Τίτλος: Η Παγκόσμια Ιστορία (Εξαντλημένο) Συγγραφέας: Ουελλς (WELLS HERBERT-GEORGE) Εκδόσεις: Δέλτα Τόμοι: 2 τιμή: 16,00 € Δύο σκληρόδετοι τόμοι! Ένα κλασικό έργο σε μια κλασική έκδοση. (στην Πολιτεία το βλέπω, μεταχειρισμένο, 35,50 €) Έχει μικρές φθορές του χρόνου, αλλά γενικότερα καλή η...
  13. Φαροφύλακας

Πωλούνται: Βιβλία Ξένης Λογοτεχνίας

Έχω την αίσθηση πως έχω μαζέψει μέσα στα χρόνια πολύ περισσότερα βιβλία από όσα χρειάζομαι. Σε μια προσπάθεια να ξεφορτώσω την βιβλιοθήκη μου θα βγάζω εδώ διάφορα προς πώληση. Για πολλά βιβλία έχω ξέχωρα νήματα στο υποφόρουμ με τις αγγελίες και για πιο γρήγορα, θα βάζω διάφορα κι εδώ: "Ο...
  14. Φαροφύλακας

Πωλούνται: Αστυνομικά Διάφορα από Εκδόσεις Άγρα

Πωλούνται τα ακόλουθα από την αστυνομική σειρά των εκδόσεων Άγρα (νομίζω πως όλα είναι εκτός κυκλοφορίας πλέον). Κάποια όπως βγήκαν από τα Νέα, τα δύο όχι, όλα ομοιόμορφα με το χαρακτηριστικό σχήμα κι εξώφυλλο : "Ο Νυχτερινός Ταξιδιώτης / Because the Night" - James Ellroy, Εκδόσεις Άγρα, πολύ...
  15. Φαροφύλακας

Πωλούνται: Βιβλία Ελληνικής Λογοτεχνίας

Έχω την αίσθηση πως έχω μαζέψει μέσα στα χρόνια πολύ περισσότερα βιβλία από όσα χρειάζομαι. Σε μια προσπάθεια να ξεφορτώσω την βιβλιοθήκη μου θα βγάζω εδώ διάφορα προς πώληση. Για πολλά βιβλία έχω ξέχωρα νήματα στο υποφόρουμ με τις αγγελίες και για πιο γρήγορα, θα βάζω διάφορα κι εδώ...
  16. Φαροφύλακας

Πωλείται: "Οι Έλληνες Πομάκοι και η Σχέση τους με την Τουρκία" του Π. Χιδίρογλου

Τίτλος: Οι Έλληνες Πομάκοι και η Σχέση τους με την Τουρκία Συγγραφέας: Παύλος Χιδίρογλου Εκδόσεις: Ηρόδοτος τιμή: 7,50 € Μια σημαντική μελέτη για τους Έλληνες Πομάκους. Για όποιον έχει ενδιαφέρον για την πολιτική και τα συγκεκριμένα εθνικά θέματα.
  17. Φαροφύλακας

Πωλείται: "Ελληνικός Πολιτισμός" του Ίωνος Δραγούμη

Τίτλος: Ελληνικός Πολιτισμός Συγγραφέας: Ίων Δραγούμης Εκδόσεις: Φιλόμυθος τιμή: 4,50 € Όμορφη έκδοση του 1993. Έχει ενδιαφέρον για όποιον ενδιαφέρεται για την ελληνική πολιτική σκέψη εκείνου του καιρού. Περιεχόμενα ΠΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΕΛΙΟΥ ΠΑΠΑΘΕΜΕΛΗ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ Θ. ΚΑΛΑΦΑΤΗ . ...
  18. Φαροφύλακας

Πωλούνται: "Διαδρομές" και "Τελετές" του Κορτάσαρ

Τίτλος: Διαδρομές (Εξαντλημένο) Συγγραφέας: Χούλιο Κορτάσαρ Εκδόσεις: Μάγια Μέγεθος: 12,50x17,50 cm. Σελίδες: 224 τιμή: 5,00 € ____________________ Τίτλος: Τελετές (Εξαντλημένο) Συγγραφέας: Χούλιο Κορτάσαρ Εκδόσεις: Μάγια Μέγεθος: 12,50x17,50 cm. Σελίδες: 128 τιμή: 4,00 € Εκδόσεις...
  19. Φαροφύλακας

[ΕΚΛΕΙΣΕ] Πωλείται: "Ο Φύλακας στη Σίκαλη" του J. D. Salinger

Τίτλος: Ο Φύλακας στη Σίκαλη Συγγραφέας: J. D. Salinger Εκδόσεις: Επίκουρος τιμή: 8,50 € Το κλασικό έργο του Σάλιντζερ, εδώ στην κλασική έκδοση από τον Επίκουρο όπου το οπισθόφυλλο είναι το ίδιο με το εξώφυλλο (και πριν αλλάξει τίτλο στην νέα, και κάπως άστοχη απόδοση με τον "πιάστη", λες και...
  20. Φαροφύλακας

Πωλείται: "Παιδί 44" του Tom Rob Smith

Τίτλος: Παιδί 44 Συγγραφέας: Tom Rob Smith Εκδόσεις: Πατάκη τιμή: 6,50 € Σοβιετική Ένωση 1953. Υπέυθυνο για την επιβολή του νόμου είναι το Υπουργείο Κρατικής Ασφάλειας. Το πτώμα ενός παιδιού ανακαλύπτεται πάνω στις σιδηροδρομικές γραμμές στη Μόσχα. Η οικογένεια του παιδιού πιστεύει οτι...